بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • فراز و فرود زندگی پهلوی اول در کتاب «سرگذشت دیکتاتور»

فراز و فرود زندگی پهلوی اول در کتاب «سرگذشت دیکتاتور»

کتاب «سرگذشت دیکتاتور» که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است در قالب دانستنی های انقلاب اسلامی برای جوانان با بیانی ساده و روان به فراز و فرود زندگی پهلوی اول می پردازد.

چهارشنبه 7 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل ازخبرگزاری فارس، کتاب «سرگذشت دیکتاتور» که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است در قالب دانستنی های انقلاب اسلامی برای جوانان با بیانی ساده و روان به فراز و فرود زندگی پهلوی اول می پردازد.
این کتاب در قالب چهار فصل به بررسی تاریخی زمانه و اقدامات رضا پهلوی پرداخته است. در مقدمه این کتاب آمده است: آشنایی با شخصیت رضاخان و مراحل زندگی اش تصویر اسفبار ایران در رژیم شاهنشاهی به مخاطب ارائه می دهد.
فصل اول کتاب به بررسی زندگی شخصی رضاخان از دوره تولد تا کودتای1299 و شکل گیری رژیم پهلوی پرداخته است.
از جمله موارد مهم این فصل چگونگی ورود رضاخان به قزاقخانه ، چگونگی نفوذ وی به لایه های حاکمیت ، قراردادهای 1919 و 1299، سازماندهی کودتا و نهایتا تغییر سلطنت از قاجاریه به پهلوی است.
در فصل دوم به عصر رضا خان پهلوی اشاره شده که به ابعاد مختلف حکومت از جمله ارتش و نهاد های نظامی و مواضع متقابل علما و رضاخان در قبال هم و سیاست های جاه طلبانه اقتصادی و جنایات ضد دینی وی اشاره شده است.
از جمله دیگر سیاست های رضاخان در حوزه اقتصادی و عمرانی بود که در کتاب بدان می پردازد. فصل سوم کتاب به بررسی دوران افول و سقوط سلطنت رضاخان پرداخته و عوامل داخلی و خارجی سقوط رضاخان را بررسی می کند.
از جمله مهم ترین عوامل داخلی سقوط رضاخان تضاد دولت رضاخان با جامعه ایران از جمله طبقه متوسط سنتی و طبقه متوسط جدید و روشنفکران و طبقه کارگر بود که نهایتا این تنش ها با واقعه اشغال ایران مواجه شد و عامل خارجی نیز به مشکلات می افزود.
در فصل پایانی کتاب نیز به فرجام رژیم دیکتاتوری رضاخان و مرگ وی در جزیره موریس اشاره شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی