بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • گنجشک ها نقطه، گنجشک سرخط

گنجشک ها نقطه، گنجشک سرخط

مجموعه داستان «گنجشک ها نقطه گنجشک سر خط» نوشته ظریفه روئین توسط انتشارات سوره مهر به چاپ چهارم رسید.

پنجشنبه 8 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، مجموعه داستان «گنجشک ها نقطه گنجشک سر خط» 15 داستان کوتاه از روئین را در برمی گیرد.

عنوان داستان های این مجموعه عبارت اند از: «گنجشک ها نقطه گنجشک سر خط»، «اطلسی ها»، «لحظه های سوخته»، «بیست و چهار پله تا...»، «یکی از همین روز ها»، «بگذار همه چیز خراب شود»، «باد که بیاید»، «ماهی تنگ بلور»، «مثل بچه ها»، «آخرین سه شنبه»، «خاک سپاری»، «برای زنده ماندن»، «رد پایی بر ساحل»، «فصل تازه» و «از آن همه دیروز.»

در بخشی از این کتاب آمده است:

«پدر پاکت میوه را توی بغلت می گذارد. سلام می کنی. سر تا پایت را نگاه می کند.

ـ باز که تو حیاطی؟

ـ مگه عیبی داره؟

چیزی نمی گوید. چپ چپ نگاهت می کند و رد می شود. اصلا دوست ندارد با گنجشک ها دمخور باشی. در حالی که پشتش به توست، می گوید: «تو دیگه بچه نیستی.»

«گنجشک ها با جیک جیکشان خانه را روی سر گذاشته اند. تو از صدای آن ها لذت می بری. مادر به اعتراض می گوید: وای سرم رفت. و تو را نگاه می کند.»

نخستین داستان، که نام مجموعه نیز بر اساس آن انتخاب شده است، ماجرای دختر جوانی را روایت می کند که از نظر رفتاری و نوع نگاه با والدین خود اختلاف دارد و عدم درک دختر از طرف پدر و مادر، تاثیری عمیق و عجیب بر شخصیت او می گذارد، به گونه ای که دختر، در واکنشی توهم گونه احساس می کند به گنجشک تبدیل شده است:

«پدر به کنارت می آید، با دل انگشتانش سر کوچکت را نوازش می کند. توی چشم های آبی ات خیره می شود و تو هم توی چشم های سیاهش نگاه می کنی. دو گنجشک توی مردمک چشمش هایش می بینی. ... دست هایت را ناخودآگاه از هم باز می کنی. درست مثل یک پرنده. بعد آن ها را بالا و پایین می بری. از لبه پنجره پایین می پری با حالتی مثل یک گنجشک، جیک جیک کنان دور اتاق پرواز می کنی.»

همان طور که پیش تر گفته شد، داستان های این مجموعه درون مایه ای مشابه نخستین داستان دارند و ویژگی مشترک بعدی نیز نگاه موجز و مینی مالیستی حاکم برآن هاست.

گفتنی است از ظریفه روئین پیش از این کتاب های «گزیده ادبیات معاصر، مجموعه داستان»، «نوه های ننه رعنا»، «استاد فضایلی»، «باغ شیشه ای»، «از اینجا تا بهار»، «گربه ستاره را خورد»، «نقاشی ها حرف میزنند»، «سفره عشق پهن است»، «شاید دستمان به ماه برسد» منتشر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی