بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • معجزه انقلاب و دفاع مقدس در کالک های خاکی

معجزه انقلاب و دفاع مقدس در کالک های خاکی

رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از فرماندهان دفاع مقدس وقتی می خواهند به معجزه انقلاب و دفاع مقدس اشاره کنند با گریزی به کتاب «کالک های خاکی» می فرمایند: «جنگ کاری کرد که سرباز صفر ما تبدیل شد به یک استراتژیست نظامی! این چیست؟ این معجزه انقلاب و دفاع مقدس است...»

پنجشنبه 15 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «کالک های خاکی» خاطرات سردار محمد علی (عزیز) جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران مشتمل بر خاطرات شفاهی وی از سال 1335 تا سال 1361 است که در یازده فصل به کوشش گلعلی بابایی و حسین بهزاد تدوین و از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

در این اثر در خلال سال های پیش از انقلاب تا فتح خرمشهر حوادث و وقایع متعددی همچون ورود امام(ره) به ایران، تسخیر لانه جاسوسی، چگونگی تشکیل گروه دانشجویان مسلمان خط امام (ره)، آغاز جنگ، چگونگی راه یابی فرمانده سپاه به این ارگان و ... روایت می شود.

یکی از اصلی ترین ویژگی های این اثر بیان این روزها از زبان فرمانده سپاه است که از این جهت اهمیت ویژه ای نسبت به دیگر آثار دارد. به زعم بسیاری از کارشناسان «کالک های خاکی» می تواند آغازگر ورود فرماندهان جنگ برای بیان خاطراتشان باشد.

پس از انتشار این کتاب نویسندگان، مسئولان و افراد متفاوتی درباره آن اظهار نظر کرده اند، عده ای آن را نقشه راه برای آیندگان خوانده اند ، عده ای آن را فتح بابی برای نگارش خاطرات فرماندهان جنگ و عده ای دیگر چراغ هدایت. اما در رأس همه این اظهار نظر ها، نظرات رهبر انقلاب درباره این کتاب و خاطره نویسی دفاع مقدس خواندنی است.

رهبر انقلاب در بیانات خود در دیدار با جمعی از فرماندهان دفاع مقدس که 24 آذرماه سال جاری برگزار شده است ، فرموده اند: «به این نکته خوب است، توجه شود و در اظهارات گفته شود. این نکته را در ارتباط با مطالعه کتاب های مربوط به هشت سال دفاع مقدس می گویم، نکته ای که از بس واضح است ، مغفول عنه واقع می شود و آن ، این است که در دوره جنگ ، افرادی و عناصری بوده اند و جوانانی که اطلاع از جنگ نداشتند و شاید سربازی هم نرفته بودند. بعد می بینیم که در ظرف یک سال ، یا یک سال و نیم تبدیل می شوند به یک استراتژیست نظامی. این نکته درباره همه صدق می کند؛ درباره آقای رشید، درباره آقای جعفری و دیگران.

من شرح حال آقای جعفری را می خواندم. این کتابی که چاپ کرده اند؛ «کالک های خاکی» با او مصاحبه کرده اند. اولی که دارد می رود طرف سوسنگرد، می گوید: من اصلاً هیچ نمی دانستم، هیچ شلیکی نکرده بودم. بلد هم نبودم. دیگران هم همین طور.

لکن در عملیات فتح المبین ، او یکی از طراح هاست و در اجرا هم ، یکی از مدیران خوب است ، که فرماندهی یکی از قرارگاه ها را بر عهده می گیرد. من شرح حال این آقایان و کتاب های جنگ را زیاد می خوانم.... جنگ کاری کرد که سرباز صفر ما ، تبدیل شد به یک استراتژیست نظامی! این چیست؟ این؛ معجزه انقلاب و دفاع مقدس است و این حرف ها از بس واضح است، گم می شود. شما این ها را بگویید.»

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی