بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • انتشار یک اثر درباره تاریخ شفاهی

انتشار یک اثر درباره تاریخ شفاهی

کتاب «نظریه تاریخ شفاهی» نوشته لین آبرامز، با ترجمه علی فتحعلی آشتیانی برای استفاده کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند، منتشر شد.

پنجشنبه 15 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «نظریه تاریخ شفاهی» هشت بخش دارد:

مقدمه: تبدیل رویه عملی به نظریه، خصوصیات تاریخ شفاهی، خود، ذهنیت و بیناذهنیت، خاطره، روایت، هنر اجرا، قدرت و توانمندسازی. قبل از این هشت بخش، چند پیش گفتار و مقدمه قرار گرفته اند و بعد از آنها، فهرست منابع بیشتر درباره هشت بخش کتاب.

در یکی از مقدمه های کتاب به این نکته اشاره شده است که «در ایران… عمده مباحث مطرح شده در این زمینه [تاریخ شفاهی] تحت تأثیر مطالعات اندیشوران خارجی انجام پذیرفته است. مسلماً تا زمان رسیدن به چارچوب های نظری و شیوه های عملی متناسب با مسائل و موضوعات تاریخی در ایران… دانستن و فراگرفتن بنیادهای نظری و روشی تاریخ شفاهی از طریق ترجمه ضروری به نظر می رسد… ترجمه این کتاب براساس توجه به این مهم انجام پذیرفته…»

مترجم کتاب هم توضیح داده که «علم تاریخ شفاهی در ایران هنوز دوران طفولیت خود را پشت سر می گذارد و مفاهیم و اصطلاحات مورد استفاده در آن از معادل ها و تعاریف دقیق و تجربه شده فارسی برخوردار نیست. از این رو کوشش بسیار به عمل آوردم تا برای مفاهیمی که از فرهنگ غرب به ما منتقل می شود برابرنهاده های صحیح و قابل فهمی قرار دهم.»

گفتنی است انتشارات سوره مهر کتاب «نظریه تاریخ شفاهی» نوشته لین آبرامز را در ۴۲۱ صفحه، قطع رقعی و با قیمت ۴۰ هزار تومان روانه بازار نشر ساخته است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی