فراخوانی فراخوانی ...

کتاب «علی از زبان علی» حاصل تخیل نویسنده نیست

تفاوت کتاب «علی از زبان علی» با داستان های معمول در این است که حاصل تخیل نویسنده نیست. تماما شرح یک زندگی واقعی و عینی و یک زیست سراسر معنا و ایمان و جهاد و تلاش و ایثار است.

یکشنبه 27 مرداد 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، قرآن کریم به مطالعه سرگذشت پیشینیان تاکیدات فراوان دارد و آیات بسیاری به توصیفات زندگی گذشتگان اختصاص یافته است.

زندگی پیامبران، نیکان و پاکان نیز برای پند گرفتن و آموختن در قرآن کریم توصیف و تبین شده است. از نگاه بزرگان و اندیشمندان دینی هم بررسی تاریخ بهترین راهنمایی انسان برای آگاهی از احوال نیکان و بزرگان و محرکی برای کسب فضائل و دوری از رذایل است. حضرت علی (ع) می فرماید:«پسرم! درست است که من به اندازه پیشینیان عمر نکرده ام اما در کردار آنها نظر افکنده ام و در اخبارشان اندیشیده ام و در آثارشان سیر کرده ام تا آنجا که گویی با آنها بوده ام. بلکه با مطالعه تاریخ آنان گویا از اول تا پایان عمرشان با آنها بوده ام. (نهج البلاغه نامه ۳۱)

«محمد محمدیان» نویسنده «علی از زبان علی» که پیشتر مجموعه هفت جلدی این کتاب را به زبان عربی پدید آورده بود این اثر ۶۲۴ صفحه ای را از نشر معارف منتشر کرده است.

در زندگانی امیرالمومنین (ع) رویدادهای مهمی رخ داده است که ابعاد آن فراتر از رویدادهای یک زندگی است؛ بلکه رویدادهای حیات یک دین با ابعاد وسیع اسلام است. کتاب های زیادی بر تاریخ وقایع و رویدادهای زندگی حضرت امیرالمومنین(ع) پرداخته اند. کتاب هایی هم وجود دارند که ذیل بیان تاریخ اسلام به زندگی ایشان در بخش هایی وارد شده اند، اما کتاب «علی از زبان علی» یک ویژگی منحصر به فرد دارد که به این اثر طراوت و تازگی می بخشد. این کتاب مجموعه ای است از بیانات امام علی (ع) است، اما نه به شیوه مرسوم کتاب های مجموعه احادیث. در این کتاب با تمهیدی که نویسنده اندیشیده آن را به یک روایت داستانی با زاویه دید اول شخص تبدیل کرده. نویسنده روایت های حضرت را با ترتیب تاریخی از زبان خود حضرت آورده است.

فرم نگارش کتاب به نحوی است که گویی حضرت امیر خودشان با ما لب به سخن گشوده اند و ماجرا را شرح می دهند. این طور شروع می کنند: «من علی فرزند ابوالطالب و فاطمه بنت اسد در روز سیزدهم رجب سال ۳۰ عام الفیل در شهر مکه و...» و تا پایان پیش می رود که: «آخرین آیه ای که تلاوت کردم این آیه بود: پس هرکس هم وزن ذره ای کار خیر انجام دهد آن را می بیند. آخرین کلامی که مکرر ورد زبانم بود تا جان به جان آفرین تسلیم کردم این جمله بود لا اله الا الله محمد رسول الله.»(ص ۶۰۶)

نویسنده در این اثر از زبان امیرالمومنین (ع) نوشته تا کل کتاب روایتی اول شخص داشته باشد. این کتاب نه به شیوه مرسوم کتاب های تاریخی که بر اساس سال های زندگی و روی داده است، بلکه به ترتیب با یک نگاه بیرونی سوم شخص و تحلیلگر بیان می شود.

تفاوت این کتاب با داستان های معمول در این است که حاصل تخیل نویسنده نیست. تماما شرح یک زندگی واقعی و عینی و یک زیست سراسر معنا و ایمان و جهاد و تلاش و ایثار است. محمدیان ادعا می کند که در تلخیص اثر چهار اتفاق افتاده است که آن را با مجموعه هفت جلدی «حیاة امیرالمومنین عن لسانه» متمایز می کند.

نخست آن که در آن نسخه روایات با واسطه از شخصی بود، اما در این اثر همه از زبان خود حضرت بیان می شود. او می گوید: «البته دقت لازم را به خرج دادیم که افزوده های ما در قلاب و با رنگ متفاوت و قلم متفاوت ارائه شود تا با سخنان اصلی حضرت اشتباه گرفته نشود و خواننده بتواند سخنان آن حضرت را از غیر تشخیص دهند

دومین مساله اینکه موضوعاتی که در «علی از زبان علی» دنبال شده است، تنها به زندگانی ایشان و حوادث سیاسی اجتماعی باز می گردد نه چیز دیگر. یعنی در این اثر نویسنده به شرح معارف و تفسیر آیات قرآن و موعظه های اخلاقی آن حضرت نمی پردازد. سومین نکته ای که نویسنده بدان اشاره می کند در حقیقت عذرخواهی او از ساحت امیرالمومنین است؛ چرا که معتقد است در ترجمه نمی تواند فصاحت و بلاغت کلام امیرالمومنین و عمق معانی سخنان ایشان را برساند.

او در آخرین کلام و به عنوان چهارمین نکته هم می گوید که تنها به استفاده از نهج البلاغه بسنده نکرده از دیگر تراث روایی نیز بهره برده است. نویسنده از منابع شیعی و اهل تسنن استفاده کرده است. وی مبنای کار خود را دقت و سندیت متون دانسته است.

مهم ترین منابعی که نویسنده برای نگارش کتاب خود از آن بهره برده است، علاوه بر نهج البلاغه این کتاب ها هستند: شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، وقعه صفین، تاریخ طبری، الارشاد، مروج الذهب، الکامل، الاخبار الطوال، انساب الاشراف، الامامه و السیاسه، الامالی، تاریخ یعقوبی، الغارات، الطبقات الکبری، تذکره الخواص، الفصول المهمه.

بدین معنی که نویسنده از منابع تاریخی معتبر استفاده کرده تا از نظر سندی متنی قوی و با پشتوانه ارائه کرده باشد.

نویسنده اگرچه از متون موجود در کتب بهره برده است، اما همه آنها را با قلم خود روان تر و جذاب تر کرده است. از این نظر مورد استقبال جوانان و عموم کتاب خواننان هم قرار خواهد گرفت. این بدان معناست که اثر پیش رو تنها به شکل کتابی تحقیقی مناسب حوزه و دانشگاه باقی نخواهد ماند.

این کتاب در ۱۰ فصل تهیه شده است: دوران مکه، دوران مدینه، دوران خلفا، دوران خلافت، دوران جنگ جمل، دوران جنگ صفین، دوران حکمیت، دوران جنگ نهروان، دوران غارت ها، دوران شهادت.

این کتاب از جمله آثاری است که هر پارسی زبانی از هر دین مذهبی باید حداقل یک بار در عمرش آن را بخواند تا با اسطوره بی بدیل شیعیان آشنا شود. این اثر برای مطالعه عمومی افراد بسیار مفید به فایده است و حجم مطلبی که به ذهن خواننده متبادر می کند با دیگر آثار قابل قیاس نیست.

برای خرید اینترنتی کتاب «علی از زبان علی» از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کیک کنید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط