loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

پرسه در تاریخ با «میرزا رضا کرمانی»؛ روایتی جدید از زندگی «شاه شکار» منتشر شد

انتشارات معین کتاب جدیدی درباره زندگی میرزا رضا کرمانی منتشر کرده است. کتابی که تلاش دارد به زندگی این او از زاویه دید نزدیک تری بپردازد.

یکشنبه 11 شهریور 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ «میرزا رضا کرمانی» به روایت پرویز خطیبی به تازگی از سوی انتشارات معین منتشر و روانه بازار کتاب شد. این اثر تلاش دارد تا به زندگی میرزا رضا کرمانی، از تأثیرگذاران در جنبش مشروطه، با زاویه دید نزدیک تری به روایت نوه دختری او بپردازد.

در بخش هایی از این اثر می خوانیم: کودک بودم و در همان عالم کودکی شنیده بودم که پدربزرگ من شاه رو کشته است. واقعیت هولناکی بود. می ترسیدم. عکس کوچکی از میرزا رضا پیدا کرده بودم. همان که میرزا در غُل و زنجیر و یک دوستاقبان مسلح بالای سرش ایستاده است. شاید آن چهره برای تو یک چهره عادی از یک نفر در گوشه ای از تاریخ مملکت باشد. اما برای من عادی نبود. او پدربزرگ من بود و من خیلی کم در مورد او می دانستم. می خواستم بیشتر بدانم. اما همه طفره می رفتند.

از خودش می پرسیدم. چشم هایش با من حرف می زد: «روزی که مردم این مملکت بفهمند من با کشتن ناصرالدین شاه چه خدمتی به مملکتم کردم. این چوبه دار رو زیارت می کنند».

پیش تر نیز آثاری از خطیبی درباره پدربزرگ او منتشر شده است. «آقا کوچک» از جمله این آثار است که در آن نویسنده به نقل از مادربزرگش، یعنی دختر میرزا رضا کرمانی، به مشروطه و وقایع مربوط به جریان محاکمه و شهادت میرزا رضای کرمانی و مشکلاتی که بعد از شهادت وی بر سر خانواده اش آمد، پرداخته است. این اثر توسط خانواده خطیبی در اختیار نشر معین قرار گرفته و همزمان با یکصدمین سالگرد انقلاب مشروطه منتشر شده است.

میرزا رضا کرمانی ملقب به «شاه شکار»، از شاگردان سید جمال الدین اسدآبادی و قاتل ناصرالدین شاه بود. او برای شکایت از حاکم کرمان به تهران آمد، اما مورد آزار نایب السلطنه کامران میرزا قرار گرفت و مدت ها همراه حاج سیاح محلاتی و چند تن دیگر در زندان محبوس بود. وی پس از آزادی جزو مریدان سید جمال الدین اسدآبادی شد. میرزارضا کرمانی به شدت تحت تأثیر تعلیمات سید جمال قرار گرفته بود. وی در شهر بارفروش به قصد کشتن کامران میرزا یک پنج لول روسی خرید، اما مدتی بعد قصدش را تغییر داد و تصمیم گرفت کسی را که فکر می کرد ریشهه تمام ستم هاست از میان بردارد. بسیاری از پژوهشگران کشته شدن ناصرالدین شاه را از عوامل مؤثر در شکل گیری جنبش مشروطه می دانند.

انتشارات معین کتاب «میرزا رضا کرمانی به روایت پرویز خطیبی» را در 111 صفحه و به قیمت 15 هزار تومان منتشر کرده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط