بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • رمانی درباره بمب گذاری در پایتخت نروژ

رمانی درباره بمب گذاری در پایتخت نروژ

مهران نجفی حادثه بمب گذاری سال 2011 در اسلو پایتخت نروژ را دست مایه نوشتن قرار داده و رمان «سوگند به فرشتگان در صف» را نوشته است.

دوشنبه 12 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، رمان «سوگند به فرشتگان در صف» درباره یک خبرنگار ایرانی است که در حادثه بمب گذاری تروریستی سال 2011 در اسلو نروژ حضور داشته و در این حادثه کشته می شود.

وی افزود: این رمان در دو بخش نوشته شده بخش اول که فضا داستان در ایران است از زبان برادر این خبرنگار روایت می شود و بخش دوم که در اسلو از زبان خود این خبرنگار است. حادثه بمب گذاری اسلو شامل مجموعه حملات تروریستی از جمله انفجار یک بمب در نزدیکی ساختمانی دولتی در اسلو نروژ در تاریخ 22 ژوئیه 2011 است که طی آن بیش از 90 نفر کشته شدند.

در بخشی از این رمان آمده است:« لئونوره به سختی خود را به جلوی صف می رساند و به مأموری که بازوی او را گرفته و به عقب هُلش می دهد می گوید: «دوستِ من توی یکی از ساختمان هاست. من باید بروم داخل.»

ـ امکانش نیست. منطقه به شدت خطرناک است. هنوز احتمال انفجارهای دیگری وجود دارد.

لئونوره اصرار می ورزد که باید به محل حادثه برود. افسری به او نزدیک می شود و از مأمور پلیس می خواهد که بازوی لئونوره را ول کند. سپس می گوید: «خانم، لطفاً آرامش خود را حفظ کنید. این طوری باعث تحریک بقیه می شوید.» سپس لحظه اﻯ به چشم های مضطرب لئونوره خیره می شود و می پرسد: «از کجا مطمئنید که دوستتان در محل حادثه است؟» لئونوره نفس عمیقی می کشد و سعی می کند کنترل ذهنش را به دست بگیرد. سپس، بریده بریده می گوید: «او در... روزنامة وی جی فعالیت می کند. امروز رفته به دفتر روزنامه. حالا هم... حالا هم گوشی اش را جواب نمی دهد.»

افسر پلیس برمی گردد و توی بی سیمش چیزی می گوید. به نظر می رسد دارد وضعیت منطقه را گزارش می دهد. سپس رو می کند به لئونوره:

ـ به شما اطمینان می دهم که مرکز دولت و ساختمان هاﻯ دیگر منطقة حادثه همه توسط نیروهای امداد تخلیه شده اند. اگر دوستتان بین آن ها باشد، مطمئناً از صحنة حادثه دور شده.

ـ پس چرا گوشی اش را جواب نمی دهد.

ـ شاید از دستش افتاده. ببینید... گوش کنید...

شانه هاﻯ لئونوره را می گیرد تا جلوی لرزش عصبی او را بگیرد و می گوید: «هنوز هیچ آماری از مرگ و میر گزارش نشده. پس می توانید بسیار امیدوار باشید که دوست شما چیزی اش نشده باشد. اگر در بین مجروحان باشد، مطمئن باشید تا الان به بیمارستان منتقل شده.»

ـ کدام بیمارستان؟

ـ فکر می کنم بیمارستانِ اُسلو در شرق.

لئونوره سر تکان می دهد و از صف پلیس فاصله می گیرد. توی پیاده رو دویدن تقریباً غیرممکن است. جمعیت زیادی در آن حوالی مستقر شده اند. لئونوره در خیابان و بین ماشین هاﻯ درگیر ترافیک شروع می کند به دویدن. عده زیادی از آن ها از طریق تلویزیون هاﻯ داخلی اتومبیلشان مشغول تماشای اخبار هستند و تقریباً در میان تمام خودروها تصویر ساختمان هاﻯ ویران شده به چشم می خورد.»

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی