بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • صلاحی: «خاطرات سفیر» خاطرات یک رسول است

صلاحی: «خاطرات سفیر» خاطرات یک رسول است

آیین رونمایی از چاپ سوم کتاب «خاطرات سفیر» نوشته نیلوفر شادمهری با حضور رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، رییس حوزه هنری کشور و جمعی از علاقه مندان در فرهنگ سرای اندیشه برگزار شد.

پنجشنبه 15 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی از چاپ سوم کتاب «خاطرات سفیر» نوشته نیلوفر شادمهری عصر روز گذشته 23 بهمن با حضور محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری کشور، سرکار سادات حسینی مسئول فرهنگی سپاه پاسداران تهران، نیلوفر شادمهری نویسنده کتاب، طناز بحری و بخشی از علاقه مندان به کتاب در فرهنگ سرای اندیشه برگزار شد.

«خاطرات سفیر» کتاب یازدهم است

محمد میثم میثمی مدیر فرهنگی هنری منطقه 7 و رییس فرهنگ سرای اندیشه نخستین سخنران این مراسم بود. وی ضمن خیر مقدم گفت: داستان برای من از رونمایی تقریظ رهبری بر کتاب «آن بیست و سه نفر» در کرمان آغاز شد. آن زمان نمی دانستم که این شروعی است برای کتاب های دیگری که توسط مقام معظم رهبری تقریظ یا معرفی می شوند و رونمایی و جشن امضای آن به عهده من قرار می گیرد.

وی افزود: کتاب خوب «خاطرات سفیر» یازدهمین کتاب از این مجموعه است که من توفیق و افتخار آن را داشته ام تا به نوعی در معرفی آنها نقشی ایفا کنم و جا دارد از همراهی «حوزه هنری» برای انتشار و معرفی و تبلیغ این آثار قدردانی کنم.

با خواندن کتاب، به وجود شادمهری ها افتخار کردم

مومنی شریف رئیس حوزه هنری کشور دیگر سخنران این مراسم بود. وی با قدردانی از فرهنگ سرای اندیشه برای برگزاری این مراسم گفت: یکی از مهم ترین فعالیت های فرهنگی در کشور ما می تواند این باشد که کتاب خوب را به هم معرفی کنیم. کتاب های متعددی در کشور ما منتشر می شوند که یافتن یک اثر تاثیر گذار و جذاب در میان آنها، کار دشواری است به همین دلیل باید در راستای این کار به یکدیگر کمک کنیم.

وی افزود: من از نخستین کسانی بودم که این کتاب را خواندم، با وجود تمام کشش ها و جذابیت هایی که برای من داشت، تصور نمی کردم انتشار آن با چنین استقبالی از سوی مخاطبان، به ویژه دختران جوان روبه رو شود. این کتاب برای من، با دغدغه هایی این چنین بسیار خواندنی بود تا حدی که به وجود شادمهری ها افتخار کردم.

رئیس حوزه هنری ادامه داد: دختری که از دانشگاه خوبی در فرانسه پذیرش می گیرد و تحصیل در آن را تنها به این دلیل که با اصول و عقاید او و خانواده اش در تضاد است رها می کند و به دانشگاهی با سطح پایین تر می رود، انسانی افتخار کردنی است. گرچه خداوند نیز خیلی زود جواب این ایمان او را می دهد و دانشگاهی که در آن تحصیل می کند تنها چند ماه بعد همه آن ویژگی های دانشگاهی که رها کرده بود را به دست می آورد و این وعده حق خداوند است.

شعرخوانی نفیسه موسوی بخش دیگری از این برنامه بود. او غزلی را تقدیم به 40 سالگی انقلاب اسلامی ایران کرد:

نگو کاری نمی آی به تنهایی از این مردم
رقم خورد انقلاب ما به دستان همین مردم

اگر ویران نکرد این باغ را طوفان، دلیل این بود
درخشیدند در هر عرصه ای همچون نگین، مردم

جوان دادند و جان دادند اما همچنان ماندند
به پای عزت و آزادی این سرزمین مردم

به رغم هر چه سختی خم به ابروشان نیافتاده
نه در جنگ و نه در تحریم دشمن بهترین مردم

میان قاب دنیا ماه بهمن نقش می یندد
حضوری افتخار انگیز از این شور آفرین مردم

چهل سال ایستادیم و اگر پایش بیافتد باز
حراست می کنیم از خاک میهن، با همین مردم

مواجهه دو سفیر

حسین آشتیانی، کارشناس ادبیات دیگر سخنران این مراسم بود. وی در ابتدای سخنان خود گفت: شاید این شیوه برگزاری آیین رونمایی یکی از بهترین روش ها برای تبلیغ یک اثر هنری و فرهنگی مانند کتاب باشد، اتفاقی که حوزه هنری و نشر سوره مهر به اهمیت آن پی برده اند و برای آن انرژی می گذارند.

وی در ادامه درباره داستان کتاب توضیح داد: «خاطرات سفیر» به معنای واقعی کتاب خاطرات است. زمانی که آن را در دست می گیرید گویا شخصی کنار شما نشسته است و این خاطرات را برایتان توصیف می کند. خاطرات دختری ایرانی که برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری به فرانسه می رود. آنجا با مسائلی روبه رو می شود که در تضاد با اعتقادات دینی، سیاسی و جهان بینی او در تضاد است و او پاسخ این تضادها را نه در همرنگ جماعت شدن، که در مناظره با آدم هایی می بند که او را بابت اعتقاداتش شماتت می کنند.

آشتیانی در ادامه با پخش کلیپی به معرفی طناز بحری پرداخت. فردی که از 10 سالگی در هلند زندگی کرده و دکترای تخصصی خود را از این کشور دریافت کرده و حالا بابت تمام آنچه در هلند پشت سر گذاشته است، به ایران بازگشته.

بحری و شادمهری نویسنده کتاب همزمان و در میان تشویق حاضران روی سن حاضر شدند.

طناز بحری درباره کتاب گفت: من یک سال است که به ایران بازگشته ام. در این یکسال شاید مشکلات زیادی را برای ترجمه مدارک و افتتاح مطب پشت سر گذاشتم اما خواندن کتاب «خاطرات سفیر» به این دلیل که شاید عیناً برای من تکرار شده بود، من را به آن حال و هوا بازگرداند و برای ماندن در ایران مشتاق ترم کرد.

وی ادامه داد: نیلوفر شادمهری به دلیل آموز ش هایی که در ایران دیده، به دلیل آنکه بسیار بیشتر از من در این فضا نفس کشیده و خانواده معتقد تری داشته، دست پر در بحث ها و مناظره ها شرکت می کرد، اما من همیشه تصور می کردم که برخلاف خانم شادمهری نمی توانم اثرگذار باشم، حتی اگر بیش از او انرژی می گذاشتم.

از وبلاگ سفیر تا کتاب «خاطرات سفیر»

نیلوفر شادمهری در ادامه درباره ایده نوشتن این کتاب گفت: من سال 88 به ایران آمدم و یکسال بعد فایل خاطرات من در اختیار انتشارات سوره مهر قرار گرفت و از آن زمان کار روی آماده سازی آن شروع شد. سفیر در ابتدا یک وبلاگ بود. پیش از رسیدن به بخش پیچیده تز دکترا شروع به نوشتن کردم و رفته رفته با بازدید خیره کننده ای روبه رو شدم. بعضی از پست های وبلاگم بیش از 500 کامنت داشت و این برای منی که همیشه اهل بحث بودم، خبر خوبی نبود. چون فرصت نمی کردم همه این نظرات را بخوانم.

وی افزود: این کامنت ها خودشان منبع بسیاری از مناظره ها بودند، به این دلیل که در فضای مجازی من همیشه مورد تشویق قرار نمی گرفتم و بسیاری از این مخاطبان به دنبال تخریب من بودند و این اتفاق من را پخته تر می کرد، گرچه فرصت چندانی هم برای این اتفاق نبود.

نویسنده کتاب «خاطرات سفیر» گفت: این کتاب تنها بخشی از خاطرات ساده تر من در سال اول حضورم در فرانسه را در بر می گیرد. از زمانی که من وارد دانشگاه شدم تا زمانی که برای اولین بار به ایران بازگشتم. بخش زیادی از مباحثه من با دانشجویانی که تشرع می دانستند و مناظره های ما ساعت ها به طول می انجامید در کتاب وجود ندارد.

خاطرات سفیر، خاطرات یک رسول است

محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دیگر سخنران این مراسم بود. وی درباره حضور در این مراسم گفت: خوشحالم که در این آیین با دو جوان ایرانی آشنا شدم که از کشورهایی که به ظاهر زیباترین و پر امکانات ترین کشورهای جهان است با انگیزه ای شریف به کشور خودشان بازگشته اند و تمام زمانی که در این کشورها به سر می بردند نیز سفیرانِ دین و آیین خود بودند.

وی افزود: نویسنده این کتاب به نظر من سفیر نیست، رسول است. چرا که آنچه او حفظ، سیانت و میانجی گری می کند بیش از یک سفیر است. رسول نه به معنای پیغمبر، به معنای کسی که رسالتی بالاتر دارد. خانم شادمهری او زبان فرهنگ کشور دیگری را آموخته و با همان زبان به بحث و مناظره نه با انسان های معمولی، که با اندیشمندان آن کشور پرداخته و این شان او را در کشور ما بالا می برد.

در ادامه با حضور محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری کشور، سادات حسینی مسئول فرهنگی سپاه پاسداران تهران و کلهر مسئول بخش ریحانه سایت مقام معظم رهبری از نیلوفر شادمهری نویسنده کتاب و طناز بحری از نخبگان ایرانی تجلیل شد.

رونمایی و جشن امضای چاپ سوم کتاب «خاطرات سفیر» پایان بخش این مراسم بود.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی