بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • پایان بخش اول خاطرات خودنوشت و رسمی سردار سلیمانی از جنگ

پایان بخش اول خاطرات خودنوشت و رسمی سردار سلیمانی از جنگ

نماینده ولی فقیه در سپاه قدس از اتمام نگارش بخشی از خاطرات رسمی و خودنوشت سردار سلیمانی خبر داد و گفت: بنا به درخواست سردار سلیمانی این آثار در زمان حیات ایشان منتشر نمی شود.

یکشنبه 18 خرداد 1399

حجت الاسلام و المسلمین علی شیرازی، نماینده ولی فقیه در سپاه قدس و از کارشناسان حوزه خاطرات دفاع مقدس، در گفت وگویی، با اعلام اتمام بخش نخست از خاطرات سردار سلیمانی گفت: این خاطرات به صورت خودنوشت نوشته و تدوین شده است. سردار سلیمانی در این بخش به خاطرات سال های ابتدایی دفاع مقدس پرداخته است.
وی ادامه داد: این خاطرات در دو جلد نوشته شده است. سردار سلیمانی در این بخش از خاطرات، وقایع عملیات های کربلای 4 و 5 را روایت کرده است.
به گفته شیرازی، فعلاً زمان انتشار این خاطرات مشخص نیست و تا به این لحظه بنا بر این گذاشته شده است که براساس درخواست سردار، این اثر در زمان حیات ایشان منتشر نشود مگر اینکه تصمیم ایشان تغییر کند.
این برای نخستین بار است که خاطرات سردار سلیمانی به صورت خودنوشت نگارش یافته است. تاکنون خاطرات پراکنده ای از ایشان در قالب کتاب منتشر و روانه بازار کتاب شده است که از این دسته از آثار می توان به کتاب «حاج قاسم» اثر علی اکبری و «نبردهای پیروز» اشاره کرد که در کتاب دوم، بخشی از خاطرات سردار سلیمانی به عنوان فرمانده لشکر 41 ثارالله روایت شده است.کتاب «نبردهای پیروز» به لحاظ زمانی وقایع شهریور سال 1360 تا بهمن ماه همان سال را دربر می گیرد و از بخش های مختلفی همچون استان کرمان در نبرد ثامن الائمه، با گردان شهید بهشتی از کرمان تا آبادان، استان کرمان در نبرد بزرگ شرق کارون، به سوی نبرد طریق القدس و حماسه سابله تشکیل شده است.
سردار حاج قاسم سلیمانی نیز پیش از تحویل کتاب «نبردهای پیروز» به انتشارات سوره مهر آن را مورد مطالعه قرار داده و مقدمه ای نیز بر آن نوشته است. وی در مقدمه این اثر می نویسد:
«بسم الله الرحمن الرحیم
سپاس خداوند که ما را قرن ها در اصلاب متعدد و در اعصار بسیار طولانی نسل به نسل منتقل کرد و در زمانی رخصت توفیق و حضور عطا فرمود که لحظات و دقایق چنین حیاتی، از آن چنان ارزشی برخوردار است که پس از بعثت نبی مکرّم اسلام(ص) و دوران کوتاه ائمه معصومین(ع) تا زمان ظهور منجی عالم، گذشتگان و عارفان سالک کوی حق در حسرت و جست وجوی آن بوده و خواهند بود و توفیق درک چنین فرصتی بر آیندگان نیز مجهول است.
قدر مسلّم آنچه در دوران دفاع مقدس مشاهده کردیم و بر ما گذشت باید قطعه های کم نظیر و برجسته ای از تاریخ گذشتگان و موعود وعده داده شده آیندگان دانست در واقع اعجاز توفیق استثنایی این نسل در این بوده است که اراده خداوند بر این قرار گرفته که حیات کوتاه عمر آنان تجسم قله انسانیت در گذشته و آینده باشد.
گذشتة پُر راز و رمز عاشورا و کربلا و آیندة وعده داده شدة ظهور، در این قطعة بی نظیر تاریخ نمایشگاه عظیمی را از حقیقت خلقت و جوهر عبودیت برپا کرد که تماشاگران آن به وسعت هزاران سال متحیرانه زانوی سکوت بغل کرده و محو چهره های دلربا و سلوک سالکان آن خواهند بود.
نگارشی که صورت گرفته، صورت ظاهری بخشی از اتفاقاتی است که باطن آن را باید در «یَوْمَئذٍ یَصْدُورُ النّاسَ اشْتاتاً لِیَروا اَعْمالَهُمْ» به نظاره نشست و فقط معراج نشینان قادر به کشف آن حقیقت حقیقی و آن قوه و قدرتی هستند که اکبر محمدحسینی گفت: «مرا به زیر پل بکشانید و کسی نداند من زخمی هستم.» و آرام آخرین رمق های خود را در مژه های چشم هایش فشرد و آخرین لحظة توفیق را بدرقه کرد و پرواز نمود.
ثامن الائمه شروع عاشوراهای کرمان و کرمانیان، سیستان و سیستانیان و هرمز و هرمزگانیان است. طریق القدس سرزمینی مقدس بود که ثارالله از آن متولد شد. مولود مبارکی که تبدیل به کعبة آمال مجاهدین شد، نجم ثاقبی که روزی در قامت حسین(ع) و روزی در قامت فرقه ای مقدس به نام ثارالله طلوع کرد و در آن فرقه ثارالله را به نسبت انسان ها تقسیم کردند، لذا آن فرقه را فرقة ثاراللهیان نامیدند.
کرمان، سیستان و هرمزگان به خود می بالد که در طریق القدس سینه دشمن را در دهلاویه درید و مهم ترین پل ارتباطی آن یعنی سابله را به تصرف خود درآورد. رزم کرمانیان در ثامن الائمه و طریق القدس سرآغاز تولد ثارالله و موجب اعتبار و اعتمادی شد که پس از آن سپاه کرمانیان در تمامی نبردها همواره خط شکن خطوط دشمن شد و ستاره کرمان در آسمان امام خمینی(ره) از چنان درخشندگی خیره کننده و پرجاذبه ای برخوردار شد که هزاران مشتاق خمینی(ره) را به خود جذب کرد که بعدها لشکر و طوفانی سهمگین را به نام ثارالله پدید آورد تا خرمن دشمن را بر باد دهند.
درود و رحمت خداوند بر امام خمینی(ره) و شهیدان و مجاهدین این فتح بزرگ.
قاسم سلیمانی»

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی