بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

دانستنی هایی از «خاطرات قرآنی» تا «مدرسه مطلوب»

انتشارات مرتبط : بوستان کتاب قم

مؤسسه بوستان کتاب از ابتدای سال جاری، هفت عنوان کتاب چاپ نخست و یک عنوان تجدیدچاپی راهی بازار نشر کرده که از آن جمله می توان به «ولایت از دیدگاه علامه طباطبائی»، «خاطرات قرآنی» و «اندیشه سیاسی علامه محمدحسین کاشفالغطاء» اشاره کرد.

یکشنبه 10 دی 1396

موسسه بوستان کتاب با داشتن بیش از 350 اثر برگزیده در جشنواره ‏های مختلف حوزه کتاب یکی از ناشران فعال در حوزه دین است. در این گزارش تازه های نشر این موسسه در سال 96، به علاقه مندان معرفی شده است.

«ولایت از دیدگاه علامه طباطبائی»

رقیه یوسفی سوته؛ هادی اکبری ملک آبادی، چاپ نخست، 304 صفحه، 21 هزار تومان

معرفی اجمالی:براساس محتوای این اثر، علامه طباطبائی «ولایت» را به معنای «مالکیت تدبیر امر» می داند. از نظر ایشان لازمه قُرب و ولایت میان دو موجود، به این معناست که ولیّ دربارة مولّی علیه خود، صاحب شئون و تصرفاتی است که دیگران این شأنیت را ندارند. ایشان منشأ ولایت را تجلی تام اسما و صفات الهی دانسته که در اثر تقرب الی الله و عبودیت در درگاه الهی حاصل می شود. «ولایت» دارای مراتبی است که پایه و اساس آن «حُب» می باشد. ولای محبت رسول خدا (ص) و اهل بیت (ع) و مومنین، به دوستی و ولایت خدا برمی گردد. بالاترین درجه ولایت، رسیدن به ولایت تکوینی است که معرفت اللّه را به دنبال دارد.

«مدرسه مطلوب/ جلد 1»

رضا فرهادیان، جلد نخست، 296 صفحه، 19 هزار تومان

معرفی اجمالی: تربیت منظم و دستیابی به ارزش های والای انسانی و راهبری و راهنمایی با رویکرد دینی در نظام تحول بنیادین آموزش و پرورش اسلامی، تنها از طریق مدرسه مطلوب، امکان پذیر است. اما چنین مدرسه ای چگونه شکل می گیرد، مبانی آن کدام است؟ ویژگی ها و شاخصه های آن چیست؟ اهداف، برنامه ها و راهبردهای آن، کدام سمت و سو را دارد؟ در اثر حاضر، سوال ها و موضوعات فوق، در فصل های مختلف، بحث و بررسی شده است.

«جایگاه موضوع شناسی در اجتهاد»

محمدرضا خادمیان، چاپ نخست، 232 صفحه، 16 هزار تومان

معرفی اجمالی: اجتهاد و استنباط احکام الهی دو پایه دارد: پایه اول، حکم شناسی است که با علومی همچون: تفسیر، حدیث، اصول فقه، رجال، درایه و ادبیات عرب حاصل می شود و در مجامع علمی حوزه های علمیه مورد اهتمام و امعان نظر قرار می گیرند. پایه دوم، موضوع شناسی است که به منزله اساس و بنیان برای حکم شناسی است، چراکه رابطه علی و معلولی موضوع و حکم ایجاب می کند، بدون شناخت موضوع استنباط صحیح و مطلوب صورت نگیرد. با این وصف، حدود و ثغور موضوع چندان مورد دقت و بررسی قرار نگرفته است.
این مجموعه نگاهی دارد به جایگاه موضوع شناسی در اجتهاد دارد. بخش اول به کلیات و مفاهیم اختصاص داشته و بخش دوم در قالب 9 گفتار به مسائل موضوع شناسی پرداخته است.

«اندیشه سیاسی علامه محمدحسین کاشفالغطاء»

سیدجواد میرخلیلی، چاپ نخست، 192 صفحه، 13 هزار تومان.

معرفی اجمالی: فقیه آگاه، علامه محمدحسین کاشف الغطاء از مجتهدان و فقیهانِ زمان شناسی بود که خود را وقف علم و دانش کرد و در مسیر تهذیب نفس گام نهاد و برای خدمت به جامعه، کمر همت بست. او برای مبارزات سیاسی، داشتن اندیشه و نظام سیاسیِ منسجم را ضرورت انکارناپذیری می دانست، از همین رو نظام مطلوب سیاسی خود را ارائه داد. اثر حاضر، شرح و بسط زندگی و زمانه و نیز دیدگاه های سیاسی اوست.

«خاطرات قرآنی»

آیت الله علی کریمی جهرمی، چاپ نخست، 152 صفحه، 10 هزار تومان.

معرفی اجمالی:خاطرات، شیرین و جذابند و در ذهن و ضمیر آدمیان می مانند؛ اگر این خاطرات، قرآنی و آسمانی باشد، جذابیت و ماندگاری بیشتر دارد. اثری که پیش رو دارید، بعضی خاطرات قرآنیِ فقیه اندیشور، آیت الله کریمی جهرمی است که از دوران کودکی تا کهن سالی در اثر همنشینی با این کتاب عظیم الهی، برایش رقم خورده و اکنون آن ها را در قالب شیرینی، نقل می کند.

«جاذبه قرآن»

آیت الله علی کریمی جهرمی، چاپ نخست، 144 صفحه، 10 هزار تومان.

معرفی اجمالی: قرآن، جاذبه ویژه ای دارد و برخورد با آیات آن، هر کسی را به روشی، مجذوب می سازد. به طوری که بی تردید می توان گفت هیچ کتاب و نوشته ای در جهان به اندازه قرآن، مردم را دلباخته خود نکرده است.
نقل سرگذشت بعضی از این جذب شدگان، شنیدنی است، لذا اثر حاضر کوشیده است به سهم خود، نمونه هایی از افرادی که مجذوب قرآن شده اند را معرفی کند.

«نقش ارتباطات غیرکلامی در تربیت از دیدگاه اسلام»

محمد لطیف محبی، چاپ نخست، 136 صفحه، 10 هزار تومان.

معرفی اجمالی:ارتباط غیرکلامی (حالات چهره، نگاه، پیرازبان و...) به دلیل ویژگی های منحصر به فرد آن (سادگی، محسوس، خدادادی و طبیعی، همراه دائمی، تبلیغ و تربیت عملی...) مؤثرترین، ماندگارترین، عمیق ترین و زودترین تاثیر را در انتقال پیام های خاموش و بی صدا در میان افراد دارد؛ آن گونه ای که با این روش انتقال مفاهیم و اندیشه ها بدون تکلف و به صورت طبیعی صورت می گیرد. از آن جا که دین اسلام پاسخگوی همه نیازهای بشر است؛ انسان را به استفاده از روش های موثر ارتباطی فرا می خواند. ضمن ارج گذاری به تلاش اندیشه وران این عرصه، تلاش شده است تا تبیین این موضوع با رویکرد اسلامی، صورت گیرد.

«نقش قبایل یمنی در حمایت از اهل بیت (ع

اصغر منتظر القائم،چاپ دوم، 408 صفحه، 30 هزار تومان.

معرفی اجمالی:یمن از صدر اسلام، یکی از کانون‏ های مهم تشیع بوده و قبایل یمنی در تاریخ اسلام و در حمایت از اهل‏ بیت (ع) نقش ‏های کلیدی داشته‏ اند.
مؤلف در این اثر با طرح چند سؤال اساسی و بر طبق روش کتابخانه‏ ای مبتنی بر منابع و اسناد دست اول، به چنین تحقیق گسترده و عمیقی دست‏ زده است. وی برای تحلیل و تفسیر و نقد داده ‏های تاریخی از روش قیاسی مربوط به کلیات حوادث و روش استقرایی مربوط به جزئیات حوادث استفاده کرده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط