بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • انتشار روایات گهربار؛ گزیده ای از کشف الاسرار میبدی

انتشار روایات گهربار؛ گزیده ای از کشف الاسرار میبدی

کتاب «روایات گهربار» گزیده تفسیر کشف الاسرار ابوالفضل رشید الدین میبدی به قلم مرحوم بهروز ثروتیان با ویرایش مجدد و تغییر جلد بازچاپ شد.

شنبه 17 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، زنده یاد بهروز ثروتیان استاد فقید ادبیات فارسی کتاب «روایات گهربار» را با موضوع بررسی روایت هایی که ابوالفضل رشید الدین میبدی در حین نگارش تفسیر کشف الاسرار از اهل بیت (ع) نقل کرده تالیف کرده است.

میبدی از این روایات در کنار ترجمه آیات قرآن کریم برای تفسیر قرآن کریم در قالب کتابی با عنوان کشف الاسرار استفاده کرده است.

«کشف الاسرار و عدة الابرار» کتابی در تفسیر قرآن، عظیم ترین و قدیمی ترین تفسیر عرفانی فارسی از کلام وحی است که توسط ابوالفضل رشید الدین میبدی در دهه ۵۲۰ قمری نوشته شده است.

دست مایه میبدی برای تألیف این تفسیر ‏عظیم، تفسیر بسیار مختصر و موجزی بود که خواجه عبدالله ‏انصاری، دانشمند عارف و حنبلی مذهب، نوشته بود و ‏میبدی نیز هم چون انصاری در تفسیر خود سخنان مسجّع را ‏به کار گرفت و در تنظیم مطالب و زبان ارائه ی آن ها، ‏نهایت ذوق و سلیقه را به خرج داد.


از ویژگی های مهم ‏این تفسیر گرانقدر می توان به ترجمه قرآن کریم به زبان ‏فارسی روان و زیبا، بهره گیری از سخنان امام علی(ع) و ‏فرزندان او در شرح و بیان آیات، شأن نزول آیات و ‏طرح مسائل فقهی و کلامی، بحث های لغوی و صرفی و نحوی ‏فراهم آوردن مجموعه ای از اصطلاحات عرفانی و شرح آن ها، ‏ارائه ی نمونه های عالی ادبی در فصاحت و بلاغت ادب فارسی ‏و… اشاره کرد.‏

رشید الدین میبدی در این کتاب ابتدا بخشی از آیات را بدون توضیح به فارسی ترجمه کرده، سپس عقاید مفسرین و تحقیقات اهل فن را درباره تفسیر همان قسمت شرح می دهد و در بخش سوم به بیان نکات عرفانی خصوصاً به نقل از خواجه عبدالله انصاری می پردازد.

گفتنی است انتشارات سوره مهر چاپ دوم کتاب «روایات گهربار» مرحوم بهروز ثروتیان را در 341 صفحه و با قیمت 27 هزار تومان روانه بازار نشر کرده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی