بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • زندی: دغدغه ام نوشتن درباره کودکان معلول است

زندی: دغدغه ام نوشتن درباره کودکان معلول است

مریم اسلامی در مراسم رونمایی «خرسم یکی یکدانه است» و «مشق آسمان» سروده مریم زندی اظهار داشت: کار ادبیات سازندگی است، کودک همچون لوحی سفید است و کار برای کودکان بسیار سخت و حساس است.

دوشنبه 12 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، مراسم رونمایی از دو کتاب شعر کودک مریم زندی با عناوین «خرسم یکی یکدانه است» و «مشق آسمان» به بهانه سالروز ادبیات کودک و نوجوان با حضور سید صادق رضایی رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان، مریم اسلامی شاعر و منتقد ادبیات کودک، داوود ضامنی پژوهشگر و با اجرای بابک نیک طلب نویسنده و شاعر کودک و نوجوان شاعران و نویسندگان کودک و علاقه مندان در حوزه هنری برگزار شد.

داوود ضامنی، معاون برنامه ریزی، نظارت و ارزشیابی امور استان های حوزه هنری، با بیان اینکه گفتمان کودک در ایران و در 20 سال گذشته دچار تغییرات جدی شده است، اظهار کرد: این تغییرات باعث شده مفاهیم وابسته به کودکان و فرهنگ کودک در ایران شکلی دیگر به خود بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه ساختار خانواده ایرانی در چند دهه گذشته دچار تغییراتی شده است، افزود: اندازه خانواده در ایران و الگو های فرزند پروری در خانواده امروز ایرانی تغییر کرده است. برخی از والدین وظایف خود را به نهاد های بیرونی سپرده اند. رسانه ها در جامعه امروز بسیار گسترده شده اند. صنایع فرهنگی و سرگرمی بسیار تغییر کرده است. امروز محصولاتی که برای آموزش و فرهنگ کودک تولید می شود متفاوت شده است. در طول چند دهه اخیر، نهادها و آموزشگاه های خصوصی گسترش پیدا کرده اند.

این پژوهشگر ادامه داد: به لحاظ کمی، نویسندگان و شاعران کودک و نوجوان رشد داشته اند. کالاها هم رشد داشته است و متنوع تر شده است. تغییرات اقلیمی هم بی تاثیر نبوده است. آمارها نشان می دهد طی چند دهه اخیر جمعیت خانواده های روستایی کمتر از شهری شده است و پایین آمدن سن بزهکاری، اعتیاد و فحشا از آسیب های شهرنشینی بوده است.
ضامنی تصریح کرد: کودکانی که در موقعیت امروز به سر می برند، زبان خاص خود را دارند و سیاست گذاران فرهنگی باید به این موضوع توجه داشته باشند. معتقدم امروز جریان ادبیات و شعر کودک وارد دوره نوجوانی شده است و صیانت از ادبیات کودک در چنین شرایطی در حوزه شعر کودک یک اصل است. عرصه شعر کودک، عرصه جدایی از دیگر هنرها نیست و اگر شاعران کودک، در دیگر عرصه های هنری هم پا بگذارند و دیگر فضاها را تجربه کنند، اتفاقات خوبی را شاهد خواهیم بود.

مریم زندی شاعر کتاب های «خرسم یکی یکدانه است» و «مشق آسمان» نیز در سخنانی عنوان کرد: در ابتدا قرار بر این بود که این اشعار در یک مجموعه منتشر شود؛ اما به تشخیص کارشناسان حوزه هنری کودک و نوجوان، شرایط چاپ تغییر کرد و اشعارم در قالب دو کتاب عرضه شد.

وی افزود: این کتاب ها از کیفیت چاپ گرافیک و تصویرسازی بسیار خوبی برخوردارند و از این بابت خوشحالم که آثارم با ظاهری مناسب ارائه می شوند.

زندی همچنین گفت: بیشتر سوژه هایی که برای نوشتن پیدا می کنم تجربه های زیستی است که داشته ام و یا در اطرافیانم دیده ام. البته معتقدم گاهی باید سوژه ها را خودمان بسازیم و در ذهن پرورش دهیم. دغدغه ام نوشتن درباره کودکان معلول است و گاهی فکر می کنم چه چیزی برای کودکان معلول بنویسم.

مریم اسلامی، شاعر و منتقد ادبی کودک و نوجوان، نیز در سخنانی با اشاره به اینکه بحران امروز، تنهایی کودکان در خانه است، اظهار کرد: خانه بدون مهمان و کودکانی که همبازی ندارند بحران هایی است که در این دوران باید به آن توجه شود. در پنج سال اخیر، کارم را معطوف به شناخت نیاز های کودکان امروز کشورم کرده ام. کودکی که در دهه های قبل می شناختیم با کودک امروز زمین تا آسمان تفاوت دارد. فاصله کودک امروز با 10 سال گذشته بسیار متفاوت است.
وی ادامه داد: تغییرات در نسل ها به سرعت رخ می دهد و شاعران کودک باید به این موضوع توجه کنند. متاسفانه ما به عنوان شاعر کودک، مخاطب خود را در شرایط استانداردی تصور می کنیم و برای چنین مخاطبی اثر خلق می کنیم. در حالی که وقتی از کودکان سخن می گوییم، باید از کودکان کار، بیماران خاص و کودکان در شرایط مختلف اثر داشته باشیم.

اسلامی خاطرنشان کرد: کار ادبیات سازندگی است، کودک همچون لوحی سفید است و کار برای کودکان بسیار سخت و حساس است.

وی در پایان اضافه کرد: خانم زندی در مجموعه اشعار خود توانسته است تا حد زیادی به مخاطب امروز نزدیک شود و به طور مثال از نبود مهمان در خانه کودک، نداشتن همبازی، شعر سروده که این روند قابل تحسین است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی