بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • کتاب «نیایش عارفان» منتشر شد
  • نیایش عارفان

کتاب «نیایش عارفان» منتشر شد

کتاب «نیایش عارفان»، به قلم «محمد فنایی اشکوری» و به همت انتشارات مؤسسه شیعه‌شناسی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، کتاب «نیایش عارفان»؛ شرحی بر حکمت و معنویت شیعی، اثری است که مؤلف آن کوشیده است عرفان ناب شیعی را بدور از اصطلاحات تخصصی و بدور از یک جانبه نگری به زبان امروزین عرضه کند. این کتاب شرحی است بر دعای کمیل که پس از سال‌ها تحقیق به ثمر رسیده است. مؤلف کوشیده است تا هم از حیث مضمون و هم از حیث قالب و صورت اثری در خور و تأثیر گذار ارائه دهد.

فنایی در مقدمه کتاب می‌نویسد: دعای شریف کمیل با اینکه بسیار خوانده می‌شود، اما کمتر به معانی و تعالیم آن توجه می‌شود. اگر این دعای شریف با معرفت و توجه به معانی آن خوانده شود قطعا آثار و برکات بیشماری خواهد داشت. غرض از نگارش این کتاب نشر معارف و فرهنگ معنوی است که از دعای شریف کمیل استفاده می‌شود. غرض ارائه عرفانی است که از زبان امام العارفین امیرالمؤمنین (ع) به ما رسیده است.

مؤلف در این کتاب کوشیده است معنویت شیعی را آنچنانکه از تعالیم قرآنی و نبوی و علوی استفاده می‌شود و دعای کمیل یک جلوه از آن است و تحلیل عقلی و منطقی هم آن را تأیید می‌کند در این کتاب البته در سطحی متناسب با فهم عامه تحصیل کردگان تدوین نماید. همچنین کوشیده است از ادبیاتی استفاده کند که برای خواننده امروزی جذاب باشد.

وی معتقد است که این نگرش ضمن اینکه معنویت خواهی را درجهت درستی هدایت می‌کند، یکی از بهترین راه‌ها برای معرفی تشیع و مکتب اهل بیت (ع) و مقابله با مکتب‌های شیطانی وارداتی است. کمتر کسی است که با این تعالیم آشنا شود و دل به مکتب اهل بیت (ع) نسپارد.

فنایی معتقد است که انتشار و عرضه این اثر در این عصر غربت معنویت و دوره دین‌گریزی می‌تواند جرعه‌ای باشد که عطش بسیاری از تشنگان معنویت را پاسخ گوید. در این کتاب عرفان ناب علوی نه از آثار صوفیان خانقاهی و نه از کتب عرفای اهل تسنن و نه از فلاسفه متأثر از فلسفه یونانی و رومی، بلکه از سرچشمه‌های زلال عرفان محمدی و علوی و حسینی استخراج شده است.

کتاب «نیایش عارفان» در 1500 نسخه به همت انتشارات مؤسسه شیعه‌شناسی، به قیمت 4000 تومان منتشر شده است.

مطالعات مربوط به شیعه‌شناسی در قالب رشته مستقل دانشگاهی بین دو رشته الهیات و علوم اجتماعی، از سال 1380 بطور متمرکز در مرکز مطالعات و تحقیقات شیعه­شناسی آغاز شد. و اکنون با همان تیم کاری در قالب مؤسسه فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و غیر انتفاعی و مستقل با عنوان مؤسسه شیعه­شناسی به ریاست حجت الاسلام دکتر تقی زاده داوری ادامه کار می­دهد. این موسسه تاکنون کتابهای زیر را منتشر کرده است:
حکومت شیعی آل کیا در گیلان
شیعه پژوهی و شیعه پژوهان
تصویر خانواده پیامبر(ص) در دائره المعارف اسلام
ژئوپلیتیک شیعه و نگرانی غرب از انقلاب اسلامی
عالمان شیعه 2 جلد
تصویر امامان شیعه در دائرةالمعارف اسلام
شیعیان بغداد
شیعیان عرب، شیعیان فراموش شده
جغرافیای سیاسی شیعیان منطقه خلیج فارس
تاریخ تشیع در آذربایجان
جنبش حسنیان
شیعیان افغانستان
شیعیان پاکستان

در حال حاضر در این زمینه در فروشگلههای دفتر نشر معارف و سایت پاتوق کتاب، کتاب دعای کمیل با ترجمه شهید چمران موجود است. این کتاب مشتمل بر یک مقدمه کوتاه از دکتر چمران است در مورد نیایش که به خط خود شهید چمران نگاشته شده است. ترجمه دعا نیز ترجمه ای ادبی و زیباست.

دوشنبه 12 خرداد 1399
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی