بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • تازه های کتاب ظلم و جور خان و خوانین در رمان «گَـرنوشته»

تازه های کتاب ظلم و جور خان و خوانین در رمان «گَـرنوشته»

کتاب «گَـرنوشته» نوشته مسعود سلطانی، روایتی از سلحشوری مردمان چهارمحال و بختیاری در برابر ظلم خوانین منطقه از سوی سوره مهر روانه بازار کتاب شد.

شنبه 17 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبریسوره مهر، بهره گیری از ویژگی های بومی و محلی و بازآفرینی یک واقعیت و رویداد با روح عدالت خواهی و ظلم ستیزی مردم چهارمحال و بختیاری، این کتاب را از لحاظ محتوا ارزشمند کرده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

«جهانگیر می ‏ دانست حریف این پیرمرد نمی ‏ شود. نه راه پس داشت نه راه پیش. فهمید روز سختی در پیش دارد. با زور تفنگچی هم نمی‏ شد حریف میرزا شد. فکر کرد حالاست که باید مثل خان‏ بابا رفتار کند و با پنبه سر بِبُرد. دهانش خشک بود و مزة بادام تلخ را زیر زبانش حس می‏کرد. یاد نگرفته بود بدون ‏زور و تشر کارش را جلو ببرد. همین آزارش می‏داد.

ـ بفرما پسرِ خان. بشین.

جهانگیر به‏ غیظ نگاهی به کدخدا کرد و گیوه‏ ها را گذاشت پشت در و همان‏جا نشست.

ـ بفرما بالا پسرِ خان!

سیف‏الله باز سینی ‏به ‏دست آمد. میرزا گفت: «بگیر جلوی مهمون. مهمون حبیب خداست.»

سر جهانگیر پایین بود و کُرک‏ های قالی را چنگ می‏زد. سیف ‏الله سینی را تا نزدیک چشم جهانگیر جلو برد. جهانگیر استکان را برداشت و یک‏ نفس فورت کشید. گلویش خیس و تلخیِ دهانش زایل شد.

ـ در خدمتیم پسرِ خان.

ـ نمایندة خان با کدخدا‏ی ده حرف می‏زنه؛ نه مُلّای ده!

همین جمله کافی بود تا جهانگیر خودش را پیدا کند و بفهمد می‏ تواند بدون فحش هم حرف بزند. پشتی را انداخت توی گودی کمر و سیخ نشست. دستی به سبیلش کشید و حس کرد جای خان نشسته است و با رعیت حرف می‏زند. تلاش می‏کرد همان‏طور که از خان‏بابا یادش می‏آمد رفتار کند. حالا جهانگیر بود که خیره شده بود به میرزا محمد. میرزا سرش را تکان داد و زیر لب چیزی گفت؛ انگار «استغفر الله». تسبیح گِلی را از مچش باز و چند مهره را رد کرد: «من هم نمایندة کدخدای دِهَم.» و رو به کدخدا گفت: «درسته کدخدا؟» کدخدا مِن‏و‏مِن می‏کرد.

جهانگیر بُنچاقی را که یعقوب تنظیم کرده بود از جیب کُتش بیرون آورد و انداخت جلوی میرزا: «خان گفته همة رعیت زیر این بُنچاق رو انگشت بزنن.» میرزا دستی به محاسنش کشید و بُنچاق را برداشت.»

گفتنی است «گَرنوشته» نام کتیبه‏ ای است متعلّق به چهارهزار سال پیش از میلاد مسیح؛ منقوش بر دیواره‏ای صاف و صیقلی در کوه جهان‏بین، که روزگاری در راه شاهی یا دزپارت قرار داشته ‏است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی