فراخوانی فراخوانی ...

خاطراتی از متوسلیان، باکری، همت و .... در کتاب «نبرد درالوگ»

کتاب «نبرد درالوگ» که در دهمین دوره انتخاب دهمین کتاب دفاع مقدس سال شایسته تقدیر شناخته شده بود، خاطراتی از جعفر جهروتی زاده، فرمانده عملیا ت های پارتیزانی دوران دفاع مقدس را روایت می کند.

سه‌شنبه 26 تیر 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، این کتاب که موضوع آن عملیات تصرف شهر «درالوگ» عراق است مشتمل بر چهارده فصل است و در پایان کتاب عکس هایی از سردار «جعفر جهروتی زاده» را می توان مشاهده کرد.

جعفر جهروتی زاده قهرمان اصلی این کتاب، فرمانده یکی از یگان های پارتیزانی بود که در چندین عملیات مهم، در پشت جبهه عراقی ها فرماندهی کرده است.

فصل اول این کتاب، با خاطرات دوران کودکی جعفر آغاز می شود، دوره ای که وی همانند بسیاری از هم رزمان و دوستان خود، مجبور بوده است برای کمک به پدر خویش، هم کار کند و هم درس بخواند.

زندگی جعفر یک سیر طبیعی را طی می کند، تا این که او در روز 19 دی سال 1356 با صحنه درگیری مردم و طلاب، با گارد شاهنشاهی در خیابان های قم مواجه می شود که این خود آغاز زندگی مبارزاتی وی است.

فصل دوم کتاب، به مقطع پس از پیروزی انقلاب می پردازد، زمانی که گروه های ضدانقلاب در مناطق غرب کشور ناامنی ایجاد کرده بودند. جهروتی زاده که جوانی 18 ساله بود، برای صیانت از انقلاب به آن منطقه رفت و با عده ای دیگر از جوانان غیور، هسته های مقاومت را تشکیل داد.

خاطرات وی از سنگر، و فرمانده ای به نام «احمد متوسلیان» بخشی دیگر از مطالب خواندنی کتاب را تشکیل می دهد. تشکیل تیپ محمد رسول الله(ص ) به فرماندهی حاج احمد متوسلیان و انتخاب جهروتی زاده به عنوان فرمانده گردان تخریب تیپ، عملیات فتح المبین، عملیات بیت المقدس و سرانجام آزادی خرمشهر، قسمت هایی دیگر از این کتاب است.

فصل های پنجم تا یازدهم همچنان دربرگیرندة خاطرات راوی است از منطقة جنوب ، عملیات رمضان، شهادت حاج همت، شهادت مهدی باکری، شهادت کاظم رستگار، عملیات منطقه بمو و از دست دادن حاج احمد متوسلیان که روز سختی است برای جهروتی زاده .

همچنین در این کتاب خاطراتی از جاوید الاثر احمد متوسلیان و شهیدان محمد ابراهیم همت، مهدی باکری، رضا دستواره و رضا چراغی به روایت جعفر جهروتی زاده آورده شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط