فراخوانی فراخوانی ...

انتشار کتابی درباره امام حسن (ع) با ترجمه رهبر معظم انقلاب

زودی کتاب «صلح امام حسن؛ پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ» به همّت انتشارات انقلاب اسلامی منتشر می شود

دوشنبه 8 مرداد 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم، اصل این کتاب، با عنوان «صلح الحسن» تألیف عالم جلیل القدر «شیخ راضی آل یاسین» از علمای حوزه نجف بوده است که در سال 1348 شمسی توسّط رهبر انقلاب در سنّ 30 سالگی، ترجمه شده است.

رهبر معظّم انقلاب از هر طریقی برای روشنگری اذهان مردم بویژه جوانان استفاده می ‎کردند. نگاه به سخنرانی های متعدداز ایشان و همچنین تألیفات و ترجمه هایی که از ایشان در دوران پهلوی منتشر شده، گویای دغدغه های حضرت آیت الله خامنه ای در عرصه های مختلف است و هرکدام از بیانات و کتب ایشان، برای پاسخ دادن به یکی از نیازهای مخاطبان بود. از این رو بود که رژیم با فعّالیّت های علمی و تبلیغی ایشان بشدّت مخالف و بر روی آن حسّاس بود و این امر در اسناد به جای مانده از ساواک به چشم می خورد.

یکی از موضوعاتی که در آن دوران مورد بحث و سؤال واقع شده بود، مقوله «صلح امام حسن (علیه السّلام)» بود. از یک سو معاندان و مخالفان اسلام آن امام مجاهد را متّهم به سازشکاری میکردند و از سویی دیگر جریانات بظاهر مذهبی برای توجیه کردن قعود و سکوت خود نسبت به جنایات استبداد طاغوت و چپاول استکبار و استعمار، به اشتباه بر نوع اقدام ایشان در برخورد با معاویه استناد می کردند. از جهت دیگر برای برخی از افراد، تفاوت رفتار امام حسن (علیه السّلام) و امام حسین (علیه السّلام) معلوم نبود که چرا یکی از این دو بزرگوار به صلح، تن داد و دیگری در راه مبارزه سر داد.

بر این اساس بود که طرح کتابی با این موضوع در ذهن ایشان پرورانده می شود تا اینکه با متن عربی کتاب حاضر با نام عربی «صلح الحسن (علیه السّلام)» تألیف عالم جلیل القدر «شیخ راضی آل یاسین» آشنا میشوند و اقدام به ترجمه این اثر می کنند.

تحلیل صلح امام مجتبی (علیه السلام)، معرفی شخصیت ایشان، موقعیت سیاسی حضرت پیش از بیعت، زمان بیعت و کوفه در روزهای بیعت، شرح و تبیین انگیزه های صلح، مقایسه ی میان شرائط امام حسن(علیه السّلام) و زمینه ها و مقدّمات قیام امام حسین (علیه السّلام) و غیره از موضوعات این کتاب خواندی و ارزشمند می باشد... .

از ویژگی های چاپ جدید این اثر می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

استفاده از نقطه نظرات معظّم له در موارد مورد سوال، تحقیقات گسترده بر منابع کتاب و افزودن بیش از صد پانوشت ارجاعی، مراجعه به متون اولیه و منابع اصلی تاریخی و روایی، نمایه های متعدد و مطابقت متن با دستخط های معظّم له.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط