فراخوانی فراخوانی ...

داستان نوجوانانه امیریان در «ایرج خسته است»

«ایرج خسته است» داستان نوجوان داوود امیریان به علاقه مندان کتاب معرفی می شود.

پنج‌شنبه 8 آذر 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، امیریان این اثر را اولین بار در سال 1371 با رویکرد طنز نوشته ، برای نخستین بار در سال ۷۳ منتشر شده است. با این حال در همان زمان به دلیل استقبال مخاطبان، در فاصله ۳ ماه چاپ سوم را پشت سر گذاشت.

ماجرای «ایرج خسته است» با ورود ایرج نوجوانی ۱۵ ساله، به یکی از چادر های جبهه و تلاش راوی برای شناخت بیشتر او آغاز می شود. این تلاش خیلی زود به سرانجام می رسد و تنبلی ایرج کم کم همه بچه های گردان را ذله می کند. داستان پراز طنازی ها و شوخی هایی است که میان رزمنده ها رد و بدل می شود، اگرچه هیچ کدام ساحت معنوی جبهه را خدشه دار نمی کند.

«ایرج خسته است» پر از نشانه های سرزندگی وسط میدان جنگ است؛ نشانه هایی که تصنعی نیستند و با شخصیت قهرمان های قصه همخوانی دارند. امیریان با خلق موقعیت هایی مثل حضور یک بچه گربه در چادر رزمنده ها که ایرج آن را از مرخصی با خود آورده و یا پیدا کردن یک آفتاب پرست که ایرج ابتدا خیال می کند یک اژدهاست، به ادبیاتی تازه و طنزی دوست داشتنی در حوزه دفاع مقدس دست پیدا می کند.

ادبیاتی که با شناخت درست از گروه سنی مخاطب خود، می تواند به پیوند نسل جدید نوجوان با ادبیات دفاع مقدس و فرهنگ جبهه کمک کند. «ایرج خسته است» لحنی ساده و روان دارد، داستان هایش کم حجم اند و ریتم مناسبی دارند. همین ویژگی ها به اضافه قطع کتاب، خواندن آن را در هر شرایطی برای مخاطب لذت بخش می کند.

از امیریان تا کنون کتاب های متعددی چاپ شده که از جمله آنها می توان به دو کتاب «رفاقت به سبک تانک» و «فرزندان ایرانیم» اشاره کرد. این دو کتاب که از جمله کتاب های طلایی انتشارات سوره مهر هستند بارها به چاپ های متعدد رسیده اند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط