بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • مجموعه 5 جلدی تفسیر قرآن برگرفته از آثار امام خمینی(ره)

مجموعه 5 جلدی تفسیر قرآن برگرفته از آثار امام خمینی(ره)

مجموعه پنج جلدی تفسیر قرآن مجید برگرفته از آثار امام خمینی(ره) اثری است که دیدگاه‌های امام خمینی(ره) درباره آیات قرآن کریم را از لابه‌لای آثار ایشان گردآوری و تدوین کرده است.

پنجشنبه 28 مرداد 1389

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دین‌پژوهی ایران، کتاب تفسیر قرآن مجید برگرفته از آثار امام خمینی(ره) برپایه دانش و روش‌های تفسیرپژوهی، دیدگاه‌های امام خمینی(ره) درباره آیات قرآن کریم را از لابه‌لای آثار ایشان گردآوری و تدوین کرده است.

این اثر درآمدی بر شناخت اندیشه، گرایش، روش و مبانی تفسیری و تأویلی حضرت امام خمینی(ره) است و تلاش کرده است تا با شناخت موقعیت فرهنگی و اجتماعی امام خمینی(ره) و شخصیت عرفانی و پژوهش‌های علمی و تألیفات ایشان و جایگاه قرآن کریم در اندیشه و نگرش امام(ره) نگاه تفسیری ایشان را مورد بررسی قرار دهد.

بخش بزرگی از مباحث تفسیرپژوهی امام(ره) را پژوهش‌های تأویل‌گرایانه در مکتب عرفانی و جایگاه آن در تفسیر و بررسی‌های موضوعی تشکیل می‌دهد و در این اثر این بخش به دلیل اهمیت، گستردگی، پیچیدگی و حساسیت‌های خاص بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

در این مجموعه تلاش شده است تا هر آنچه که می‌توانسته در تبیین اندیشه قرآنی امام کمک کند کاوش شود. به غیر از جلد اول این اثر که به مباحث مقدماتی اختصاص دارد مجلدات چهارگانه بعدی به متن آثار تفسیری حضرت امام اختصاص یافته است.

جلد اول این اثر که مقدمات نام دارد به بررسی زندگی علمی امام(ره) و جایگاه قرآن در اندیشه ایشان پرداخته است و سپس نگرش‌ کلی ایشان در تفسیر را مورد پژوهش قرار داده و اقسام تفسیر، اهداف و مقاصد آن و درجات و مراتب تفسیر را از این منظر بیان داشته است.

جلد دوم این مجموعه به تشریح دیدگاه‌های تفسیری امام(ره) از سوره‌های حمد، بقره و آل‌عمران اختصاص دارد. از مزیت‌های این جلد، تفسیر سوره حمد است که به صورت منسجم توسط حضرت امام(ره) ارائه شده و به همین واسطه نیز از تفصیل بیشتری برخوردار است.

جلد سوم این مجموعه به تفسیر سوره‌های نساء، مائده، اعراف، انفال و توبه اختصاص دارد. در جلد چهارم نیز اندیشه‌های حضرت امام(ره) مرتبط با تفسیر 24 سوره از سوره‌های قرآن کریم ـ از سوره یونس تا سوره سبأ ـ گردآوری و تدوین شده است. جلد پنجم نیز به تفسیر 65 سوره باقی‌مانده از مصحف شریف؛ یعنی سوره فاطر تا سوره ناس اختصاص دارد.

از مزیت‌های این کتاب می‌توان به برخورداری از فهرست آیات، ادعیه و روایات، اشخاص، موضوعات و اماکن به تفکیک هر جلد اشاره کرد.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط