بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «فرنگیس» منتشر شد

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «فرنگیس» منتشر شد

تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «فرنگیس»، خاطرات دلاوری فرنگیس حیدرپور در دوران دفاع مقدس رونمایی شد.

یکشنبه 8 مهر 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «فرنگیس» روایت فرنگیس حیدرپور در دوران دفاع مقدس است که به قلم مهناز فتاحی تالیف شده است.

این تقریظ در هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت منتشر شد.

معصومه آباد در این برنامه گفت: استعاره و تعابیر کتاب برایم جالب بود؛ چرا که همه ما از دوران کودکی چنین خاطراتی داریم. در تمام صفحات کتاب اگرچه با سینه پردرد این بانو آشنا شدم، اما دردناک ترین بخش کتاب فصل ١١ و ١٢ آن است. چرا که حلاوت و شیرینی پایان جنگ را نشان می دهد. در همین حین چشیدن حلاوت پایان جنگ ناگاه عملیات مرصاد رخ می دهد.

وی با بیان اینکه فصل ۱۱ و ۱۲ کتاب فرنگیس بسیار غم انگیز و ناباورانه است، افزود: سربازانی که می توانستند دوشادوش سربازان ایرانی بجنگند از پشت به آنان خنجر می زنند.

مرتضی سرهنگی، مدیر سابق دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری نیز در این نشست گفت: در جنگ های دفاعی همه سرباز می شوند. کسی پیر و جوان و زن و مرد نیست و همه سرباز می شوند. بعثی های عراق هم روی یک مسأله در حمله به ایران حساب نکرده بودند و آن سرباز شدن مردم ایران بود.

سرهنگی ادامه داد: خانم فرنگیس حیدرپور با تبر، نیروی دریایی با ناوها و... همه سرباز شدیم تا از مملکت مان دفاع کنیم.

وی با بیان اینکه نوشتن پس از جنگ سنت است، گفت: در دنیا هم اینگونه است و همه از جنگ ها می نویسند تا به مردمشان نشان دهند مملکت چه روزهایی را گذرانده و چه رشادت ها دیده است، چرا که اگر نوشته نشود، گویی جنگی وجود نداشته است.

سرهنگی با تاکید بر اینکه مردم ما خانم فرنگیس را نمی شناختند اما با این کتاب او را شناختند، گفت: تا ادبیات جنگ ما به روستاها نرود، اصالت خود را به دست نمی آورد؛ زیرا بسیاری از فرماندهان و اسیران ما در روستاها هستند و کسی آنها را نمی شناسد؛ در حالی که برای مملکت بسیار فداکاری کرده اند.

در ادامه این مراسم پونه نیکوی غزلی را با موضوع دفاع مقدس خواند.

در این مراسم علیرضا مختارپور، حجت الاسلام علی شیرازی، محسن مومنی شریف (رئیس حوزه هنری)، مرتضی سرهنگی (مدیر سابق دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری) و جمعی از بانوان فعال در عرصه ادبیات از جمله نیلوفر شادمهری نویسنده کتاب تحسین شده «خاطرات سفیر» و وجیهه علی اکبری سامانی دبیر این دوره قلم زرین و... حضور داشتند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی