loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

انتشار کتاب تاملاتی در فلسفه فلسفه اسلامی توسط نشر کتاب فردا

انتشارات مرتبط : کتاب فردا

نویسندگان مرتبط : سید یدالله یزدان پناه

کتاب تاملاتی در فلسفه فلسفه اسلامی نوشته استاد یزدان پناه، توسط نشر کتاب فردا روانه بازار نشر شد.

شنبه 4 آذر 1396

کتاب «تأملاتی در فلسفه فلسفه اسلامی» اثر جدید حجت الاسلام یزدان پناه ازسوی انتشارات کتاب فردا روانه بازار کتاب شد.

در بخشی از این کتاب آمده است: «فلسفه به معنای مابعدالطبیعه، علمی است که به موجود از آن جهت که موجود است، می پردازد و خواهان دستیابی به حقایق موجودات است. برای کشف حقایق مرتبط با علم باید از روش مناسب، که به اکتشاف بینجامد، بهره برد. روش علم فلسفه برای اکتشاف حقایق فلسفی، که حقایقی از منظر موجودیت بدون تقید به هر امر دیگرند، روش عقلی برهانی است.

دانش فلسفه یا مابعدالطبیعه با دسته ای از پرسش ها در باب حقیقت خود روبه روست، که امروزه از آن با عنوان «فلسفه فلسفه» یاد می کنند. فلسفه فلسفه به مسائل درونی دانش فلسفه و بررسی صدق و کذب گزاره های آن نمی پردازد، بلکه به خود فلسفه به سان امری عینی توجه می کند. به بیان دیگر، فلسفه فلسفه به خود دانش فلسفه، به صورت درجه دوم و فرامسئله ای نظر می کند و مداقّه هایی در باب آن دارد و پرسش هایی را به صورت پیشامسئله ای درباره فلسفه فراروی می نهد.

مباحث فلسفه فلسفه را از منظری می توان به دو دسته مسائل روشی و معرفت شناختی، و مسائل محتوایی تقسیم کرد. مباحث روشی و معرفت شناختی، ناظر به آن دسته نکات و تأملاتی اندکه شیوه بررسی و کاوش علم فلسفه و مبانی اساسی معرفت شناختی آن را بررسی می کنند، همچون روش خاص علم فلسفه، روش عام قابل استفاده در فلسفه و دسته ای از مباحث روشی مطلق مرتبط با مسائل فلسفه فلسفه که در همه علوم برهانی و به ویژه در فلسفه به کار می روند. نمونه هایی از مباحث محتوایی عبارت اند از: موضوع فلسفه، تعریف فلسفه، امکان فلسفه و ضرورت آن، مبادی آغازین فلسفه، کارکردهای فلسفه، گستره دانش فلسفه و مسائل آن و نسبت فلسفه با علوم دیگر.»

در این دفتر از تأملات، به برخی مباحث روشی و معرفت شناختی فلسفه فلسفه پرداخته شده است، بدین شرح: «معیار بداهت تصوری در مفاهیم بدیهی»، «مؤلفه های معرفت یقینی با نگاهی به دیدگاه ابن سینا و محقق طوسی»، «نوع برهان مورد استفاده در فلسفه»، «انواع کنش های عقل نظری»، «شهود عقلی به مثابه پایه فلسفه»، «روش اشراقی به مثابه روش خاص حکمت متعالیه» و «بهره گیری از دین و عرفان نظری در فلسفه به سان روش عام (با تأکید بر روش حکمت متعالیه صدرایی)».

این کتاب حاصل تدوین و نگارش بخشی از درس گفتارهای استاد حجت الاسلام و المسلمین سیدیدالله یزدان پناه است، که در گروه مطالعات تراث و تحقیقات بنیادین پژوهشکده تمدن توحیدی فراهم آمده و در انتشارات کتاب فردا به چاپ رسیده است. چاپ نخست این اثر در 416 صفحه باشمارگان یک هزار و 100 نسخه با قیمت 21هزار تومان در دسترس علاقه مندان حکمت اسلامی قرار گرفته است.

پیش تر، از این استاد علوم حکمی اسلامی، کتاب های مبانی و اصول عرفان نظری (انتشارات موسسه امام خمینی – کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال 1389)؛ حکمت اشراق (انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه – برگزیده جشنواره فارابی در سال 91)؛ فروغ معرفت (شرح مصباح الهدایه امام خمینی) (در دو جلد- چاپ و نشر عروج وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی ره) منتشر شده است.

علاقه مندان به تهیه این کتاب می توانند آنرا از اینجا مشاهده و خرید کنند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط