بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

مطهری و تفکر فلسفی غرب

نویسندگان مرتبط : مرتضی مطهری | علی دژاکام

چاپ سوم "تفکر فلسفی غرب از منظر استاد مرتضی مطهری" گردآوری و نگارش علی دژاکام، عضو هئیت علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف تهران، از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

مهمترین ویژگی اندیشه شهید مطهری، نقادی عالمانه و منصفانه است که در همه آثار وی موج می زند، لذا هیچ اندیشه و تفکری، چه در حوزه اندیشه های دینی و چه در حوزه های اندیشه های غیر دینی، نیست که در آثار ایشان مطرح شده باشد و مورد نقد علمی قرار نگرفته باشد.

ایشان با تمام ارادت و اخلاصی که نسبت به ملاصدرا و مرحوم علامه طباطبایی دارد، از نقد روشمند، منصفانه و مودبانه اندیشه این بزرگواران نیز نمی گذرد.
این کتاب، نه کتابی مستقل از شهید مطهری، بلکه مجموعه ای است که به طور مستقیم از لابه لای اندیشه های ایشان برگرفته شده است. چون نقد اندیشه فلسفی غرب یکی از مهمترین موضوعاتی است که استاد مطهری به حد و کثرت به آن پرداخته اند به نحوی که در غالب آثار ایشان به چشم می خورد.

پراکندگی این نقد ها در آثار مختلف و متنوع ایشان، باعث شده است که مجموعه آنها گردآوری و در قالب یک کتاب در اختیار پژوهشگران قرار گیرد. لذا کتاب "تفکر فلسفی غرب از منظر استاد شهید مرتضی مطهری" نمونه کوچکی از نقادی های استاد مطهری است که در زمانه تکفیر و یا فریفتگی نسبت به اندیشه های جدید غرب فرهنگی شک گرفته است.

مجموعه حاضر حاوی مباحثی است که استاد به طور صریح پیرامون آنها سخن گفته و از برداشت های سلیقه ای و شخصی خودداری شده است و از سویی دیگر این مجلد حاوی تمامی مباحث و آرای فلاسفه مغرب زمین نیست و به طور قطع اگر استاد به صورت مستقل در صدر نقد تفکر فلسفی غرب بر می آمد، می توانست مجموعه کاملتر، تمامتر و با ارزش تری از خود به یادگار بگذارد.

چاپ اول این کتاب از سوی موسسه فرهنگی اندیشه معاصر شد و دفتر نشر معارف چاپ سوم این کتاب را منتشر کرده است.
تفکر فلسفی غرب در 540 صفحه، شمارگان 2 هزار نسخه و به قیمت 38 هزار ریال از سوی دفتر نشر معارف روانه بازار فرهنگ و اندیشه مکتوب کشور شد.
این کتاب در فروشگاههای دفتر نشر معارف و سایت پاتوق کتاب موجود و قابل تهیه است.

چهارشنبه 9 تیر 1389
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط