بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • آثار مرتضی سرهنگی برای نوجوانان

آثار مرتضی سرهنگی برای نوجوانان

سه مجموعه از کتاب های مرتضی سرهنگی نویسنده و پژوهشگر، با نام های «اسم من چفیه است»، «اسم من پلاک است» و «اسم من خاکریز است» که سال گذشته پس از ۱۶ سال با طرح جلد جدید برای نوجوانان منتشر شده بود همزمان با هفته دفاع مقدس به نوجوانان گرامی معرفی می شود.

پنجشنبه 15 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، این سه اثر«اسم من چفیه است»، «اسم من پلاک است» و «اسم من خاکریز است» آخرین بار در سال 80 منتشر شده اند. در این سه عنوان، مخاطب با کاربردهای خاکریز، پلاک و چفیه آشنا می شود. داستان این عناوین با زبانی ساده و روان روایت شده و قصد دارد تا عناصر مختلف جبهه و جنگ را برای گروه سنی کودک و نوجوان بازشناسی کند.

سرهنگی درباره این آثار اظهار داشته است: در چهار جلد کتاب تازه ای که از من منتشر شده، به سراغ اصطلاحاتی رفته ام که در جنگ بوده است و پلاک، چفیه و خاکریز را معرفی کرده ام. این داستان ها را در طول سال های گذشته نوشته ام و البته این مجموعه ادامه داشته و بیشتر از این بود. اما در حال حاضر این چهار جلد را آماده انتشار داشتم.

این نویسنده افزود: تلاش کردم تا در این داستان ها از قوه تخیل استفاده کنم تا برای کودکان جذابیت بیشتری داشته باشد و به همین منظور به این گونه سوژه ها، در داستان جان داده ام و آن ها به نوعی خود را معرفی می کنند. در آثار دفاع مقدس ویژه کودکان و نوجوانان نیز خوب است که نویسندگان تخیل را به کار بگیرند؛ چرا که جهان کودکان با تخیل سر و کار دارد و به سمت این دست از آثار بیشتر جذب می شوند و برایشان خواندنی تر است.

مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری با تاکید بر اینکه ادبیات انقلاب و دفاع مقدس برای کودکان و نوجوانان باید یکی از استراتژی های حوزه هنری باشد، عنوان کرد: از ابتدا هم حوزه هنری به این مهم توجه داشته است و در سال های اخیر نیز با تاسیس حوزه هنری کودک و نوجوان بیش از پیش به این مقوله توجه نشان می دهد.

وی اظهار داشت: ما نویسندگان خوبی همچون محمدرضا بایرامی، داوود غفارزادگان، داوود امیریان، اکبر صحرایی و ... در حوزه کودک و نوجوان داریم که با موضوع دفاع مقدس و انقلاب اسلامی آثار خود را منتشر می کنند. قبول دارم که فضای ذهنی بسیاری از کودکان از آن دوران فاصله گرفته است، اما این موضوع باعث نمی شود که ما از تاریخ و آنچه بر کشورمان گذشته برایشان نگوییم. باید وظیفه ای که بر دوش داریم انجام دهیم و به طور حتم کودکان و نوجوانان نیز تاثیر می گیرند و کم کم به سراغ کشف این مضامین می روند.

سرهنگی تصریح کرد: باید کتاب هایی منتشر کنیم که در نهایت ظرافت، زیبایی و خوش خوان بودن، بتوانند معرف هویت و وقایع رخ داده در کشورمان باشند و بچه ها را با جنگ تحمیلی آشنا کنند.

»اسم من چفیه است»، «اسم من پلاک است» ، «اسم من خاکریز است» و «روزهای خرمشهر» تولید حوزه هنری کودک و نوجوان هستند که در قطع رقعی و در شمارگان 2500و با قیمت 8000هزار تومان توسط سوره مهر منتشر شده اند، که سه اثر نخست به چاپ اول و کتاب «روزهای خرمشهر» نیز به چاپ دوم رسیده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی