بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • انتشار «نقد و بررسی نظریه‌های عدالت» به قلم احمد واعظی
  • احمد واعظی

انتشار «نقد و بررسی نظریه‌های عدالت» به قلم احمد واعظی

کتاب «نقد و بررسی نظریه‌های عدالت» به قلم حجت‌الاسلام و المسلمین احمد واعظی از سوی انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد.

به گزارش ایبنا به نقل از روابط عمومی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، تحلیل انتقادی برخی از نظریه‌های مهم و اثرگذار در باره عدالت‌پژوهی، از اهداف اصلی نگارش این اثر به شمار می‌آید.

این اثر ابتدا ابعاد و مسایل عدالت‌پژوهی را بررسی کرده، مفهوم‌ آن را از نظر می‌گذراند تا راهی به سوی جنبه اخلاقی و ارزش عدالت و جنبه‌های معرفت‌شناختی عدالت‌پژوهی باز کند. نویسنده در ادامه مفهوم عدالت را در اندیشه فیلسوفان کلاسیک بررسی و نظریه‌های عدالت در آرای افلاطون، ارسطو و فارابی را واکاوی می‌کند.

بررسی این مفهوم چالش‌برانگیز در اندیشه‌های مدرن، بخش بعدی این اثر را تشکیل و «تجربه‌گرایی در برابر عقل‌گرایی» یکی از مباحث این اثر را به خود اختصاص می‌دهد.

نویسنده در ادامه پژوهش‌هایش به تحلیل و بررسی نظریه عدالت «رالز» که شهرت جهانی دارد، می‌پردازد و سپس اختیارگرایی را در کنار عدالت اجتماعی و جامعه‌گرایان را با توجه به مقوله عدالت از نظر گذرانده، بررسی می‌کند.

کتاب «نقد و بررسی نظریه‌های عدالت» در 540 صفحه از سوی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شده است.

این کتاب به زودی در فروشگاههای دفتر نشر معارف و سایت پاتوق کتاب عرضه می شود.

گفتنی است درباره عدالت، کتابهای زیر در فروشگاههای دفتر نشر معارف و سایت پاتوق کتاب موجود و قابل تهیه است:
گلبانگ عدالت
قاموس عدالت : بررسی مبانی نظری و عملی مفهوم عدالت در کلام مقام معظم رهبری
فیلسوف عدالت (نگرشی به زندگی علمی و عملی علامه حکیمی) -
حقوق شهروندی و عدالت

دوشنبه 5 خرداد 1399
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط