بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • روایتی از نجوای شبانه حضرت زینب (س)

روایتی از نجوای شبانه حضرت زینب (س)

کتاب «زیرِ نگاهِ آسمان» به روایت واقعه عاشورا از زبان حضرت زینب (س) می پردازد.

دوشنبه 12 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری ایسنا، سید محمدرضا دربندی سال گذشته کتاب «زیر نگاه ماه» را منتشر کرد؛ عاشقانه حضرت علی (ع) با حضرت زهرا (س) که بدون آن که نامی از این دو بزرگوار برده شود، لحظاتی از زندگی ایشان را برای نسل چهارم انقلاب عرضه کرد. او این بار به سراغ داستان زندگی حضرت زینب (س) رفته و در این کتاب در قالب “نجوای با خود” از زبان حضرت زینب (س)، از غروب روز عاشورا، ساعت حدود هفت شب روز سه شنبه ۲۱ مهرماه سال ۵۹ شمسی، تا طلوع صبح فردا که حدود ساعت شش و سی دقیقه بامداد است، به بیان واقعه آن روز و مقاطع حساس زندگی ایشان می پردازد.

دربندی درباره انگیزه پرداختن به زندگی حضرت زینب (س) گفت: نسل جوان ما یا انگیزه ای برای مطالعه زندگی این بزرگان ندارند و یا این که با توجه به آن چه تا کنون به گوش شان رسیده، احساس بی نیازی می کنند، من با استفاده از این نوع بیان، درصدد جذب این گروه از مخاطبان به سبک زندگی ایشان بودم.

او افزود: طرح موضوع در این قالب به گونه ای صورت گرفته است که ضمن حفظ قداست ایشان، بخش هایی از زندگی حضرت به نحوی بیان شود که ایشان را انسانی زمینی ببینیم که مثل ما زندگی می کند، مشکلات را تحمل می کند، به یک خواستگار جواب منفی و به خواستگار دیگر جواب مثبت می دهد، ازدواج می کند و با همسرش ارتباط عاطفی دارد.

دربندی تاکید کرد: غیر از این، من به موضوع دیگری هم توجه داشتم که این سبک نوشتن در جامعه ادبی مطرح شود و مورد توجه قرار گیرد تا زندگی معصومین با این روش، به نسل جدید ارائه شود.

او با تاکید بر حساسیتی که این نوع پردازش به زندگانی بزرگان دارد، گفت: من ابتدا آزادانه و بدون هیچ محدودیتی مطلب را نوشتم و در ویراستاری چند باره ای که انجام دادم، بسیاری از کلمات را بارها تغییر دادم تا قداست ایشان زیر سوال نرود.

در معرفی ناشر از کتاب «زیرِ نگاهِ آسمان» آمده است: در ادبیات داستانی ایران برای مخاطبان بزرگسال و نیز جوان و نوجوان و حتی کودک، نمونه های بسیاری از بازخوانی بخش هایی از زندگی ائمه معصومین وجود دارد که بر اساس آن، نویسندگان به فراخور حال مخاطب و نگاه هنرمندانه و پژوهشگرانه خود به بازخوانی و بازنویسی فرازی از زندگی ائمه پرداخته اند. در نگارش این دست آثار، همواره محدودیت هایی برای بیان سبک زندگی ایشان وجود داشته است که گره گشای آن هم، خلاقیت و نگاه هنرمندانه نویسنده بوده است.

کتاب «زیرِ نگاهِ آسمان» داستان تجربه ­ ای عاطفی و ذهنی از امری حقیقی و واقعی است که مخاطب نه­ تنها در تجربه عاطفی راوی و نویسنده شریک می شود بلکه خواندن آن تمرینی برای مواجهه انسان با انسانیت و فضلیت­ های انسانی است. نویسنده در این اثر با شگردی ظریف، واقعیت تاریخی را با تخیل، احساس و عاطفه پیوند می­زند و در این رهگذر داستانی لذت بخش را می پروراند و مخاطب را در تجربه ­ای حسی و عاطفی سهیم می سازد. موقعیت­ ها در این داستان آن چنان زمینی و ملموس نقل شده که تصور خارق العاده و ماورایی بودن رفتار شخصیت ­ های داستان را تعدیل و آن را قابل درک کرده است.

چاپ نخست «زیر نگاه آسمان» به تازگی توسط انتشارات کتاب نیستان، در قطع جیبی و در ۵۵ صفحه به چاپ رسیده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی