بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • خاطرات یک رزمنده از هفده عملیات سرنوشت ساز در «سیزده در هفت»

خاطرات یک رزمنده از هفده عملیات سرنوشت ساز در «سیزده در هفت»

کتاب دو جلدی «سیزده در هفت» شامل خاطرات محمود نجیمی از عملیات فتح المبین و بیت المقدس، عملیات رمضان، عملیات محرم و .... از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شد.

شنبه 17 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، جلد اولاین کتاب در پنج فصل خلاصه می شود که عناوین فصل های آنها به ترتیب عبارتند از: دوران کودکی، اعزام به جبهه شوش دانیال، شروع عملیات فتح المبین، آموزش زرهی و آمادگی برای عملیات بیت المقدس و شرکت در عملیات بیت المقدس.

از جمله مطالبی که در این فصل ها به آنها پرداخته شده است، می توان به انقلابی که مرا کربلایی کرد، یکی از آن روزها به بلوغ رسیدم، ترس و تعجب و شاهد عینی فتح بزرگ.

جلد دوم این کتاب هم در شش فصل آمده است که عناوین این فصل ها به ترتیب عبارتند از: انتظار بی مورد، دلتنگی، اعزام مجدد به جبهه، شروع عملیات به داخل خاک عراق، پایان عملیات رمضان و اعزام به منطقه برای عملیات.

محمود نجیمی، نوجوان بود که به جبهه رفت. در سال 1360 وقتی در کلاس اول راهنمایی تحصیل می کرد، خودش را به خاکریزها و سنگرهای دفاع از انقلاب اسلامی و کشورش رساند و همان جا ماندگار شد.

این دو جلد کتاب برگرفته از دست نوشته های محمود از هفده عملیات سرنوشت ساز دفاع مقدس است که بیشتر آن اولین بار در جبهه های جنگ نوشته شده است. بعدها این نوشته ها با کمک هم رزمانش عباس محمدی، محسن همتیان، عباس پیرمرادیان، منصور بنایی زاده و علی خلیلی کامل تر شد.

پایان بخش جلد اول این کتاب به تصاویر عملیات فتح المبین، عملیات بیت المقدس و اسناد کالک اختصاص پیدا کرده است. در پایین برخی از عکس ها درباره نقشه عملیات و اینکه برخی از عملیات ها میان سپاه و ارتش مشترک بود، قرارگاه ها و لشکرهایی که در آنها شرکت کرده بودند، تعداد تیپ های شرکت کننده از ارتش در عملیات ها و ... توضیحاتی ارائه شده است.

همچنین در پایان جلد دوم کتاب «سیزده در هفت» هم تصاویر عملیات رمضان و تصاویر عملیات محرم گنجانده شده است.

متن برگزیده کتاب

"از درگیری جلو هیچ خبری نبود؛ اما آتش دشمن، بی هدف و پراکنده، در سراسر منطقۀ عملیاتی دیده می شد. من و دوستانم، بعد از ساختن سنگری برای دوشکا و آماده کردن سلاح برای شلیک، خسته و کوفته دور هم نشسته بودیم و با خوردن آجیل و تماشای انفجارها و ترکش های سرخش، که به اطراف پرتاب می شد، خودمان را مشغول کردیم. من روحیۀ خوبی نداشتم. پیش خودم فکرهای بدی می کردم که نکند گردان های پیاده و زرهی که به عملیات رفته اند دوباره در محاصره افتاده باشند، یا با همان چند انفجار همه شهید و مجروح و اسیر شده باشند.

صدای نفربری از جلوی خاکریز شنیده شد، که موازی خاکریز حرکت می کرد. همه می دانستیم از نیروهای خودمان است. از این رو، با چراغ قوه او را راهنمایی کردیم. تا اینکه به پشت خاکریز آمد. راننده اش سراغ آمبولانس و امدادگرها را گرفت. امدادگر و راننده آمبولانس را صدا زدیم. مجروحانِ گردان های خط شکن را آورده بود. با کمک امدادگر سریع آن ها را پیاده کردیم. راننده نفربر، بدون اینکه حرفی از درگیری های جلو بزند، دوباره به منطقة دشمن بازگشت. ایستاده بودم که مجروحان را سوار آمبولانس کردند. سه نفر از آن ها بی هوش بودند. نفرات دیگر هم، که در جمع نه نفر می شدند، وضعیت مجروحیتشان خیلی ناجور بود. اما چیزی که دل مرا آتش زد این بود که یکی از آن ها التماس می کرد و قسم می داد: «کمی آب به من بدهید. دارم از تشنگی می میرم» و اشاره می کرد به دوستانش و می گفت: «این ها از تشنگی شهید شده اند.» با شنیدن حرف آن جوان شانزده هفده ساله، بغض گلویم را گرفت و اشکم سرازیر شد. یاد روضه های ماه محرم افتادم. دیگر نتوانستم جلوی خودم را بگیرم. با گریه به امدادگر گفتم: «خوب کمی آب به آن ها بدهیم که طوری نمی شود.» امدادگر هم توضیح داد که آب برای مجروحان مثل سم است."

گفتنی است این دو جلد کتاب در 2500 نسخه، به بهای 490 هزار ریال و در 776 صفحه از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی