بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • «پاریس پاریس» با ویراست جدید به بازار آمد

«پاریس پاریس» با ویراست جدید به بازار آمد

انتشارات کتاب نیستان چاپ دوم رمان «پاریس پاریس» را با ویراست جدید منتشر کرد.

جمعه 16 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم، «پاریس پاریس» اثر سعید تشکری با ویراست جدید از سوی انتشارات نیستان روانه بازار نشر شد. این کتاب در موضوع واقعه تلخ و دردناک مسجد گوهرشاد در تیرماه سال 1314، بر اساس مستندات تاریخی و به روایتی جذاب و خواندنی نوشته شده است. موضوع این کتاب واقعه ای است که شاید به جرئت بتوان آن را تجلی گاه دینمداری، غیرتمندیِ مقدس زنان و مردان این مرز و بوم دانست که متاسفانه آن طور که باید و شاید بدان پرداخته نشده و مغفول واقع شده است.

واقعه مسجد گوهرشاد تجمع مردم مشهد در مسجد گوهرشاد در اعتراض به قانون تغییر لباس بود که توسط نیروهای دولتی سرکوب شد. این تجمع در تیر ماه سال 1314 و در زمان حکومت پهلوی اول رخ داده است. علت اصلی این تحصن اعتراض به اجباری شدن کلاه شاپو و سیاست های تغییر لباس، و حصر آیت الله سید حسین قمی بود. در این تجمع شیخ محمدتقی بهلول سخنرانی کرد و بین و مردم و نیروهای دولتی درگیری رخ داد. این تحصن به شدت سرکوب و بیش از 1600 نفر کشته و زخمی شدند. پس از این واقعه روحانیان سرشناس مشهد دستگیر شدند و تبعید شدند و به دستور رضا شاه برخی از روسای ادارات مشهد تغییر کردند.

ناشر درباره کتاب آورده است: نویسنده در رمان «پاریس، پاریس سعی داشته تا بر اساس مستنداتی زنده و از نظر دورمانده به برملا کردن وجوهی از تاریخ معاصر ایران و موقعیت و دیدگاه برخی روشنفکران دوران پهلوی بپردازد.

در قسمتی از داستان می خوانیم: «اکنون سال 1314 است و هزاره فردوسی در طوس خراسان در حال برگزاری است. ملک و مهیار که یکی یتیم زاده قوچانی است و دیگری دختری تازه از فرنگ برگشته که سرنوشتی مشابه مهیار دارد. در سالی که حکومت رضاخان میرپنج حوادث خون بار واقعه کشتار مسجد گوهرشاد را پی ریزی می کند با یکدیگر آشنا می شوند. رابطه آن ها روز به روز از سطح به عمق می رسد و هویتی خاص پیدا می کند. گویی شناخت هر کدام برای دیگری با شناخت تاریخ پرپر شده خراسان یکی می شود. سردار حشمت انگشتان دست مهیار را که عشق آتشین به شعر و ادب دارد در مخزن کتابخانه گوهرشاد در شب کشتار مثله می سازد و ملک که تا پیش از این سردار حشمت را پدر خود می دانسته در می یابد که او فرزند یکی از عشایر است که در کشتاری مشابه در ایل قشقایی پدر خود را از دست داده و مادرش به عنوان غنیمت به خانه سردار حشمت آورده شده است. و مادرش پس از تولد ملک خود را به آتش کشیده است. ملک ومهیار پا به پای قهرمانان حقیقت گو و کذاب کشتار مسجد گوهرشاد شعله می گیرند تا داغ این واقعه از ذهن و دل کسی پاک نشود. پاریس پاریس سودای تبدیل شدن شهری چون مشهد به شهری چون پاریس است؛ سودایی که پایانش به دالانی هزارتو و بی فرجام می ماند.»

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی