بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • جلد دوم مجموعه «تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران» منتشر شد

جلد دوم مجموعه «تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران» منتشر شد

جلد دوم مجموعه «تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران» توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار کتاب شد.

یکشنبه 29 بهمن 1396

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نوشت؛ جلد دوم مجموعه «تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران» توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار کتاب شد. این اثر در هفت فصل کلی به تحولات تاریخی ۱۴ آبان ۱۳۵۸ تا ۵ اردیبهشت ۱۳۵۹ پرداخته است.

فصل اول با عنوان « انقلابی بزرگ تر از انقلاب اول » به روند تسخیر لانه جاسوسی پرداخته و مدیریت حضرت امام خمینی در این رخداد مهم را دنبال کرده است. مهم ترین گفتار این فصل، تاثیراتی است که تسخیرلانه جاسوسی در تحولات پس از خود بر عرصه سیاسی کشور برجای گذاشته است.در فصل اول همچنین به رویدادهایی همچون تشکیل بسیج و رفراندوم قانون اساسی اشاره شده است.
در فصل دوم اقدامات شورای انقلاب و فعالیت های تقنینی آن تشریح و به نقش شورای انقلاب در شکل گیری دولت انتخابی اشاره شده است.
در فصل های سوم و چهارم به اولین انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب بنی صدر به عنوان اولین رئیس جمهور بعد از انقلاب پرداخته و همچنین چالش هایی همچون درگیری های میان سازمان های سیاسی و احزاب و بحران کردستان بررسی شده است.
فصل پنجم به اقدامات تامینی جمهوری اسلامی اختصاص دارد که پس از چندین ماه تلاش موفق به اقدامات سلبی و ایجابی قابل توجهی شد که می توان از انحلال احزابی همچون خلق مسلمان و گروهک فرقان و تشکیل حزب جمهوری اسلامی جهت کادرسازی نام برد.
فصل ششم به اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخته که میان چهار گروه سیاسی رقم خورد. از آن جمله می توان به گروه خط امام ، لیبرال، التقاطیون، و مارکسیست ها اشاره کرد.
در فصل هفتم به موضوع قطع رابطه ایران و آمریکا پرداخته و به اشتباه کارتر در حمله نظامی به طبس اشاره شده است که پس از آن به تشدید مواضع امام و انقلاب هزار تومان اسلامی در قبال امریکا منجر شد.
جلد دوم کتاب « تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران» نوشته علی کردی توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در هزار نسخه و با قیمت ۲۱ تومان چاپ و منتشر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط