بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • «سند گمنامی» شهید مدافع حرم منتشر شد

«سند گمنامی» شهید مدافع حرم منتشر شد

خاطرات و زندگی شهید مدافع حرم احمد مکیان در کتاب «سند گمنامی» روانه بازار کتاب شد.

سه‌شنبه 3 بهمن 1396

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «سند گمنامی» زندگی و خاطرات طلبه شهید مدافع حرم احمد مکیان که توسط گروه تحقیقاتی احیا و گروه فرهنگی فاطمه الزهرا(س) تدوین شده توسط دفتر نشر معارف منتشر شده است.

این کتاب، در شش فصل، خاطرات اعضای خانواده، خویشاوندان، دوستان و همرزمان از زندگی و فعالیت های این شهید در دور ه های کودکی و نوجوانی، جوانی، سوریه، ازدواج و شهادت می آید و کتاب با تصاویر دوره های مختلف زندگی شهید به پایان می رسد.

این کتاب به همت گروه تحقیقاتی احیا و گروه فرهنگی تبلیغی فاطمه الزهرا(س) شهرضا تدوین و با همکاری سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری قم منتشر شده است.

در بخشی از این کتاب آمده: «گمنامی را دوست داشت. در وصیت نامه اش به این نکته صریح اشاره کرده بود که مرا غریبانه تحویل بگیرید؛ غریبانه تشیع کنید و غریبانه در بهشت معصومه، قطعۀ31 به خاک بسپارید. برای گمنام ماندنش تدبیری هم اندیشیده بود. وصیت کرده بود که چیزی روی قبرش ننویسیم. فقط بنویسیم: «پرِ کاهی تقدیم به پیشگاه حق تعالی».

از همان بچگی اگر کاری انجام می داد، سعی می کرد طوری باشد که خیلی به چشم نیاید. دوست نداشت اگر کار خوبی انجام می دهد، همه ببینند و تعریف و تمجید کنند. وقتی رفت سوریه باز همین طور رفتار می کرد. هر وقت برمی گشت، طوری رفتار می کرد که به ذهن هیچ کس خطور نمی کرد که این بنده خدا رزمنده است.»

احمد مکیان در نیمۀ آبان سال 1373 در خانواده ای مذهبی در استان خوزستان متولد شد. پدر او از روحانیان و مبلغان فعال در منطقه بود. احمد در نوجوانی به حفظ قرآن و شرکت در فعالیت های فرهنگی موفق شد. حضور او در فعالیت های فرهنگی و هم نشینی با طلاب و روحانیون او را به حضور در حوزۀ علمیه علاقه مند کرد. پس از مشورت با دوستان و آشنایان وارد حوزۀ علمیه شد. یک سال در شهر سربندر و مدتی در حوزۀ علمیۀ قم به تحصیل مشغول شد.

با شروع جنایات داعش در منطقه برای حضور در سوریه و جهاد در راه خدا احساس وظیفه کرد. با کمک یکی از دوستان و حضور در تیپ فاطمیون با هویتی افغانی وارد صحنۀ نبرد شد و نامش را در زمرۀ مدافعان حریم اهل بیت(ع) ثبت کرد. پس از چند مرحله حضور در جبهه های نبرد، احمد با مشورت خانواده تصمیم گرفت ازدواج کند. آشنایان فکر می کردند ازدواج مانعی برای حضور او در منطقه می شود، ولی ضمن علاقه ای که به خانواده و همسرش داشت، مدت کوتاهی پس از ازدواج مجدداً عازم میدان های نبرد شد. احمد سرانجام در تاریخ 17خرداد1395 و در بیست و یک سالگی به آرزوی دیرینه اش رسید و هم نشین رفقای شهیدش شد. پیکر این شهید عزیز پس از تشییع در آبادان و قم، طبق وصیتش در آرامگاه بهشت معصومۀ قم، قطعۀ 31 آرام گرفت.

کتاب «سند گمنامی» خاطرات و زندگی طلبه شهید مدافع حرم احمد مکیان در 104 صفحه با قیمت 6 هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی