بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

وقتی پزشک آلمانی زخم های تن علی آقا را دید، گریست/ با «وقتی مهتاب گم شد» خندیدم و گریستم

انتشارات مرتبط : سوره مهر

نویسندگان مرتبط : حمید حسام

همسر شهید خوش لفظ با بیان اینکه دلتنگی هایم برای علی آقا شبانه روز است، گفت: پزشک آلمانی پس از مشاهده زخم های تیر و ترکش بر جسم علی آقا گریست.

شنبه 1 اردیبهشت 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس در همدان، براساس قراری که با شهید علی خوش لفظ گذاشته بودیم قرار بود امسال و همزمان با سالروز ولادت حضرت ابوالفضل (ع) مصاحبه ای با ایشان داشته باشیم اما گویی علی آقا بیش از آنکه یاد ما باشد، دلتنگ دوستانش شده بود و کوله بار سفرش را بست و رفت.

اما با این حال روزی زمین و زمان و شهدای جانباز شهادت خواهند داد که کاری که همسران و خانواده آنها برای نگهداری از این الماس های درخشان کردند به مراتب ثواب آن کمتر از شهادت نیست، از همین رو این مصاحبه با همسر شهید خوش لفظ انجام گرفت.

روز جانباز فرصتی را فراهم کرد تا بیشتر بتوانیم از جانباز و جانبازی سخن بگوییم آنجایی که امام خمینی(ره)، جانبازان را مایه افتخار و سربلندی ملت ایران می دانند و بارها ارادت قلبی خویش را نسبت به این قشر فداکار و ایثارگر ابراز می دارند.

اما آنچه که باعث ماندگاری این رمز و راز در تاریخ شد رشادت ها و صبوری های زینب گونه خانواده های جانبازان علی الخصوص همسران آنهاست. آنجایی که ازخودگذشتگی رنگی معنوی به خود می گیرد و عشق طرحی زیبا برای آن تدارک می بیند، و همه و همه آن می شود تا این همسران سهمی شگرف از تاریخ دفاع مقدس را در کارنامه زندگی خود به ثبت برساند.

این افتخار و سند به قدری ارزشمند است که مقام معظم رهبری در جمع جانبازان و ایثارگران و خانواده های شهدای استان فارس فرمودند، «یکی از چیزهایی که من همیشه احساس می کنم، احترام به همسران جانبازان است. بعضی از این بانوان عزیز، این جانباز را با همین جانبازی اش قبول کردند و پذیرفتند؛ آفرین»

با ذکر همین مقدمه و به مناسبت روز جانباز گفت وگویی با ژاله ایمانی همسر شهید خوش لفظ ( به تعبیر مقام معظم رهبری خوش زخم) انجام شد که در ادامه می خوانید.

ایمانی: ژاله ایمانی متولد سال 1346 هستم و در سال 66 با شهید سرافراز علی خوش لفظ ازدواج کردم که ثمره این ازدواج دو فرزند پسر و یک دختر است.

*فارس: شهید خوش لفظ در چه سالی به جبهه رفتند و در چه عملیاتی به فیض جانبازی نائل آمدند؟

ایمانی:علی آقا در سال 59 تقریباً 16 ساله بودند که به جبهه رفتند و تا جایی که اطلاع دارم در تمامی عملیات ها شرکت داشتند که تقریباً در هر یک از عملیات ها یادگاری هایی بر تن شهید باقی بود.

* فارس: همسر و خانواده جانباز چه دردهایی را متحمل می شوند، لطفاً بخشی از آنها را برایمان بگوئید.

ایمانی:خیلی راضی به این نیستم که این مسائل را در مورد خودم بازگو کنم. این درست است که درد اصلی را خود جانبازان متحمل می شوند، اما به طور حتم همسر و فرزندان جانبازان نیز درگیر مسائل و مشکلات هستند، چراکه جانبازان همانند افراد معمولی دارای جسم عادی نیستند و این طبیعی است که تفاوت هایی با افراد معمولی داشته باشند. این خانواده های ایثارگر هستند که به خاطر رضای الله سختی ها را تحمل می کنند تا پرچم اسلام بالا باقی بماند.

* زندگی با یک جانباز انسان را به خدا بیشتر نزدیک می کند

*فارس: زندگی در کنار جانباز چه لذتی دارد؟ چه چیز سبب شد که مشکلات را تحمل کنید؟

ایمانی:زندگی با یک جانباز بدون اغراق انسان را به خدا بیشتر نزدیک می کند و زندگی با علی آقا برای من چنین بود. بُعد ایمانی شهید خوش لفظ قابل قیاس با من نبود، به گونه ای که دائم الوضو بودند و نماز اول وقت ایشان ترک نمی شد. در بُعد اخلاقی و عملی همین گونه بود و تمام خط قرمزهای دین برای علی آقا محور بود و به آنها عمل می کرد و همه این ویژگی ها بود که شهید خوش لفظ را به این مقام و مرتبه ی والا رساند.

* رضایت خدا برای من در زندگی بر همه امور اولویت دارد

*فارس: عاشقی با جانباز چه رنگی دارد؟

ایمانی:بیان واقعیت ها کار بسیار دشواری است، اما هر بار که علی آقا درد می کشیدند و من کاری برای التیام درد ایشان می کردم خدا را شاهد می گیرم که یک پله به خدا نزدیک تر می شدم و این کار با عشق بود. قصد تعریف از خودم را ندارم، اما این عشق و ارادت من به گونه ای بود که نزدیکان ما آن را نیز درک کرده و به من انعکاس می دادند. به واقع من از جان و دل برای علی آقا پرستاری و همسرداری می کردم، چراکه از همان ابتدا می دانستم که خدا بر کار من نظارت دارد و رضایت خدا برای من در زندگی بر همه امور اولویت دارد، زندگی من با علی آقا رنگین کمانی بود از رنگ های شاد.

*فارس: آیا در زندگی شده بود که از خدمت خود به جانباز خسته شوید؟ این قسمت سؤالم را با احتیاط می پرسم، امیدوارم ناراحت نشوید؛ آیا شده بود آرزوی شهادتش را بکنید.

ایمانی: با آنکه از درد ایشان من هم درد می کشیدم، اما همیشه شفای ایشان را از حضرت ابوالفضل(ع) طلب می کردم و از آنها می خواستم که کمک کنند تا این دردها را راحت تر تحمل کند و خداوند توانی را در من قرار داده بود که لحظه ای از خدمت به علی آقا خسته نشدم و برای یکبار هم به خدا شکایت نکردم؛ هیچ وقت و هرگز آرزو نکردم که علی آقا از پیشم برود.

همزمان با پرستاری از همسر من مادر سه فرزند هم بودم و فشار کاری بر روی من چندین برابر بود، اما هیچ وقت ناشکر نبودم.

* هیچگاه عبادت های علی آقا را با خدا فراموش نمی کنم

*فارس: چه درس هایی از شهید خوش لفظ گرفتید؟

ایمانی: قطعاً کسی که تصمیم به ازدواج دارد باید یکسری معیارها و مشترکات را مد نظر خود داشته باشد، هیچگاه عبادت های علی آقا را با خدا فراموش نمی کنم، رازداری ایشان برایم مثال زدنی بود، به گونه ای که برخی از مواقع مرا شرمنده خود می کرد. همیشه به تقوای شهید خوش لفظ غبطه می خوردم، یادم می آید اهل غیبت و سخن چینی نبود و با دید مثبت به همه مسائل نگاه می کرد و بدی های افراد را نادیده می گرفت، تمام تلاشش بر این بود که گِره از کار افراد باز کند، حریم را رعایت و از ناموس افراد دفاع می کرد.

*دیدار مقام معظم رهبری از بهترین خاطرات من با علی آقاست

*بهترین خاطره ای که در طول زندگی مشترک با علی آقا داشتید چیست؟

ایمانی:سفرهای زیارتی که با علی آقا داشتم از بهترین خاطراتم است و از همه مهم تر زیارتی که به دیدار مقام معظم رهبری رفتیم، امیدوارم و آرزو دارم که این دیدار یکبار دیگر روزی ما بشود، شاید هیچ وقت فکر چنین دیداری هم به ذهنم خطور نمی کرد و خدا را شکر که این روزی به واسطه شهید خوش لفظ قسمت ما شد تا جزء خاطرات در دفتر زندگی ما ثبت شود.

*فارس: چند بار کتاب «وقتی مهتاب گم شد» را خواندید و چگونه با این کتاب ارتباط گرفتید؟

ایمانی:ارزش این کتاب برای من از یک کتاب درسی بالاتر است و سعی کردم مو به موی کتاب را حفظ کنم، تا جایی که اسامی همه فرماندهان، شهدا و ... را با خودم مرور می کنم تا به خاطر سپرده شود.

ابتدای کتاب که مربوط به دوران کودکی شهید خوش لفظ است خندیدم، اما در بخش هایی که مربوط به دوران جبهه و جنگ بود بیشتر گریستم، شجاعت همسرم در قسمت هایی از این کتاب قابل تحسین است و آن چیزی که در کتاب از همه ملموس تر است این است که علی آقا مَنیت خود را زیر پا گذاشته و هیچگاه در برگی از این کتاب گفته نشده که فلان ایثار و فداکاری از من سر زد در حالی که تمام خوبی های همرزمان خود را در این کتاب بیان کرده است، معتقدم به نوعی ایمان علی آقا در این کتاب تلالو و تشعشع می کند.

شهید خوش لفظ قبل از نگارش کتاب، شروطی را برای نویسنده عنوان می کند و از نویسنده می خواهد که به آنها پایبند باشد. نخست آنکه کار نگارش از روی اخلاص باشد، ثانیاً صحت و سُقم خاطرات سنجیده شود و ثالثاً خالی از تخیل باشد و خدا رو شکر نویسنده این کتاب ارزشمند آقای حمید حسام به تمام اصول پایبند بودند.

*فارس: چقدر دلتنگ شهید خوش لفظ می شود و آیا در سختی های زندگی به کمک شما می آید؟

ایمانی:بله، علی آقا برای من حضور مادی ندارند، اما به تعبیر آیه قرآن کریم، «شهدا زنده هستند و نزد خدای خود روزی می خورند». بالأخره زندگی ما هم همانند سایر افراد با سختی هایی است، این گره ها و مشکلات برای ما به راحتی باز می شود، چراکه معتقدم شهدا اسماً نیستند، اما همیشه در زندگی خانواده های خود گره گشا بوده و هستند.

* دلتنگی هایم شبانه روز است

*فارس: چقدر در روزهای عادی دلتنگ می شوید؟

ایمانی: اگر اغراق نکرده باشم این دلتنگی هایی که شبانه روز است و اما همیشه علی آقا همراه من و فرزندان است، اما در زندگی و در موقعیت های غم و شادی است که انسان حضور عزیزان خود را بیشتر احساس می کند و انتظار دارد که بهترین نزدیکان را در کنار خود داشته باشد به عنوان نمونه زمانی که دخترم می خواست پایان نامه خود را دفاع کند من از ابتدا تا آخر این مراسم اشک ریختم و به یاد روزهایی که علی آقا انتظار این روزها را داشت اشک ریختم هر چند که مطمئن بودم در آن مراسم حضور معنوی دارد.

*صبر باید سرلوحه کار همسران جانبازان باشد

*فارس: آیا با خانواده های شهدا و جانبازان در ارتباط هستید و تجربیات خود را در اختیار آنها قرار می دهید؟

ایمانی:بله، با خانواده های زیادی در ارتباط هستم و از جمله آن همسران برادران خودم هستند که هر سه برادرانم جانباز هستند. بیشترین توصیه ای که به آنها می کنم این است که صبر پیشه کنند چراکه جانبازان شرایط معمولی و عادی ندارند و دائم درد می کشند لذا تحمل این شرایط مستلزم صبر است که از طرف خانواده و به ویژه همسران باید به کار گرفته شود، معتقدم افرادی هستند که بیشتر از من درگیر جانبازی و ایثارگری های شوهران خود هستند، بنابراین صبر بیشتر انسان را به خداوند نزدیک می کند.

*فارس: برخی عامدانه و برخی جاهلانه این طور عنوان می کنند که خانواده های شهدا و ایثارگر از تسهیلات ویژه ای برخوردار هستند نظر شما در این زمینه چیست؟

ایمانی:متأسفانه این نیش و کنایه نیز به ما هم گفته شده تا جایی که وقتی حاج آقا در بیمارستان بستری بودند یکی از هم تختی های شهید عنوان کرده بود به خاطر این جانبازی از بنیاد شهید چه تسهیلاتی به شما دادند؟

این در حالی است که بسیاری از این جانبازان با بدن مجروح خود سر کار می روند و در همه جای دنیا مرسوم است که از سربازان جنگی خود حمایت می کنند و اگر حمایتی هم به این خانواده ها می شود ناچیز و حداقلی است، تا جایی که در زمان زنده بودن علی آقا برخی از داروهای ایشان آزاد بود و من خودم آنها را تهیه می کردم. این وظیفه دولت است که از کسی که جان خود را در راه دین و ناموس کشورش فدا کرده و حالا توان کار کردن ندارد، حمایت کند.

* فارس: انتظار شما از مردم و مسئولان چیست؟

ایمانی:خوشبختانه در جامعه ای زندگی می کنم که شبیه به همسرم فراوان وجود دارد و خوشا به حال کسانی که سعادتمندانه هم در این دنیا و هم در آخرت زندگی کند، امیدوارم همه مردم کشورم پشتیبان ولایت فقیه باشند و به گفته های ایشان عمل شود نه تنها با عمل بلکه با اعتقاد و از جان و دل این سخنان را عملی کنند. به طور نمونه عرض می کنم که امسال با توجه به شعار سال دخترم تأکید داشت که باید در خانه با توجه به فرموده های مقام معظم رهبری از کالای ایرانی استفاده شود و این یعنی عمل به دستورات ولی فقیه.

*پزشک آلمانی پس از مشاهده زخم های تیر و ترکش بر جسم علی آقا گریست

*فارس: آیا خاطره ای جالب از سفر به خارج برای درمان علی آقا در ذهن دارید؟

ایمانی: بله، در سفر اخیرمان در سال 96 که مجبور شدیم برای درمان مدت دو ماه در کشور آلمان باشیم یکی از صحنه هایی که همیشه در یادم باقی ماند این بود که وقتی پزشک معالج بر بالین علی آقا حاضر شد پس از مشاهده آن همه آثار گلوله و ترکش بر بدن مبارک ایشان و سوال و جواب هایی که از ما به شکل مکرر می پرسید، ما هم واقعیت های جنگ و کمک های کشورش به عراق و فروش سلاح های شیمیایی که آثار آن در جسم علی آقا بود را برایش بازگو کردیم گویی نتوانست این صحنه ها را ببیند و برای مدتی از اتاق خارج و به اتاق دیگر رفت و در تنهایی خود گریست و زمانی که بیرون آمد کاملاً آثار گریه در چهره او هویدا بود و با تعجب گفت، با این شرایط باید خیلی زودتر از اینها از دنیا می رفت.

«وقتی آثار شیمیایی را در علی آقا دید در چهره اش می خواندنم که در باور خود سیاست های کثیف کشورش را محکوم خواهد کرد چرا که آنها بیشتر از ما می فهمند که چه بلائی بر سر جوان های ما آوردند»!!

*فارس: اگر سخن پایانی دارید بفرمائید.

ایمانی:«کتاب وقتی مهتاب گم شد » همانند یک ستاره ای درخشان در آسمان است که راه را به زمینیان نشان می دهد و به حق این کتاب توانسته است حلقه واسط بین شهدا و خوانندگان باشد، امید است که با خواندن این قبیل از کتاب ها بتوانیم رشادت های شهدا و جانبازان را ارج نهیم و ادامه دهنده راه آنها در آینده باشیم.

=============

سیده لیلا آقامیری

=============

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط