بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • از کتاب پزشک پرواز رونمایی شد

از کتاب پزشک پرواز رونمایی شد

آیین رونمایی از کتاب «پزشک پرواز» در سالن مهر حوزه هنری برگزار شد.

پنجشنبه 15 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، آیین رونمایی از کتاب "پزشک پرواز " امروز در سالن مهر حوزه هنری با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایرج فاضل رئیس جامعه جراحان ایران، عبد الحمید قره داغی مدیر عامل انتشارات سوره مهر، دکتر حسن عراقی زاده معاونت بهداری ستاد کل نیروهای مسلح، دکتر احمد عبداللهی قمی رئیس بهداری سپاه پاسداران و مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری برگزار شد.
در این مراسم، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در خصوص کتاب پزشک پرواز گفت: کتاب پزشک پرواز، اثری است که جایش در میان ادبیات دفاع مقدس ما خالی بود. ما بیش از 800 کتاب تا کنون منتشر کرده ایم؛ اما جای خاطرات پزشکان ما خالی بود. قبلاً دو کتاب از خاطرات پزشکان عراقی منتشر کرده ایم. امروز بخشی از خاطراتی که منتشر می شود درباره پزشکانی است که در جنگ حضور داشتند.
وی افزود: از آقای خرسندی ممنون هستیم که ما را از این غفلت بیرون آوردند. نگارش این کتاب یک شروع و فصل تازه در ادبیات دفاع مقدس ماشت. است. امیدوارم این آخرین کتاب در این باره نباشد. نکته ای که در خاطرات خرسندی وجود دارد، شخصیت وی است که می تواند برای جوانان عزیزمان که جویای علم هستند مغتنم باشد. اکنون که با بحران شخصیت روبرو هستیم، جوانان ما شخصیت و هویت خود را در این کتاب بجویند.
رئیس حوزه هنری بیان کرد: امیدوارم خاطرات همه عزیزانی که در روزهای حماسه دفاع مقدس حضور داشتند و ملت ما را تنها نگذاشتند، منتشر شود. متاسف هستم کسانی که باید خاطراتشان منتشر می شد، اکنون در میان ما نیستند. فرصت را از دست ندهیم. این سرمایه ملی به همه ایران تعلق دارد.
سپس سیاوش صحت عضو جامعه جراحان، پیام رئیس جامعه جراحان را قرائت کرد.
همچنین در این مراسم، فاطمه دهقان نیری، نویسنده کتاب پزشک پرواز در خصوص این اثر گفت: کتاب پزشک پرواز یکی از بهترین کار هایی بود که انجام داده ام.
.وی افزود: دو سال نگارش آن طول کشید و 20 ساعت برای نگارش کتاب مصاحبه گرفتم. یکی از دلایلی که به خاطرات پزشکان در جنگ پرداخته نشده، وقت اندک پزشکان است. منابع در این باره کم است و هر نویسنده دیگری بخواهد بنویسد، باید سراغ پزشکان حاضر در صحنه برود. ما نویسندگان باید در خدمت پزشکان باشیم تا ناگفته های آنها از جنگ برای این نسل گفته شود.

در این مراسم، محمد تقی خرسندی آشتیانی، راوی کتاب پزشک پرواز گفت: من وظیفه کوچکی را در جنگ انجام دادم و در حدی نبود که کتابی درباره اش نوشته شود. دکتر عرب خردمند اصرار کردند که خاطراتم نوشته شود. اگر اصرار ایشان نبود، این کتاب نوشته نمی شد. آنچه به من در این راه مدد داد، عشق و احساس بدهکاری بود.
خزسندی آشتیانی در ادامه از تلخی ها و شیرینی های دوران دفاع مقدس گفت و ادامه داد : در دوران جنگ در اوج سختی، شیرینی هایی را پیدا کردم که هیچ جا نمی توانستم ببینم. خاطرات جنگ بسیار زیاد بود. هر وقت خانم دهقان نیری برای مصاحبه می آمدند، خواب و خسته بودم؛ به وی می گفتم من در خواب و خیال چیزهایی یادم می آید و به شما می گویم..

این کتاب حاصل ده جلسه مصاحبه با دکتر محمدتقی خرسندی، فوق تخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، بوده و دربرگیرنده خاطرات ایشان از کودکی تا کنون و به طور خاص خاطرات سال های جنگ ایران و عراق و حضور ایشان در مناطق جنگی است.

گزیده ای از کتاب:
" روال کار را برنامه ریزی کردیم. قرار شد مجروحینی که زمان داشتند، بلافاصله کارهای اولیه شان انجام بشود و بعد آن ها را به باند بفرستیم تا انتقال داده شوند. صندلی های هواپیماها را برداشته و برانکارد گذاشته بودند. داخل هواپیما را هم مثل آمبولانس، به میله ی سرم و غیره مجهز کرده بودند. هر هواپیما می توانست چهارصد مریض را انتقال بدهد. "...

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی