بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • «مویه های پامیر»؛ روایتی تاریخی از شعر فارسی در افغانستان

«مویه های پامیر»؛ روایتی تاریخی از شعر فارسی در افغانستان

«مویه های پامیر» کتابی از پژوهشگر جوان ایرانی «بهروز ثروتی» با موضوع شعر فارسی در افغانستان امروز است.

دوشنبه 14 دی 1394

«مویه های پامیر» کتابی از پژوهشگر جوان ایرانی «بهروز ثروتی» با موضوع شعر فارسی در افغانستان امروز است.
افغانستان کشوری است که بیش از همه دنیا با ایران و فرهنگ ایران مشترکات دارد.
این مشترکات از نظر زبانی، تاریخی و فرهنگی است و بی گمان مردم افغانستان بیش از مردمان دیگر به ایران و فرهنگ ایرانی عشق می ورزند و با آن قرابت دارند.
افغانستان امروز و شهرهای آن دارای بستر و تمدنی است که از زمان های گذشته ، زبان فارسی را با خود حمل کرده و تاثیر کلام نافذ «مولوی»، «رودکی»، «سنائی»، «حافظ» و «سعدی» در بطن آنها وجود دارد.
اشتراک زبان فارسی از دیرباز ایران و افغانستان را با یکدیگر پیوند معنوی داده است.
کتاب مویه های پامیر با اینکه دسترسی چندانی به منابع شعری افغانستان نداشته خیلی خوب تألیف شده و اثر بزرگ و سترگی است.
ثروتی در ابتدای این کتاب در 7 گفتار اولیه نظرات بسیار جالبی را مطرح کرده که می تواند مخاطب را با شعر امروز افغانستان آشنا کند و اگر این 7 گفتار را خواننده با دقت بخواند می تواند با سیر تاریخی شعر معاصر افغانستان آشنا شود.

نقاط قوت کتاب
مؤلف طی این 7 گفتار، به تاریخچه شعر امروز افغانستان، شعر مهاجرت، درونمایه ها و قالبهای شعر معاصر افغانستان، تأثیرپذیری شعر مهاجرت از شعر پس از انقلاب ایران، مقایسه شعر مهاجرت و شعر داخل افغانستان و تعهد در شعر مهاجرت پرداخته است و این مباحث، غالبا به شکلی تحلیلی همراه با بیان دلایل و عوامل است.
در همین راستا، می توان خوش بینی و نگاه مثبت مؤلف نسبت به جامعه مهاجر و اهل قلم آن را ستود.
پیش از این نیز 2 کتاب دیگر با ساختاری تقریبا مشابه و توسط پژوهشگران ایرانی درباره شعر امروز افغانستان چاپ شده است که عبارتند از «نمونه های شعر امروز افغانستان» به کوشش «چنگیز پهلوان» و «شعر زنان افغانستان» به کوشش مسعود میرشاهی.
ولی کتاب حاضر، برتری های خاص خود را دارد که از آن میان، می توان به مباحث کارآمد تحلیلی درباره شعر افغانستان و ویژگی های آن اشاره کرد.
دیگر ویژگی مهم کتاب، اطلاعات مفیدی است که درباره جریان های سال های اخیر شعر معاصر افغانستان به ویژه در محیط مهاجرت در آن آمده است، درحالی که در بسیاری از منابع موجود، درباره شعر سال های اخیر چیز بسیاری نمی توان یافت.

نقاط ضعف کتاب
بخش مهمی از کتاب، به گزینه ای از شعر امروز افغانستان اختصاص دارد. این گزینه نسبت به گزینه های مشابه، برتری هایی دارد، ولی با این حال بازهم بعضی اسامی مهم را در آن نمی توان یافت و برعکس بعضی شاعرانی که کمتر مجال طرح داشتند، در آن دیده می شوند. مثلا از نسل پیشین، «یوسف آیینه» (از پیشگامان شعر نو افغانستان) و از نسل جوان کسانی چون «حسین حیدربیگی» و «محسن سعیدی» در کتاب غایب اند و این افراد می توانستند جایگزین بعضی اسامی موجود شوند.
همچنین در اطلاعاتی که از زندگی و آثار شاعران آمده است، بعضی اشتباه ها را می توان یافت که مهم ترین آن، یکی دانستن «علامه سید اسماعیل بلخی» و «حاجی محمد اسماعیل» و آمیختگی زندگی و شعر این دو فرد است.
مؤلف با اینکه در مورد شعر سال های پس از کودتای 7 ثور، به ویژه در محیط ایران اطلاعات نسبتا دقیقی آورده است، از جریان های شعری سال های پیش در داخل افغانستان، غالبا با اجمال یاد کرده است.
وی مثلا در گزارشی که از تحولات شعر مهاجرت داده است، حتی شب شعرهای مهاجران را با نام شرکت کنندگان آنان ذکر کرده است، ولی از کانون مهمی همچون انجمن نویسندگان افغانستان و فعالیت های آن در داخل افغانستان، چندان سخنی به میان نیاورده است.
این عدم توازن، شاید به سبب ارتباط بیشتر مؤلف با جریان های ادبی مهاجران در ایران بوده است.
موضوع دیگر قابل یادآوری این است که مؤلف کوشیده است غالب جریان های شعری و تحولات شعر افغانستان را به نحوی به جریان های شعری ایران مرتبط بداند البته این ارتباط در همه زمانه ها در حد چشمگیری وجود داشته است اما به نظر می رسد در این کتاب، به این موضوع بیش از حد پرداخته شده و در عوض از تأثیرات تحولات اجتماعی و سیاسی افغانستان بر شعر این کشور کمتر سخن گفته شده است.
مؤلف کتاب معتقد است که دلیل بسیاری از ایرادها و نقدهایی که بر این کتاب وارد است در دسترس نبودن مجموعه های شعر و بیوگرافی های کامل از شاعران است.
در این کتاب 66 نفر از شاعران افغانستان معرفی شدند اما شاهدیم که در این میان چند نفر از شاعران نامدار افغانستان از قلم افتادند و مطمئنا این مساله تعمدانه نبوده است و از عدم آشنایی با ادب معاصر افغانستان سرچشمه می گرفته است.
«محمدرضا ترکی» شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه تهران درباره این کتاب می گوید: کتاب ثروتی پایان نگارش درباره شعر امروز افغانستان نیست، بلکه یک آغاز است و هنوز باید ادامه پیدا کند. برخی از لغزش های این کتاب به راحتی قابل رفع است. کار ثروتی نسبت به کارهای دیگری که در این حوزه انجام پذیرفته کاری به روز است، نثر زیبا و قابل قبولی دارد و علی رغم کمبود منابع، خیلی خوب عمل کرده است.
وی با گلایه از عنوان «مویه های پامیر» که بر کتاب نهاده شده، گفت: عنوان کتاب را نمی پسندم. اگر در شعر افغانستان مویه هم وجود داشته باشد از سر ضعف و عجز نیست. همه می دانیم که در دل شعر افغانستان حماسه نهفته است. یکی از نکات قابل بحث این کتاب هم عدم توازن بین معرفی شعرا است. از سوی دیگر من اشعار منتخب در این کتاب را مصداق حسن انتخاب می دانم. ارزش دیگر این کتاب از نظر من این است که این کتاب می تواند نقش دانشگاهی پر رنگی داشته باشد.
مؤلف در این کتاب در کنار بحثی مفصل درباره تاریخچه و ویژگی های این شعر، گزینه ای از آثار شاعران معاصر این کشور را همراه با زندگی نامه هایی از آنان، آورده است.
مویه های پامیر در سال 1386 توسط انتشارات بین المللی «الهدی» در تهران و در 2 هزار نسخه و 400 صفحه منتشر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط