فراخوانی فراخوانی ...

معرفی کتاب «پیاده آمده ام» عکس هایی از پیاده روی اربعین حسینی

این کتاب مجموعه عکس های سید احسان باقری از پیاده روی میلیونی زوار امام حسین (ع) در اربعین حسینی است.

چهارشنبه 9 آبان 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، این کتاب با هدف نمایشِ عظمتِ پیاده رویِ خیلِ مشتاقان زیارت اربعین منتشرشده است. کلیه ی گردآوردندگان و تولیدکنندگان این اثر به تمنای ثبت شدن در فهرست خادمان آستان ابا عبدالله الحسین علیه السلام ، به صورت افتخاری آن را به سرانجام رسانده اند. این عکس ها در فاصله زمانی ۶ سال و از اربعین ۸۷ تا اربعین ۹۳ گرفته شده است. احسان باقری در دیباچه کتاب اینگونه آورده است: توصیف زیارت اربعین محال است! نه با زبان، نه با عکس، نه با فیلم و نه با هیچ چیز دیگر. حضور در این رود متلاطم تا رسیدن به دریای کربلا، سفری است که تا تجربه نکنی، دریافتی از آن نخواهی داشت و البته هر سفر با سفر قبل متفاوت است.

در مقدمه کتاب نیز آمده است: « آرزوی زیارت امام حسین علیه السلام در کربلا یکی از آرزوهای کودکی ما بود.راه کربلا در طول تاریخ، از حضرت آدم تا به امروز همیشه باز بوده است مماو از زائر. اما در معنای قراردادی انسان از زمان، گاهی بسته بوده است و آرزوی زیارت کربلا به جای آن نشسته است. در سال های نوجوانی با یک دنیا آرزوی زیارت امام حسین علیه السلام، پای منبر یکی از علما، سخنی از ایشان مرا مجذوب زیارت اربعین کرد! ایشان از قول پدرشان که از علمای بزرگ تبریز بودند نقل می کردند: برای زیارت اربعین پاداشی است که برای هیچ عملی وعده داده نشده است، زائر اربعین عاقبت به خیر می شود! و من که عاقبت به خیری را بالاترین هدیه الهی به انسان می دانستم حالا دو آرزو داشتم: زیارت امام حسین علیه السلام در روز اربعین و این دو آرزو مصادف شد با باز شدن مجدد مسیر کربلا بعد از سقوط صدام که مدتها در خفا انجام می شد.

25 فروردین 1383 همزمان با اربعین حسینی پس از ساعت ها معطلی پشت مرز مهران با یک کاروان حج و زیارت، راهی سفر اربعین شدم. موکب ها با فواصل چند کیلومتری و امکانات بسیار محدود اما با همان شوق پذیرایی از زائر ابا عبدا... برپا بودند. کربلا نیز در روز اربعین آنقدر خلوت بود که صبح تا ظهر اربعین ضریح نورانی اربابمان را در آغوش گرفته بودم. یادم است که بیشترین دعایم توفیق زیارت مجدد امام حسین خصوصا در روز اربعین بود.تا امسال 7 بار توفیق زیارت امام حسین علیه السلام نصیب این آرزومند عاقبت به خیری شده که 5 بار آن در روز اربعین بوده است. و این سفر هر سال با سال های قبل چه فرق ها که نمی کند! از تعداد و تنوع زائران گرفته تا رشد فزاینده ی موکب ها تا حدی که دیگر کمتر فضای خالی در جاده های منتهی به کربلا خصوصا جاده ی نجف-کربلا به چشم می خورد.و چه معجزات و کرامات و قصه ها که در این سفر ها ندیده و نشنیده ام. و چه رنج ها و خوشی ها که مرا به وجد نیاورده است.

توصیف زیارت اربعین محال است! نه با زبان، نه با عکس، نه با فیلم و نه با هیچ چیز دیگر. حضور در این رود متلاطم تا رسیدن به دریای کربلا، سفری است که تا تجربه نکنی، دریافتی از آن نخواهی داشت و البته هر سفر با سفر قبل متفاوت است.

دوربین، در این سفر مبهوت است و به درستی وظیفه اش را انجام نمی دهد. با علم به این حقیقت، حداقل زکات توفیق این سفر را برای خود، آوردن سوغات چند قطعه عکس و روایتگری سفر نورانی زیارت اربعین می دانستم.

این عکس ها چند قطعه صدف است که از کنار دریایی پر از رمز و راز و اعجاب و شگفتی، سوغات آورده شده است. دیدن آن دریا را توصیه می کنم. »

لازم به ذکر است کتاب «پیاده آمده ام» با کاغذ گلاسه رنگی و در قطع خشتی و حجم 180 صفحه منتشر شده است. در پشت جلد کتاب نیز تک بیتی از حامد حجتی به چشم میخورد: «پیاده آمده ام چله در کمان بکشم / غم غریبی ات ای دوست را به جان بکشم»

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط