بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

«قصه دلبری»؛ داستان شهیدی که مارک دار شد

انتشارات مرتبط : روایت فتح

نویسندگان مرتبط : محمدعلی جعفری

از جمله ویژگی های «قصه دلبری»، داستان بی پیرایه آن است که براساس واقعیت چیده شده؛ بی آنکه نویسنده بخواهد از شخصیت اصلی این قصه یک ابر قهرمان یا یک اسطوره بسازد.

یکشنبه 12 خرداد 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم، پای ثابت خواندن مجموعه «اینک شوکران» و «نیمه پنهان ماه» روایت فتح بود که، سرانجام زندگی او هم قصه ای شد از این دست. «قصه دلبری» داستان زندگی شهید محمدحسین محمدخانی، از شهدای مدافع حرم است به روایت مرجان درّعلی، همسر شهید.

کتاب را محمدعلی جعفری نوشته است. جعفری پیش از این زندگی این شهید را به روایت همراهان و همرزمانش در «عمار حلب» نوشته و منتشر کرده بود، این بار از زاویه ای جدید و البته با نگاهی نزدیک تر به زندگی این شهید مدافع حرم پرداخته است.

خاطرات «قصه دلبری» از دوران دانشجویی همسر شهید در دانشگاه آغاز می شود و پس از آن با ذکر خاطراتی از آغاز زندگی مشترک با شهید محمدخانی، تولد فرزندان و در نهایت شهادت شهید به اتمام می رسد. کتاب نثری شیرین و خواندنی دارد؛ مانند اکثر آثاری که روایت فتح در این قالب منتشر کرده است، با این تفاوت که این بار حرف از شهیدی است که همانند ما در این شهر نفس کشیده و زندگی کرده است.

از جمله ویژگی های «قصه دلبری»، داستان بی پیرایه آن است که براساس واقعیت چیده شده؛ بی آنکه نویسنده بخواهد از شخصیت اصلی این قصه یک ابرقهرمان یا یک اسطوره بسازد.

در بخش هایی از این کتاب می خوانیم:

گفت: «قبلش که نمی تونستم از تو دل بکنم، چه برسه به حالا که امیرحسینم هست، اصلاً نمی شه!» مطمئن بودم این آدم قرار نیست به مرگ طبیعی بمیرد. خیلی تکرار می کرد: «اگر شهید نشی می میری!» ولی نه به این زودی. غبطه خوردم. آخرین پیام هایش فرق می کرد. نمی دانم به خاطر ایام محرم بود یا چیز دیگری:

هیئت سیار دارم، روضه های گوشی ام...

این تناقض تا ابد شیرین ترین مرثیه است

سرترین آقای دنیا را خدا بی سر گذاشت

وقتی می میرم هیچ کس به داد من نمی رسد الا حسین

ای مهربان تر از پدر و مادرم حسین

پیامم به دستش نمی رسید. نمی دانستم گوشی اش کجاست، ولی برایش نوشتم: «نوش جونت! دیگه ارباب خریدت، دیدی آخر مارک دار شدی

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا، اینجا را کلیک کنید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
نظرات

حسینی

حتما بخونید

21 مهر 1398

اخبار مرتبط
محصولات مرتبط