فراخوانی فراخوانی ...

حقانی: جای پژوهش درباره مشروطه از منظر فرق ضاله و جریان های برانداز خالی است

کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه ایران» طی مراسمی با حضور موسی حقانی، رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، حجت الاسلام مهدوی و نویسنده اثر، اسلام افضلی، در موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران رونمایی شد.

یکشنبه 27 اسفند 1396

حقانی: جای پژوهش درباره مشروطه از منظر فرق ضاله و جریانهای برانداز خالی است

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم، دکتر موسی حقانی، رئیس موسسه، در آیین رونمایی از این کتاب با تاکید بر اینکه کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه ایران» شرح و روایت مستندی از وقایع دوران مشروطه است، تاکید کرد: بازخوانی مشروطه الزاماتی دارد که در این کتاب رعایت شده و از این منظر کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه ایران» یک گام رو به جلو است.

وی رها شدن از روایت رسمی و رایج پس از مشروطه را مزیت دیگر این کتاب عنوان کرد و افزود: تمایز میان جریان اصلاح طلب در دوران مشروطه، که اتفاقا جریان دینی است، با جریان برانداز، که طیفهایی نظیر بابیها، ماسونها و نظیر آنها را شامل می شود، از دیگر نقاط قوت این کتاب به شمار می آید. حقانی در عین حال پرداختن به مشروطه را از منظر فرق ضاله و گروه هایی که قصد براندازی داشتند، خلائی در مطالعات و آثار مرتبط با دوران مشروطه دانست.

هدف کتاب بیان تاریخ برای عبرت جامعه است

حجت الاسلام منصور مهدوی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه نهضت مشروطه نهضت عدالت خواهی بوده است، افزود: باید ببینیم چه شد که شیخ فضل الله، که محبوبیتی فزاینده در میان مردم داشت، در این جریان به دار آویخته می شود و کسی هم چیزی نمی گوید.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کلیدواژه هایی که در دوران مشروطه استفاده می شد هم اکنون نیز استفاده می شود افزود: کتاب در وهله اول شرح مستندی قوی از حوادث دوران مشروطه است که نویسنده با مراجعه به منابع دست اول آن را انجام داده است.

وی تاکید کرد: هدف این کتاب بیان تاریخ برای عبرت امروز جامعه اسلام است و در آن، برخی اختلاف نظرها بین شخصیتهای مذهبی، با نهایت احتیاط و در عین حال با صراحت بیان شده است. مهدوی خاطرنشان کرد: امروز هم دچار چنین چالشهایی هستیم و اگر بخواهیم نسبت به شخصیتهایی که خطا کرده اند سکوت کنیم تاریخ را بیان نکرده ایم و نیاز داریم رجال ما بدانند چه خطرهایی در کمین چهره هاست و اگر اختلافات از حدی بگذرد، چه اتفاقی می افتد. از نگاه وی این کتاب به خوبی ریشه بسیاری از مسائلی را که امروز نیز از سوی گروه هایی مطرح می شود توضیح داده و حرفهایی همچون حجاب اجباری و رد قصاص که امروز زده می شود در دوره مشروطه هم زده شده است.

نفوذ نرم انگلیس عامل نحراف مشروطه

اسلام افضلی ، نویسنده کتاب، درباره کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه ایران» گفت: در این کتاب، جریان روشنفکری و جریان علما را توضیح داده ایم. به گفته وی نفوذ نرم انگلیس در نهضت مشروطه از دیگر محورهای مهم این کتاب است.

سخنران دیگر این نشست دکتر مصطفی تقوی بود که ضمن نقد بخشهایی از کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه در ایران» این اثر را در شکستن سیطره قرائت یک جانبه از تاریخ معاصر کشور کار مهمی ارزیابی کرد. وی طرح مباحثی همچون ارزیابی مجلس اول، عامل انحلال این مجلس و مسائل مربوط به شیخ فضل الله را در راستای تاریخ نگاری غیر کلیشه ای ارزشمند خواند و از نقاط قوت این کتاب دانست.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط