loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

خاطرات یک رزمنده مازندرانی در «صدای پاروها»

انتشارات مرتبط : سوره مهر

نویسندگان مرتبط : صادق کیان نژاد امیری

کتاب «صدای پاروها» خاطرات سید قاسم هاشمی نوشته صادق کیان نژاد امیری است که سوره مهر چندی پیش آن را روانه بازار نشر کرده است.

یکشنبه 13 مرداد 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، کیان نژاد امیری در مقدمه این کتاب آورده: «از وقتی که تصمیم به ثبت خاطراتش گرفتم، تا مدتی از من اصرار به نشستن او پای مصاحبه بود و از او انکار. تا اینکه کتاب «یادگار ابراهیم» ، حاوی خاطرات یکی از هم رزمانش را که افتخار تدوینش نصیبم شده بود، خواند. از آن زمان به بعد تن به مصاحبه داد و حدود 45 ساعت خاطرات کودکی تا پایان سال های شور و عشق و حماسه و دلیری را برایم بازگو کرد. برای راضی کردنش حتی حاضر شدم تمام خاطراتش را به زبان مازندرانی برایم تعریف کند. او هم برای اینکه مطلبی از قلم نیفتد، تمام خاطراتش را به فارسی روی کاغذ می نوشت و به مازندرانی برایم می خواند.

آنچه در طول مصاحبه و تدوین این خاطرات برایم جالب بود جدیت سید قاسم هاشمی در تمام این 45 ساعت بود. ایشان حتی ذره ای کار را سرسری نگرفت و با تلاشی ستودنی به بیان خاطراتش پرداخت. او اگر نسبت به جزئیاتی از خاطره ای تردیدی داشت، قبل از نشستن پای مصاحبه، با پرس و جو از هم رزمانش آن تردیدها را برطرف می کرد و با اطمینان، اتفاقاتی که بیش از دو دهه قبل افتاده بود را تعریف می کرد. در طول تدوین هم اگر خاطره ای به ذهنش می رسید و از قلم افتاده بود، آن را می نوشت و به بنده می سپرد. این جدیت و پی گیری اش هرچند کارم را سخت کرده بود و مرا برای نوشتن دوباره و چندباره برخی قسمت ها به دردسر می انداخت؛ ولی کمک زیادی می کرد تا ابعاد گسترده تری از تاریخ را مدون کنم».

در بخشی از این کتاب آمده است:« لحظاتی از ورود ما به آب نگذشته بود که همه چیز به هم ریخت. تمام آنچه که از آن می ترسیدم داشت بر سرم می آمد. جلوتر رفتن همان و پیچیده شدن در امواج خروشان اروند همان. دیگر هیچ کس اختیار خودش را نداشت. در همان لحظات اول خیلی ها طناب را رها کردند. سرعت آب زیاد بود و نمی شد طناب را نگه داشت. قسمت های رهاشدة طناب که قبلاً واردش شده بودم کجا. اوضاع متفاوت و داد و فریاد بچه ها بلند شده بود. هر کسی فریاد می زد و کمک می خواست. کنترل نیروها سخت بود. سنگینی تجهیزاتی که به خودشان بسته بودند کار را سخت تر می کرد. اگر سر و صدای امواج و رعد و برق نبود، این همه سر و صدا عملیات را لو داده بودآزاد بود و دور چند نفر پیچیده بود. طناب شده بود بلای جان ما. این اروند کجا و آن اروندی».

برای خرید اینترنتی کتاب «صدای پاروها» از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کلیک کنید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط