بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • در نشست بررسی نمایشنامه الهه مطرح شد؛ تماشاگر عاشق نگران شدن است، هر چیزی تاوانی دارد

در نشست بررسی نمایشنامه الهه مطرح شد؛ تماشاگر عاشق نگران شدن است، هر چیزی تاوانی دارد

سه‌شنبه 6 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای اندیشه، در این نشست که با حضور حسین پاکدل، دکتر علی یعقوب زاده و سیروس همتی، نویسنده، کارگردان و بازیگر برگزار شد، درون مایه های اسطوره ای و تاریخی اثر بررسی شد.

حسین پاکدل با اشاره به کهن الگوها و سیر تاریخی رشد بشری گفت: عقل، خرافه و ثروت از ابتدای تاریخ با هم بوده اند و به خاطرشان جنایت هایی اتفاق افتاده است. موضوع این است که ما می توانیم با خرافه زندگی کنیم و به آرامش برسیم. همسر دکتر که آخرین دیالوگ را می گوید، ترکی هم ایجاد می کند و به نظرم نمایش از جایی شروع می شود که الهه جاودانه شده است. سیروس همتی در ساختار نمایشنامه قدری عجله کرده است. بهتر بود اگر دکتر می توانست کمی از حالت شعارزدگی بیرون بیاید و در تقابل با نماینده بیمه قرار بگیرد.

در ادامه، دکتر علی یعقوب زاده گفت: می دانیم که ایرانی ها و هندی ها ریشه های مشترکی دارند. در کشور هند سیصد و خرده ای دین و آیین وجود دارد که در کنار هم زندگی می کنند. این نمایشنامه ساختار کلاسیک ارسطویی و آنتیگونیست و بروتاگونیست ندارد و یک روال خطی روان را طی می کند که باعث می شود در طول قصه شخصیت ها را بشناسیم. تا صحنه 6 معرفی داریم و از صحنه 7 که دکتر می آید وارد چالش می شویم. برای درگیر شدن تماشاگر نیاز به چالش بیشتری داریم. دکتر نماد عقلانیت و باسوا و نماینده بیمه نشان دهنده کسانی هستند که از خرافات سواستفاده می کنند.

بس از آن، حسین پاکدل دوباره به ساختار نمایشنامه اشاره کرد و گفت: من در معماری درام سیروس همتی اشکالی اساسی می بینم. متن دستخوش تراژدی نمی شود که باید بر این روستا و این خانواده رخ دهد که این ما را نگران می کند. هیچکاک می گوید تماشاگر عاشق نگران شدن است؛ او را نگران کنید. اساسا انباشتگی ثروت و قدرت خطر و تراژدی به همراه دارد، درست مانند آن چه در کتاب «یعقوب کذاب» می بینیم.

دکتر یعقوب زاده نیز به شخصیت دکتر اشاره کرد و گفت: خیلی خوب است که بدانیم دکتر دارد این دنیا را درمان می کند اما دیگران نمی خواهند این کار را انجام دهد. درست همان طور که امام علی (ع) می فرماید مردم دشمن چیزی هستند که نمی دانند. این نگرش را می شود با بردازش بیشتر به چالش کشید.

سیروس همتی سپس توضیح داد که بسیار خوشحالم که دوستان منتقد فضای هند را دیده اند و با آن آشنا هستند.

حسین پاکدل در آخر گفت که هند ممکن است به عنوان کشوری پر از خرافه شناخته شود اما اشتباه است اگر تصور کنید در جوامع توسعه یافته مثل انگلستان، ایتالیا، استرالیا و ... خرافه وجود ندارد.

لازم به ذکر است در این مراسم بازیگرانی همچون قربان نجفی، مهدی صبایی، الهه زحمتی، سمانه حبیب پور، آساره هداوند، شبیر پرستار، سعید برجعلی، شهرام مسعودی، آزیتا افشار نمایشنامه خوانی کرده و توحید معصومی، مهدی صیامی، وحید ندایی، حسین دالوند و فیلمسازان جوان سیامک کاشف آذر و بهرام صادقی مزیدی حضور داشتند.

در انتها نیز به منتقدین و سیروس همتی لوح تقدیری به رسم یادبود اهدا شد.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی