loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

مودب: شعر دهه هشتاد

نویسندگان مرتبط : علی محمد مودب

علی محمد مودب، شاعر، در بررسی شعر دهه 80، توجه شاعران این دهه را به خود و مخاطبانشان معطوف می‌داند و می‌گوید: این امر در ایجاد روندی متعادل میان تکنیک و معنا موثر واقع شده و شعر را از دهه‌های پیشین متفاوت ساخته است.

مودب در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره ویژگی شهر دهه 80 گفت: بارزترین ویژگی شعر دهه 80 بیش از توجه به تکنیک، فرم و مفهوم که در دهه‌های پیش برجسته و مطرح بود، توجهی است که شاعران این دهه به خود و مخاطبان کرده‌اند.

وی با تاکید بر ایجاد رویه‌ای معتدل میان جریان‌های شعری دهه‌های پیش توسط شاعران و شعر دهه 80 ادامه داد: توجه شاعران این دهه به خود و مخاطبانشان باعث شده رویه‌ای معتدل میان جریان‌های شعری دهه‌های پیش شکل گیرد. رویه‌ای نه آن‌قدر معنا‌گرا که فرم و تکنیک را از دست دهد و نه آن‌قدر تکنیک‌گرا که معنا را از دست دهد.

این شاعر به در نظر گرفتن انسان در شعرهای دهه 80 اشاره کرد و افزود: زمانی که انسان و نیازهای او کانون توجه قرار می‌گیرد راه جدیدی میان غلبه بی حد و حصر معنا و تکنیک ایجاد و تعادل برقرار می‌شود.

وی حرکت‌هایی را که در شعر دهه 80 آغاز شده مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: این حرکت‌ها در دهه‌های بعد نیز می‌تواند موفق‌تر باشد و در ارتقای جایگاه شعر موثر عمل کند.

مودب در پاسخ به این پرسش که چه شاعرانی در این دهه توانسته‌اند موفق عمل کنند توضیح داد: فاضل نظری به دلایل بسیاری توانسته در این دهه با اقبال خوب مخاطبان نیز مواجه شود. گروس عبدالملکیان نیز از شاعرانی است که در این دهه خود را اثبات کرد. همچنین شاعران جوانی چون میلاد عرفان‌پور، پانته‌آ صفایی، مهدی جهاندار، علی داوودی و مهدی سیار در این دهه افق‌های تازه‌ای را در شعر گشودند.

وی ادامه داد: شاعرانی چون بیژن ارژن، علیرضا قزوه و سعید بیابانکی نیز در این دهه شعر خود را اعتلا بخشیدند. عملکرد این شاعران و بسیاری از افراد دیگر توانسته راه اعتدال بین تکنیک و معنا را بازتر کند. با این روند می‌توانیم امیدوار باشیم شعر به جایگاه واقعی خود دست یابد.

این شاعر در پاسخ به پرسش که ارزیابی‌اش از بحث نقد شعر در این دهه چگونه بوده اظهار داشت: نقد شعر در مقایسه با خود شعر موفق نبوده. بخشی از این امر به دلیل مسائل اخلاقی است که ما را پایبند یکسری تعارفات کرده و عینا این ویژگی را به نقدهایمان نیز منتقل می‌کنیم.

وی با تاکید بر لزوم پرداختن به شعر معاصر در بحث نقد تاکید کرد: تنها چند چهره شاخص در این عرصه کارهای ارزنده‌ای صورت داده‌اند؛ البته کارهای این افراد بیشتر در زمینه کلیات نقد ادبی بوده است و به شاعران امروز نپرداخته‌اند. شاید تنها کتابی که در این زمینه منتشر شده «رصد صبح» نوشته محمد کاظم کاظمی است و به نقد و بررسی شعر 20 شاعر جوان امروز پرداخته است.

مودب از دیگر کتاب‌های موجود در زمینه نقد ادبی به عنوان آثاری یاد کرد که تنها به شعر معاصر پس از نیما پرداخته‌اند و شعر شاعران امروز را نادیده گرفته‌اند.

وی کتاب‌های نقد شعر و کارهای انجام شده در این زمینه را به دلیل پراکندگی آن‌ها شاخص ندانست.

این شاعر در پایان درباره بحث‌های تئوریکی شعر دهه 80 اظهار داشت: در این دهه بحث تئوریک و نظریه ویژه‌ تاثیرگذاری مطرح نشده؛ تنها فضای تاثیرگذار در این زمینه شعر ترجمه به ویژه شعر عرب و شعر ترکیه بوده است که شاعران را متاثر کرده است.

مجموعه اشعار این شاعر در سه کتاب «الف‌های غلط»، «مرده های حرفه ای» و «دروغها» در فروشگاههای دفتر نشر معارف، سایت پاتوق کتاب و مراکز توزیع مرتبط موجود و قابل تهیه است.

سه‌شنبه 17 شهریور 1388
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط