فراخوانی فراخوانی ...

باز چاپ دو کتاب حسن بنیانیان با محوریت فرهنگ

دو کتاب «ایده پردازی برای فرهنگ سازی» و «پیوست فرهنگی» از تالیفات حسن بنیانیان با طرح جلد جدید و ویراستاری دوباره راهی بازار نشر شد.

سه‌شنبه 5 تیر 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «ایده پردازی برای فرهنگ سازی» شامل پیشنهاداتی است به فیلم سازان، نمایشنامه نویسان، قصه نویسان و مربیان تربیتی.

بنیانیان مطالب این کتاب را در قالب طرح خاطرات تدوین کرده است و در طرح هر ایده مقدمه ای قبل از آن ذکر می کند که ایده را کامل تر می نماید و گاهی بحث را از ایده فراتر می برد و طرح تصویری آن را ذکر می کند.

این کتاب شامل ٦ بخش است. در بخش اول نقش هنر و هنرمند در اصلاح فرهنگ عمومی بررسی می شود و در بخش بعدی جایگاه هنرمندان در پیشبرد توسعه کشور می پردازد.
بخش سوم به جایگاه هنر در اصلاح فرهنگ عمومی می پردازد و در بخش بعدی به رسالت هنر در حفظ و انتقال سنت های اصیل فرهنگی پرداخته می شود. بخش پنجم به نقش آثار هنری در حل مسائل فرهنگ تخصصی اختصاص دارد و در بخش آخر به نقش آثار هنری در تسریع در پیشرفت اقتصادی کشور پرداخته می شود.

در این کتاب به مباحثی چون علل ناشناخته ماندن فرهنگ در جامعه فرهنگی، تأثیرات پیدا و پنهان هنرمند در فرهنگ جامعه، چگونگی ماندگاری هنرمند در جامعه، نقش هنر در تحولات نظام آموزش و پرورش پرداخته می شود.

گزیده متن
«یکی از لوازم ایجاد فرآیند لازم برای استمرار جریان تولید آثار هنری فاخر بخصوص موفقیت سینمایی ایران، ایجاد محیطی مناسب برای ورود و پرورش نسل تازه ای از هنرمندان جوان است. حمایت مالی، ایجاد فرصت نمایش، آموزش هنرمندان جوان، نقادی عالمانه آثار هنرمندان جوان، فراهم کردن محیط برای ایده پردازی های تازه در خلق آثار جدید، دادن امکانات و تجهیزات برای تولید آثار و... مجموعه ای از این عوامل، لوازم ایجاد این محیط است.»

اما کتاب دوم کتاب «چیستی، ضرورت، آثار پیوست فرهنگی طرح های مهم» نام دارد، که با موضوعیت طرح های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی در کشور و نقش فرهنگی آنان تألیف شده است شامل مباحثی همچون معنای فرهنگ و معنای پیوست فرهنگی، فلسفه وجودی پیوست فرهنگی، فعالیت ها و طرح های مشمول پیوست فرهنگی، علل کم توجهی به فرهنگ و مدیریت فرهنگی جامعه و مباحثی از این دست است.

در بخشی از پیش گفتار کتاب «پیوست فرهنگی» آمده است:

«به نظر می رسد در حال حاضر یکی از موانع مهم تحقق انتظارات مقام معظم رهبری تلقی محدود از مفهوم فرهنگ در ذهن بخشی از مدیران و کارشناسان جامعه و خلاصه کردن آن در حد تولید آثار و محصولات فرهنگی و احیانا برپایی بعضی از شعائر دینی است. این در حالی است که ادامه حضور مؤثر در پاسخ گویی به انتظارات مقام معظم رهبری و انجام مسؤولیت های هر عضو فعال در جامعه اسلامی ، مستلزم شناختی جامع از مفهوم فرهنگ و همه کارکرد های آن در تحولات سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی جامعه است. همچنین باید این تعریف جامع فرهنگ را آگاهانه پذیرفت و به آن توجه کرد: فرهنگ نظامی است در هم تنیده از جهان بینی، اعتقادات ، ارزش ها ، هنجارها ، الگوهای رفتاری و نمادهای نسبتا پایدار جامعه که به صورت اجتناب ناپذیر بر همه مناسبات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی جامعه تأثیرگذار و از همه نیز تأثیرپذیر است. در گام نخست ، باید تلاش کرد تا فلسفه و ضرورت طرح این رهنمودهای جهت ساز و راهبردی که مقام معظم رهبری مطرح کرده اند، به طور کامل و جامع درک شود. از این روی، این مکتوب با این سؤال آغاز می شود که چرا تدوین پیوست فرهنگی برای طرح های اجرایی ضرورت دارد؟

گفتنی است چاپ پنجم کتاب «ایده پردازی برای فرهنگ سازی» در قطع رقعی و با قیمت 15 هزار تومان و چاپ دوم «پیوست فرهنگی» در قطع رقعی و با قیمت 14 هزار تومان از سوی سوره مهر روانه بازار نشر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط