بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

روایت سید مهدی شجاعی از شأن نزول «والعادیات» برای نوجوانان

انتشارات مرتبط : کتاب نیستان

نویسندگان مرتبط : سید مهدی شجاعی

انتشارات کتاب نیستان کتاب «شانه؛ علی، نشانه؛ شجاعت» را به قلم سید مهدی شجاعی روانه بازار کتاب کرد.

سه‌شنبه 8 اسفند 1396

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم، کتاب «شانه؛ علی، نشانه؛ شجاعت» داستان شأن نزول سوره والعادیات است که از سوره های کوچک قرآن به شمار می رود. این سوره را عادیات نیز می نامند، زیرا خداوند در آیه اول، به آن ها سوگند یاد کرده و از آن ها سخن گفته است.

سوره عادیات با توصیف و جهادگران ترسیم صحنه نبرد، به ناسپاس بودن انسان در برابر پروردگارش و بخیل بودن او به دلیل مال دوستی و دنیاپرستی اش اشاره می کند و احوال روز قیامت و چگونگی روز جزا را یادآور می شود. این سوره بعد از جنگ «ذات السلاسل» نازل شد و ماجرا چنین بود: در سال هشتم هجرت به پیغمبر اکرم (ص) خبر دادند که دوازده هزار سوار در سرزمین «یابس» جمع شده و با یکدیگر عهد کرده اند که تا پیامبر(ص) و علی(ع) را به قتل نرسانند و جماعت مسلمین را متلاشی نکنند از پای ننشینند! پیغمبر اکرم (ص) جمع کثیری از یاران خود را به سرکردگی بعضی از صحابه به سراغ آن ها فرستاد، ولی بعد از گفتگوهایی بدون نتیجه بازگشتند، سرانجام پیغمبر اکرم (ص)، علی (ع) را با گروه کثیری از مهاجر و انصار به نبرد آن ها اعزام داشت، آن ها به سرعت به سوی منطقه دشمن حرکت کردند و شبانه راه می رفتند، و صبحگاهان دشمن را در حلقه محاصره گرفتند، نخست اسلام را بر آن ها عرضه داشتند چون نپذیرفتند هنوز هوا تاریک بود که به آن ها حمله کردند و آنان را در هم شکستند، عده ای را کشتند و زنان و فرزندانشان را اسیر کردند، و اموال فراوانی به غنیمت گرفتند. سوره «و العادیات» نازل شد درحالی که هنوز سربازان اسلام به مدینه بازنگشته بودند، پیغمبر خدا (ص) آن روز برای نماز صبح آمد، و این سوره را در نماز تلاوت فرمود، بعد از پایان نماز اصحاب عرض کردند: این سوره ای است که ما تا به حال نشنیده بودیم!. فرمود: آری، علی(ع) بر دشمنان پیروز شد و جبرئیل دیشب با آوردن این سوره به من بشارت داد. چند روز بعد علی (ع) با غنائم و اسیران به مدینه وارد شد.

این داستان به قلم سیدمهدی شجاعی برای نوجوانان و با نگاه و زبان آن ها تالیف شده است. تصویرگری کتاب که به عهده فرهاد جمشیدی است که به خاطر همسو بودن و توجه به جزیئات جذابیت آن را دو چندان کرده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

پیامبر از جای خود حرکت می کند. نفس ها در سینه حبس می شود. چشم ها نگاه پیامبر را دنبال می کند. نگاه پیامبر بر چهره علی که می ماند شور عجیبی بر دل ها می نشیند: تنها اگر علی(ع) به فرماندهی انتخاب شود امیدی به پیروزی هست. پیامبر دست علی را می گیرد و او را تا کنار منبر با خود می آورد. سکوت مسجد را فرا می گیرد. پیامبر دست بر شانه علی می گذارد، رو به آسمان بلند می کند و می گوید: خدایا! من این بار پرچم فرماندهی را به دست کسی می سپارم که به رشادت و شهادت و جنگجویی معروف است و هیچ گاه از میدان جنگ فرار نکرده است. خدایا! به خاطر احترامی که برای علی قائلی و محبتی که به علی داری، لشکر اسلام را بر دشمنان پیروز بگردان. از اشکی که بر چشمان پیامبر و علی حلقه می زند مردم به گریه می افتند...

انتشارات کتاب نیستان «شانه؛ علی نشانه؛ شجاعت» را در 44 صفحه و با قیمت 29000 تومان منتشر کرده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط