بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • روزنوشت های یک بی زبان از زندگی در شهر لوزان

روزنوشت های یک بی زبان از زندگی در شهر لوزان

کتاب «دهکده خاک بر سر» روزنوشت های یک زن از زندگی یکساله در لوزان سوئیس است که باید آن را دستنامه زندگی در سوئیس نامید.

یکشنبه 22 اردیبهشت 1398

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، «دهکده خاک بر سر» عنوانی است که می توانست جذاب باشد تا خواننده را دعوت کند، روایت یکسال زندگی در لوزان سوئیس را بخواند. شاید تصور ابتدایی این باشد که قرار است یک سفرنامه بخوانیم که به سرعت پس از اندکی جلو رفتن در کتاب متوجه می شویم که خبری از سفرنامه نیست. ولی باید گفت که در این اثر با روزنوشت های یک بانوی مسلمان از زندگی یک ساله در لوزان سوئیس مواجهیم که در آن به لایه های زیرین زندگی در یک شهر اروپایی می رود و خواننده را در موقعیت زندگی در آنجا قرار داده است. نویسنده خواننده اش را در جریان مشاهدات خود قرار می دهد. از ریز قیمت ها تا خطوط اتوبوس رانی و شبکه حمل و نقل ریلی تا نحوه یافتن مهدکودک و ثبت نام مدرسه و یافتن پزشک زنان! به عبارتی باید گفت که «دهکده خاک بر سر» دستنامه زندگی در لوزان سوئیس است.

این کتاب روزنوشت های فائضه غفار حدادی از زندگی در لوزان سوئیس که به تعبیر خودش «دوره ریاضت» است. دوره ای که او با یک فرزند۴ ساله و جنینی در شکم راهی کشوری غریب می شود که زبان آن را هم نمی داند. به همین خاطر او در توصیف کتاب خود نوشته «روایت هایی از یک سال زندگی در لوزان از زبان یک بی زبان».

شاید اگر بخواهید در لوزان سوئیس زندگی کنید «دهکده خاک بر سر» به درد شما بخورد. در غیر این صورت برخی اطلاعات به شدت سطحی است و نویسنده برای تبیین آنها کوششی نکرده و خواننده را در حد یک قیمت دادن و مقایسه های مرسوم رها می کند و او را بر وضعی که بر وی حاکم است، مشرف نمی کند.

لحن طنز مهم ترین نکته ای است که در روایت «دهکده خاک بر سر» توجه برانگیز است. نویسنده با رویکردی طنز به موضوعات ورود می کند و حتی وقتی مشغول روایت یک اتفاق جدی است که حتی گاهی نفس را در سینه خواننده حبس می کند و خودش نیز اشک می ریزد، اما دست از طنازی برنمی دارد و تلاش می کند که این فضا را حفظ کند.

همانطور که گفته شد، «دهکده خاک بر سر» دارای لحن طنز است ولی گاهی این لحن طنز آنقدر زیاد می شود که خواننده حس می کند نویسنده از مزه پرانی لذت می برد، ولی بی خبر است از اینکه ممکن است این ماجرا به کلیت اثرش لطمه وارد کند و تا حدودی مایه افت اثر شود.

راوی صادق دیگر نکته ای است که درباره این کتاب باید مورد اشاره قرار داد. نویسنده تلاش کرده همان چیزی را که در لحظه برایش اتفاق افتاده، روایت کند و اطلاعات بعدی و تحلیل های پسین را به روایت روزنوشت خود از زندگی در لوزان اضافه نکند. برای مثال اگر چیزی را نمی دانسته بی پرده بیان و حسی که در آن لحظه داشته را بی رودربایستی برای خواننده اش آشکارا مطرح کرده است. از این حیث خواننده در سراسر متن احساس نمی کند که با راوی حرف هایی دارد که برای او بیان نکرده و یا به عبارتی از او مخفی کرده است.

ویرایش نکته ای است که این کتاب برای چاپ های بعدی به شدت به آن نیاز دارد و شتاب زدگی در انتشار در مواجهه با اثر مشهود است.

در مجموع مطالعه این کتاب برای لحظات پیش از افطار در این روزها اثری است که توصیه می شود. کتابی که پیچیدگی خاصی ندارد و می تواند در نشست های کوتاه فرازهایی از آن را خواند و شب و روز لوزان را از زبان یک بی زبان (به تعبیر خود نویسنده) به نظاره نشست.

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا، اینجا را کلیک کنید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی