بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • کتابشناسی خبرنگاران جنگ
  • دفاع مقدس

کتابشناسی خبرنگاران جنگ

هفدهم مرداد، روز شهادت محمود صارمی، "روز خبرنگار" نام گرفته و به همین مناسبت مروری داریم بر مهم‌ترین کتاب‌هایی که تاکنون به قلم یا درباره خبرنگاران دفاع مقدس منتشر شده اند.

کتاب "سفر به قله‌ها" پنج گزارش از سیدیاسر هشترودی، مرتضی سرهنگی و هدایت‌الله بهبودی است.

گزارش‌های "حلبچه" و "سفر به‌ قله‌ها" نوشته هدایت‌الله بهبودی، "کردستان عراق، حکایت‌ ناگفته‌ها" به قلم سیدیاسر هشترودی و دو گزارش‌ "خاکریز‌های ایمان" و "بهار در آبان" از مرتضی سرهنگی اند.

این کتاب در قطع رقعی و 95 صفحه و با شمارگان 6000 نسخه، سال 1367 توسط انتشارات برگ منتشر شده است.

کتاب "پا به پای باران" دو گزارش از خرمشهر به قلم هدایت‌الله بهبودی و مرتضی سرهنگی را دربر گرفته است.

این کتاب در قطع پالتویی و 43 صفحه و با شمارگان 8800 نسخه، سال 1369 توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری منتشر شده است.

"آخرین گزارش" نوشته سیدیاسر هشترودی، دربرگیرنده 4 گزارش از سال‌های 1366 تا 1368 و مناطق جنگی است.

این کتاب در قطع رقعی و 110 صفحه و با شمارگان 6600 نسخه،سال 1371 توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی راهی بازار نشر شده است.

"شهر خاکستری" اثری دیگر از دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری و شامل 3 گزارش از مناطق جنگی با عناوین؛ "خیانت مرگ در بوارین"، "قمری‌های زیرشیروانی" و "شهر خاکستری" به قلم اسدالله مشایخی و سیدیاسر هشترودی است.

این کتاب در قطع رقعی و 64 صفحه و با شمارگان 6600 نسخه، سال 1370 منتشر شده‌ است.

دفتر ادبیات و هنر مقاومت، یادداشت‌ها و نامه‌های شهید بهروز مرادی را با عنوان "یادداشت‌های خرمشهر" در قطع پالتویی و 39 صفحه و با شمارگان 6600 نسخه، در سال 1370 منتشر کرده است. بهروز مرادی در عملیات کربلای پنج به شهادت رسید.

"سوار سمند سپیده" درباره زندگی‌نامه و با وصیت‌نامه و آثاری از شهید جلال نوبهار ـ خبرنگار روزنامه اطلاعات ـ به کوشش فرشاد فرشته‌حکمت و در قطع رقعی و 76 صفحه، سال 1378 توسط انتشارات اطلاعات منتشر شده است.

جلال نوبهار سال 1338 به دنیا آمد و هجدهم فروردین 1366 در عملیات کربلای 8 به شهادت رسید.

"بازمانده" عنوان یادداشت‌های بهزاد طاهر‌پور از دوران دفاع مقدس است. این کتاب در قطع رقعی و 210 صفحه، سال 1380 توسط انتشارات گیله‌وار رشت منتشر شده است.

کتاب "پروانه‌های عرصه خبر" نوشته رحیم مخدومی و درباره شهدای خبرنگار، با قطع پالتویی و در 38 صفحه، سال 1382 توسط نشر شاهد منتشر شده است.

عناوین بخش‌های این کتاب؛‌ منش احمد (احمد آریایی)، صدایش مثل آهنگ بود (سیدمرتضی آوینی)،‌ اخوان از مرزها گذشت (مفقودالاثر کاظم اخوان)، عضوی به نام قلم (محمدرضا امانی)، آن ژنرال جوان (حسن باقری)،‌ خوش آواز مهریز (غلامرضا برهان)،‌ خبرنگار مجاهد (مرتضی چمن)،‌ آن رهبر شوخ و شجاع (غلامرضا رهبر)،‌ نشان یک گمشده (محمدرضا ژیان سیداحمدی)،‌ آگهی یا آگاهی (سیدحسن شاهچراغی)،‌ در باغ را برای که گشودند؟ (محمود صارمی)، خبرنگار بی‌قرار (بهروز فلاحت‌پور) و رمز گل چیست؟ (حسن هادی) اند.

مریم کاظم‌زاده از خبرنگاران زن دوران دفاع مقدس، خاطرات خود را در کتاب "خبرنگار جنگی"، در قطع رقعی و 239 صفحه و با قیمت 14500 ریال توسط انتشارات یادبانو در سال 1382 راهی بازار نشر کرده است.

کتاب "وقایع‌نگاران شهید، تیتر سرخ" شامل اطلاعات فردی 64 نفر از خبرنگاران شهید دفاع مقدس، زیر نظر علیرضا تابش و سیدفرید قاسمی تدوین و در قطع رقعی و 76 صفحه با شمارگان 5000 نسخه و در سال 1382 توسط روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده است.

در این کتاب، خبرنگاران شهید روزنامه‌های اطلاعات، جمهوری اسلامی و رسالت و همچنین خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و موسسه کیهان معرفی شده‌اند.

کتاب "گزارش عملکرد مجمع خبرنگاران و نویسندگان دفاع مقدس" توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مازندران، در سال 1384 به مناسبت نشست این مجمع منتشر شده است.

"یادها و خاطره‌ها"، مجموعه‌ای از یادداشت‌ها و خاطرات خبرنگاران و نویسندگان دفاع مقدس درباره شهیدان عرصه خبر،‌ به کوشش حسین بردبار و داوود غیاثی‌راد، توسط انتشارات زعیم در سال 1385 به چاپ رسیده است.

"مجموعه آثار برگزیده نهمین جشنواره سراسری خبرنگاران و مطبوعات دفاع مقدس" اثر دیگری است که در قطع وزیری و 152 صفحه و با شمارگان 12000 نسخه، توسط انتشارات هزاره ققنوس در سال 1387 منتشر شده است.

کتاب "حرف ما" مجموعه 30 سرمقاله از 103 سرمقاله مرتضی سرهنگی در دوهفته‌نامه کمان است که در کنار سرمقاله‌های دیگری از هدایت‌الله بهبودی با عنوان "ستون اول" منتشر می‌شدند.

دوهفته‌نامه کمان با گرایش تخصصی به ادبیات و هنر پایداری، در فاصله سال‌های 1375 تا 1383 در دویست شماره با مدیرمسوولی هدایت‌الله بهبودی و سردبیری مرتضی سرهنگی منتشر شده است.

کتاب "حرف ما" در قطع رقعی و 132 صفحه و با شمارگان 2500 نسخه توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت منتشر شده است.

منبع : ایبنا

دوشنبه 5 خرداد 1399
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط