بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • حضور حمید حسام با «راز نگین سرخ» در نمایشگاه بین المللی کتاب

حضور حمید حسام با «راز نگین سرخ» در نمایشگاه بین المللی کتاب

حمید حسام، چهره سال هنر انقلاب، با آخرین اثرش به نام «راز نگین سرخ» در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور خواهد داشت.

چهارشنبه 14 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، آخرین اثر از حمید حسام نویسنده دفاع مقدس و چهره سال هنر انقلاب اسلامی در سال 96 به نام «راز نگین سرخ» توسط سوره مهر در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می شود.

کتاب «راز نگین سرخ» زندگی نامه داستانی سردار شهید مهندس محمود شهبازی فرمانده سپاه همدان و جانشین لشکر 27محمد رسول الله (ص) است که توسط حمید حسام نوشته شده است. کتاب حاوی خاطرات شهید از زبان خانواده و همرزمانش است. تمام شخصیت های این داستان ساخته ذهن نویسنده است. حوادث این داستان گوشه ای از فراز و نشیب های دفاع مقدس از آغازین روز جنگ تا هنگام آزادی خرمشهر است. بر روی جلد کتاب، تصویری از محمد شهبازی فرمانده سپاه همدان در نبرد «الی بیت المقدس» و آزادسازی خرمشهر در سال 61 طراحی شده است. زندگی نامه داستانی «راز نگین سرخ» در شصت وچهار فصل با موضوع داستان های جنگ ایران و عراق به چاپ رسیده است.

حمیدحسام در سال 1340 در همدان متولد شد. وی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ادبیات فارسی دانشگاه تهران است. جوانی خود را در جبهه های نبرد سپری کرد و همین مسئله باعث شد تا دفاع مقدس رویکرد اصلی وی در نوشتن و خلق آثارش باشد. سردار حسام معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، در زمینه نویسندگی نیز کارنامه قابل توجهی دارد. چهار کتاب حاصل دوران نویسندگی این مسئول فرهنگی است. در زمینه داستان کوتاه کتاب «دهلیز انتظار»، در بخش خاطره کتاب «غواص ها بوی نعنا می دهند»، «دلیل» و در بخش رمان «راز نگین سرخ» مجموع فعالیت های این نویسنده را تشکیل می دهند.

حمید حسام با کتاب «غواص ها بوی نعنا می دهند» که نوعی خاطره نگاری در حوزه ادبیات دفاع مقدس است، به جامعه ادبی معرفی شد. به دنبال آن داستان بلند «راز نگین سرخ» را در سال 78 به دست چاپ سپرد. مجموعه داستان های کوتاه «دهلیز و انتظار» مدتی پس از انتشار به قلم اسماعیل اریب به انگلیسی ترجمه و منتشر شده است. اخیراً کتاب «مسیح رزم» را در ژانر خاطره نگاری منتشر کرد. ضمن اینکه اکنون مشغول بازنویسی خاطرات علی چیت سازیان فرمانده شهید دوران دفاع مقدس و فرمانده اطلاعات - عملیات لشکر 32 انصارالحسین (ع) است.

وی در هشت سال دفاع مقدس حضور فعالی داشته و اکنون یکی از جانبازان پرافتخار کشورمان محسوب می شود و مؤلف بیش از 14 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس نظیر خاطرات شفاهی، داستان کوتاه و داستان با عناوینی همچون کتاب «وقتی مهتاب گم شد»، «آب هرگز نمی میرد»، «غواص ها بوی نعنا می دهند»، « فقط غلام حسین باش »، «راز نگین سرخ»، «دهلیز انتظار» و... است.

او بنیان گذار اولین کانون بسیج کشور در همدان و کنگره سرداران و امیران و 8 هزار شهید استان همدان و بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس و بنیان گذار موزه دفاع مقدس استان همدان بوده که سال ها بعد به عنوان معاون ادبیات دفاع مقدس کشور نقش اساسی در تدوین کتاب های دفاع مقدس کشور را عهده دار بوده است. شایان ذکر است حسام در هفته هنر انقلاب به خاطر نوشتن کتاب «وقتی مهتاب گم شد» زندگی نامه شهید علی خوش لفظ، به عنوان چهره سال هنر انقلاب اسلامی معرفی شد.

از آثار این نویسنده می توان به «عطر شب بوها»، «وقتی مهتاب گم شد»، «آب هرگز نمی میرد» و «دلیل» اشاره کرد.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی