فراخوانی فراخوانی ...

روایت سعید علامیان از زندگی شهید باقری منتشر شد

زندگی نامه شهید حسن باقری با عنوان «ملاقات در فکه» به کوشش سعید علامیان منتشر شد.

شنبه 30 دی 1396

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری مهر کتاب «ملاقات در فکه» شامل زندگی نامه شهید حسن باقری به کوشش سعید علامیان منتشر شد. علامیان درباره چگونگی نگارش و روش کارش در این اثر می نویسد: تابستان ۱۳۸۶ مؤسسه شهید حسن باقری از نگارنده دعوت کرد تا پژوهش در زندگی و تدوین مجموعه خاطرات حسن باقری را به عهده بگیرم. این کار تا اوایل سال ۱۳۹۴ ادامه داشت.

سردار فتح الله جعفری، رئیس مؤسسه، در ابتدای کار، نوار مصاحبه هایی را که در سال های ۱۳۶۲، ۱۳۷۵ و ۱۳۸۳ با خانواده، دوستان، همکاران روزنامه و فرماندهان انجام شده بود در اختیارم گذاشت. در این سال ها توفیق داشتم با ۴۵ راوی، که اغلب از فرماندهان عالی مقام سپاه و ارتش بودند، گفت وگو کنم. خاطرات حدود همین تعداد مصاحبه هم توسط دستیار طرح، سرکار خانم مریم نوری، به انجام رسید. همچنین اسناد بی شماری از نوشته های حسن باقری، شامل یادداشت ها، نامه ها و گزارش های روزنامه جنگ را مطالعه کردم. در نهایت، خاطرات شفاهی ۱۷۰ راوی و اسناد مرتبط، به تألیف سه جلد کتاب مجموعه خاطرات حسن باقری در دو هزار صفحه انجامید.

در این سال ها، هرچه بیشتر حسن باقری را می شناختم، بیشتر به گمنامی او، به خصوص در بین جوان ها، افسوس می خوردم. با خود می گفتم ای کاش همان قدر که فرماندهان و رزمنده های دوران جنگ او را درک کرده بودند، نسل های بعد هم با او آشنا می شدند؛ چون حس می کردم حسن باقری تنها متعلق به دوره خودش نبوده و روش زندگی و توانایی های او می تواند الهام بخش جوان هایی باشد که راه های موفقیت و پیشرفت را جست وجو می کنند.

سرانجام آرزویی که در پس ذهنم جا خوش کرده بود، کم کم میل به تحقق پیدا کرد و تبدیل به تصمیم شد.

در کتاب حاضر از خاطرات شفاهی ۶۵ راوی بهره گرفته شده است. در بین راویان، خاطراتی از شهیدان محمدابراهیم همت، مهدی زین الدین، شهید مهدی باکری و شهید حمید معینیان در سال ۱۳۶۲، توسط تبلیعات قرارگاه کربلا، گفت وگو با شهید صیاد شیرازی در سال ۱۳۷۵ و مصاحبه با شهید داوود کریمی در سال ۱۳۸۳، دو ماه پیش از شهادتش، در مؤسسه شهید باقری توسط سردار فتح الله جعفری انجام شده است. این مصاحبه ها، همچنین گفت وگوهایی با شهید حسن باقری از نوارها پیاده، تنظیم و به طور کامل در سه جلد کتاب مجموعه خاطرات حسن باقری آمده که بخش هایی از آن را در این کتاب آورده ام.

در مقدمه تقریباً مفصلی که در این کتاب آمده، نویسنده به نقش و تأثیر شهید باقری در جنگ تحمیلی پرداخته شده است

«ملاقات در فکه» از خاطرات دوران کودکی شهید باقری آغاز شده و بعد از آن به پیروزی انقلاب و در نهایت به حضور حسن باقری به عنوان یکی از اصلی ترین و تأثیرگذارترین فرماندهان جنگ در جبهه های جنگ می پردازد. از بخش های خواندنی این کتاب، تلاش نویسنده برای نشان دادن یکی از وجوه کمتر شناخته شده باقری است. او چند سال به عنوان خبرنگار فعالیت کرده که حاصل آن، انتشار یادداشت ها و گزارش های متعدد از حوادث مهم انقلاب مانند حمله آمریکا به طبس بود.

نویسنده به فراخور زمان، تلاش کرده تا بخشی از این گزارش ها و یادداشت ها را ارائه دهد.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط