بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • «ماجرای فکر آوینی»؛ شرح اندیشه های سید شهیدان اهل قلم آوینی

«ماجرای فکر آوینی»؛ شرح اندیشه های سید شهیدان اهل قلم آوینی

آوینی از جمله کسانی بود که انقلاب اسلامی را به نحوی حاکمانه و روشنفکرانه درک کرد. او فهمید که هدف از انقلاب چه بود. قبل از انقلاب غرب و دنیای غرب را خوب می شناخت، خط آوینی از خط روشنفکران التقاطی جدا بود.

دوشنبه 6 خرداد 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور ناشرانی از سراسر ایران و جهان در اردیبهشت ماه هر سال برگزار می شود.در این بین از جمله کتاب هایی که در نمایشگاه امسال از آن رونمایی شد «ماجرای فکر آوینی» بود.

«ماجرای فکر آوینی» نوشته ی وحید یامین پور است که از نشر معارف در 250 صفحه منتشر شد.

یامین پور پیش از این با انتشار کتاب هایی از جمله "نخل و نارنج" در صف نویسنده های محبوب جوانان در حوزه ی انقلاب قرار گرفته بود. این بار نیز اثر جدید او با اقبال قابل توجهی از سوی علاقه مندان به تفکر شهید آوینی، به ویژه جوانان رو به رو شد.

کتاب شامل هفت گفتار و چند مصاحبه پیرامون اندیشه های سید مرتضی آوینی است؛ یامین پور این کتاب را ادای دینی به سید شهیدان اهل قلم می داند.

نویسنده در این اثر به واکاوی اندیشه های آوینی حول محور مدرنیسم پرداخته و شرح می دهد که آوینی در مورد غرب، مدرنیته و خاستگاه آن چه دیدگاهی داشته و تکلیف جوان انقلابی در مواجهه با غرب چیست. یامین پور با اشاره به مقالات آوینی در کتاب توسعه و مبانی تمدن غرب به پیشگام بودن آوینی در مبارزه با مدرنیسم اشاره می کند.

او معتقد است آوینی در دوره ای با تکنوکراسی مقابله کرد که اکثر اندیشمندان و حتی دو لتمردان، فریفته ی تکنولوژی غربی بودند،حال آنکه آوینی فرهنگ را بر توسعه مقدم می دانست. نویسنده در مباحثی از کتاب به تشریح تفاوت فرهنگ توسعه و توسعه ی فرهنگی می پردازد.

بخش اول کتاب در حکم یک پیش نیاز برای مطالعه ی بخش های بعدی عمل می کند و این امکان را به مخاطبان می دهد که بدون پیش مطالعه در حوزه های فلسفه و اساطیر و حتی پیش از خواندن آثار آوینی به سراغ ماجرای فکر او بروند.

کتاب از بخش دوم به بعد صریح و رساست، به دور از پیچیدگی های کلامی، کافیست خواننده در مباحث فلسفی بخش اول کمی حوصله به خرج دهد.

نویسنده کتاب در هیئت یک معلم، مباحث پیچیده و سنگین اندیشه های آوینی را در خور درک شاگردان و علاقه مندان این مسیر بازگو می کند و بسیار دقت دارد تا نکته ای از قلم نیفتد تا مبادا دانشجویی از این مکتب، نکته ای را به غلط دریابد. پاورقی های کامل کتاب شاهدی بر این مدعاست و نشان دهنده ی فرم مطلوبِ این اثر است.

یامین پور _آنچنان که خود گفته است_در 20 سالگی با آوینی آشنا شده و شروع به مطالعه ی آثار او نموده است. بنابراین به درستی می داند جوانی که به دنبال آشنایی با افکار آوینی است به چه ابزارهایی نیاز دارد، می داند مخاطب جوان برای طی این مسیر و فهم آوینی باید چه چیزهایی را بداند. در واقع نویسنده این کتاب از راه رفته با ما حرف می زند.

سید مرتضی آوینی، حکیم هنرمندی بود که بی شک مقام او، مقام «معلم» است. معلم اندیشه ها و سلوک فکری و فرهنگی کسانی که در ساحت انقلاب اسلامی راه می پیمایند. او نمونه ی کامل کسی است که به درستی از پس مسائل زمان خود برآمده است و ما را به راه می خواند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی