loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

بابایی: به راحتی نمی توان از کنار «شاه کُشی» گذشت/ اسدی: سهراب نماد نسل امروز جوان ایرانی است

انتشارات مرتبط : شهرستان ادب

نویسندگان مرتبط : ابراهیم اکبری دیزگاه

یک نویسنده در نشست نقد و بررسی رمان «شاه کُشی» گفت: این رمان اثری است خواندنی که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

دوشنبه 21 اسفند 1396

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نقد و بررسی رمان «شاه کُشی» اثر ابراهیم اکبری دیزگاه در انجمن داستان طلاب قم برگزار شد.

*به راحتی نمی توان از کنار «شاه کُشی» گذشت

حمید بابایی، نویسنده، در این نشست گفت: رمان «شاه کشی» ابراهیم اکبری دیزگاه، سعی کرده به دو بازه زمانی مهم در تاریخ معاصر بپردازد. از طرفی به کشتار فیضیه در سال 42 و از طرف دیگر به جشن های 2500 ساله در سال 50. از این منظر می توان این اثر را کتابی در خور دانست که به این بازه زمانی می پردازد.

وی افزود: از طرف دیگر بر خلاف بسیاری از رمان های دیگر که با موضوعیت انقلاب نوشته می شوند، نیت اصلی شخصیت اصلی رمان نه صرفن ایجاد یک تحول عظیم اجتماعی سیاسی است بلکه بیشتر مسئله ای شخصی است. در واقع شخصیت اصلی رمان برای انتقام خون پدر خود و بیشتر نشان دادن جربزه قصد ترور شاه دارد. در این میان تناقض های شدیدی که شخصیت اصلی دچار آن است باعث شده بتوان با تردیدهای او همگام شد و قدم به قدم با او حرکت کرد. در این میان سایر شخصیت های داستان نیز برای ایجاد این تردید و یا تصمیم مهمی که او قصد دارد آن را عملی کند حرکت می کند. علاقه شخصیت اصلی به فرح دیبا و بازی ای که با این مسئله در رمان می شود را می توان از ویژگی های دیگر اثر دانست.

نویسنده رمان «پیاده» گفت: از دیگر ویژگی های این رمان می توان به نثر و زبان خوب داستان اشاره کرد که باعث شده بتوان کار را به راحتی خواند و جلو رفت. هر چند در جاهایی ایراداتی وجود دارد که می توان با دید اغماض از آن گذشت. از سوی دیگر شخصیت ها دارای دغدغه هایی سطحی هستند که به نظر می رسد بسیاری از این شخصیت ها برعکس بسیاری از آثار که در مورد انقلاب نوشته می شود انسان هایی عمیق یا دارای چالشی بزرگ نیستند.

او اضافه کرد: «شاه کشی» را می توان روایت انسان هایی مفلوک دانست که در مقابله با قدرت حقیرند و حرفی برای گفتن ندارند. انسانی هایی که برای تغییر تاریخ و تغییر این مسیر به واقع ناچیزند و قدرت این تغییر را ندارند. در بخشی از جاهای رمان می توان عدم تطبیق موقعیت راوی با روایتش را دید، جایی که راوی دندان درد دارد و سعی می کند داستان خویش را روایت کند. در این وضعیت به نظر می رسد در برخی از جاهای رمان این لغزش دیده می شود که راوی با داشتن چنین مشکلی چقدر منسجم روایت می کند.

بابایی گفت: در عین حال می توان رمان «شاه کشی» را با توجه به داشتن رویکرد تاریخی و روایتی که می توان آن را با زمان اکنون منطبق دانست اثری در خورد توجه دانست. اثری که اگرچه شاید ضعف هایی داشته باشد اما اثری است خواندنی که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

*سهراب نماد نسل امروز جوان ایرانی است

مرتضی اسدی دیگر منتقدی که در این نشست حضور داشت گفت: رمان «شاه کشی» دومین اثر چاپ شده ابراهیم اکبری دیزگاه است، رمان برکت همچون این اثر در یک قرائت کلی امکان بررسی دارد. به نظرم هر دو اثر را می توان بر فلسفه ای که نیچه ارائه می دهد مطالعه و تحلیل کرد تا جهان رمان را از زاویه دیگری بتوان کشف کرد یا توسعه داد.

وی افزود: «برکت» روایت طلبه ای میانه است که وضعش با خودش مشخص نیست، تردید دارد و ضعف های شخصیتی فراوانی. اما قرار است فقط به رمان «شاه کشی» بپردازیم. سخنم را با جمله ای از صفحه 233 کتاب «نمی شود آدم باکره بتواند شاه بکشد» آغاز می کنم. به گمانم دال مرکزی کل رمان همین یک جمله است، مسئله پاکیزگی و شاه کشی، مسئله پا پس کشیدن و شاه کشی، مسئله دامن تر نکردن است، اینکه چه کسی لیاقت شاه کشتن دارد. شاه کشتن چه لوازمی می خواهد؟ آیا هر کسی می تواند اینچنین کند؟ شاه کشتن در این اثر نمادی است از گلاویز شدن با ترس ها، یا با قدرت!

اسدی گفت: سهراب شخصیت اصلی، کسی که سال 42 پدرش آمیرز ابوالقاسم اسفندیاری، روحانی است که در اتفاقات فیضیه تیری به چشمش اصابت کرده و شهید شده است. سهراب از سال 42 بعد از آن واقعه، تا سال 50 که جشن های 2500 ساله است، زیر بار تحقیر و فشار خواهر خود مهسا و برادرش حجت سر کرده، آن دو دیگر هر کدام فعالیت هایی علیه رژیم شاهنشاهی داشته و حتی حجت دستگیر شده و شکنجه، اما سهراب تماما منفعل بوده و خود را کنار کشیده بود.

او اضافه کرد: اولین جملات کتاب با تردید آغاز می شود، تا آخر فصل 16 کتاب که یکی به آخرین فصل است، کسی که نمی تواند تصمیم بگیرد، نمی تواند عاشق شود و نمی تواند حتی نامزد خود را ببیند، نمی تواند بایستد جلوی ظلم پدر همسرش که اجازه بدهد بعد از یک سال نامزدی، پیش همسرش باشد، سلمی هم به او تحکم می کند! سهراب نماد انسان واپسین است که نیچه به آن اشاره کرده است. نماد انسان کوتوله ای که نمی تواند تصمیم بگیرد، سهراب نماد انسان غیر اصیل است که حتی در هیچ کدام از سه سپهر کردگاردی هم نمی گنجد. او به قول هایدگر یک داسمن است، انسان مضمحل. سهراب نمی تواند تصمیم بگیرد، پس دیگران برای او تصمیم می گیرند. سهراب نمی تواند بِکُشد. زورش به پیرمردها می رسد، آنجا که پیرمرد هیز را کتک میزند یا جای دیگر که بد و بیراه به پیرمرد خیاط می گوید.

اسدی در ادامه گفت: او حتی نمی تواند با دایی خود که در دم و دستگاه ظلم پادشاهی و افسر اطلاعاتی است کوچکترین اعتراضی بکند. نیم بند انگیزه او هم از طرف پیکار دوستش باید داده بشود. حتی شهادت پدر هم برای او انگیزه کافی برای اقدام نیست. سهراب که حتی پنجاه سال پیش لیسانس گرفته، ولی بیکار است و نمی تواند برای خود کاری جور کند. در یک کتابفروشی، پادوئی می کند! سهراب از خود هیچ شخصیتی ندارد، نه اندیشه ای، نه اخلاق خاصی، او صرفا محکوم به نگاه دیگران است و متأثر از آنها. او حتی نمی تواند درست وصیت کند یا وصیت نامه ای بنویسد! شما 250 صفحه تردید می بینید و کوته بودگی محض.

این منتقد در ادامه گفت: سهراب نماد نسل امروز جوان ایرانی است. البته نه همه آنها ولی اکثر جوانان. نویسنده توانسته به خوبی این انسان را ترسیم کند. سهراب باز هم مغبون شد. مسئله مهم این است که رمان دائما بین خیال و واقعیت در سفر است و در آخرین بند کتاب – بند 17 – قرائت درست از داستان این است که در آخر آن شلیک هم در وهم بود نه در واقعیت. در انتها او حتی بعد از 250 صفحه هم نتوانست از تردید و ترس خارج شود. او انسانی بود که نماینده اخلاق بردگانی است، و همیشه در این بردگی می ماند.

اسدی در ادامه سخنانش گفت: نکته اساسی این است که سهراب در کنار شخصیت های دیگر داستان تفاوت فاحشی با آنها ندارد و همه شخصیت های این داستان به نوعی کوتوله و برده هستند. آنها نه می توانند نوید ابر انسان را بدهند نه خود یک ابر انسان هستند. آنها نمی توانند اخلاق سروران را پیاده کنند. جهان رمان جهان این شخصیت هاست. جهانی که در آن اکنون زندگی می کنیم. نویسنده آینه ای در اکنون گذاشته و بازتاب آن را در سال پنجاه جستجو می کند. شاه متافوری ست از امر عظیم، مواجه شدن تک تک شخصیت ها با امر عظیم.

او در پایان سخنانش گفت: یکی دیگر از خصوصیات نویسنده، جریان نوعی طنز و مطایبه در تمام اثر است. نویسنده سعی می کند موارد کمیک را خلق کند و به نوعی بر این مطلب صحه بگذارد که تراژدی و کمیک دو روی یک سکه هستند و در نتیجه اثر وضع را تا حدودی کمیک توصیف می کند تا تراژیک. نویسنده از قضاوت دوری می کند و سعی می کند صرفا همچون پرنده ای بر شاخه ای نظاره کند. توصیف گر این جهان باشد و نشان دهد در چه جهانی زیست می کنیم!

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط