بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • اسیری که فشار زیادی به رژیم صهیونیستی وارد کرد

اسیری که فشار زیادی به رژیم صهیونیستی وارد کرد

کتاب «حقیقت سمیر» اثر یعقوب توکلی با طرح جلد جدید به چاپ دوم رسید.

شنبه 17 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «حقیقت سمیر» خاطرات سمیر قنطار که به کوشش یعوقب توکلی تالیف شده، از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ دوم رسید.

این کتاب دربردارنده خاطرات قنطار از دوران کودکی تا اسارت است که در واقع مهمترین بخش آن را، سال های اسارت این مجاهد فی سبیل الله در زندان های رژیم صهیونیستی تشکیل می دهد.

قنطار، دوره سختی از شکنجه و بازجویی را پشت سر گذاشته که با مطالعه خاطراتش متوجه می شویم که چطور و چگونه ساواک از رژیم اشغالگر قدس آموزش دیده بوده است. دوره 30 ساله اسارت سمیر قنطار تجربیات بسیاری از مواجهه با وضعیت های مختلف در مسیر مقاومت را برای او به همراه داشته و با وجود تبلیغات منفی علیه وی، به نماد مقاومت لبنانی و اسلامی تبدیل شده است. در واقع قنطار موفق شده فشار سنگینی را بر جامعه اسرائیل وارد کند.

«صبح روز ششم، در زدند تا کیسه را روی سرم بگذارم. وقتی در باز شد، شروع به کتک زدنم کردند. بعد کیسه را از سرم برداشتند. یک بشقاب یک بار مصرف پلاستیکی آورده بودند، که تکه ای پنیر، یک قاشق مربا، سه دانه زیتون، و تکه کوچکی نان در آن بود.

درِ سلول باز و بشقاب دم در بود. وقتی خم شدم تا بشقاب را بردارم، زندانبان با پایش به صورتم زد و گفت: «بر ندار. کسی از تو مهم تر هست که باید آن را بخورد. صبر کن، نخور.»

چند دقیقه بعد، سگ کوچکی را آوردند. سگ پنیر را لیسید و خورد، و بعد از آن سرباز بشقاب را با پایش جلویم انداخت. من با تنفر هر چه تمام تر، با وجود این همه تحقیر و ناپاک شدن غذا، مجبور بودم بعد از شش روز گرسنگی، همان تکه نان کوچک را با مربا و سه دانه زیتون بخورم.

بعد از خوردن آن، خواستم بخوابم، که گفتند: «بلند شو و کیسه را سرت بگذار.» مرا به بازجویی بردند. بعد سر کیسه را سفت بستند و از پشت سر مرا گرفتند و سریع دواندند. ناگهان با سر به دیوار برخورد کردم. گاهی نیز در این بازی جدید، گویی مرا از میان صخره ای سنگی عبور می دادند؛ در حالی که نه چیزی می دیدم، و نه صدایم به جایی می رسید. با پابند و دست بند ناگهان با سر زمین می خوردم و پاهایم داخل جوی بتونی گیر می کرد.

بازی دیگری که سربازها آغاز کرده بودند، این بود که مرا به سمت یکدیگر، یا روی زمین پرتاب می کردند. بعد دوباره بلندم می کردند و به سمت دیگری می انداختنم. از این کار خود می خندیدند و سپس هر یک به شکلی مرا به باد کتک می گرفتند. این بازی در طول مسیر اتاق بازجویی و هر بار حدود یک ساعت طول می کشید.

وقتی وارد اتاق بازجویی شدم، کیسه را از سرم برداشتند. ابو ذکان گفت: «دیگر نمی خواهیم به تلویزیون بروی، بیرون از اینجا همه فکر می کنند تو مُرده ای. مهم نیست از زنده بودنت باخبر شوند. اگر تو را زنده ببینند، موی دماغ می شوند تا وضعیت تو را بهتر کنند. به همین دلیل بهتر است صلیب سرخ و دیگران ندانند که تو زنده ای. مرده نشان دادن تو برای ما به مراتب بهتر است؛ چون هر کاری بخواهیم، می توانیم با تو بکنیم.»

گرفتار موجودات بی رحمی شده بودم. فکر می کردم وقتی از مصاحب تلویزیونی دست بردارند، ادامة بازی بازجویی آسان می شود؛ ولی انگار با کنار گذاشتن بازی مصاحبه و شایع کردن خبر مرگم، همه موانع از سر راهشان برداشته شده بود. راست می گفت. همه دیده بودند که من کشته شده ام و پنج گلوله به من خورده است؛ اما حواسم نبود که همان روز خبرنگارها از من، که زنده و سرپا بودم، عکس گرفته بودند. با وجودی که چیزی برای از دست دادن نداشتم، باز هم نگران بودم.

ابو ذکان گفت: «بخشی از تحقیقات درباره شما تمام شده است. وارد مرحله دیگری از بازجویی شده ایم.» با خودم گفتم: «خدایا! این شیطان باز چه خوابی برایم دیده است.» خون ریزی و بوی عفونت زخم ها، کتک های شدید، تشنگی و گرسنگی، نداشتن فرصتی برای خوابیدن و حتی دست شویی رفتن، بوی گند کیسه سیاه، و به صلیب کشیده شدن های طولانی از یک طرف، و از طرف دیگر غم از دست دادن خانواده ام، که اکنون زیر خروارها خاک مدفون بودند، امانم را بریده بود.»

چاپ دوم کتاب «حقیقت سمیر» اثر یعقوب توکلی از سوی نشر سوره مهر روانه کتابفروشی ها شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
نظرات

مهران تجلی

کتاب بسیار خوبیه.تهیه کنید و مطالعه کنید.

20 تیر 1398