بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

معمای پیچیده ساواک برای دستگیری «چریک تنها»

انتشارات مرتبط : شهید ابراهیم هادی

«چریک تنها»؛ زندگی نامه و خاطراتی از شهید سیدعلی اندرزگو از سوی گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی منتشر شد.

پنجشنبه 31 مرداد 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم، بعد از تصویب کاپیتولاسیون یا به تعبیر حضرت امام (ره) سند بردگی ملت ایران، جمعی از نیروهای جوان مسلمان انقلابی به این نتیجه رسیدند که رژیم شاه، پس از کشتار 15 خرداد و تبعید امام و زندانی کردن انقلابیون، مردم کشور ما را به بردگان آمریکا تبدیل کرده است؛ لذا باید در برابر شاه خائن بایستند. آنها با اجازه مرجعیت تصمیم خود را گرفتند.

حسنعلی منصور، نخست وزیر وقت که کاپیتولاسیون را در مجلس به تصویب رساند هدف اول بود. چندین جوان انقلابی برای اعدام انقلابی حسنعلی منصور هم پیمان شدند و نقشه ها ریختند. در نخستین روز از بهمن 1343 در مقابل مجلس شورای ملی موضع گرفتند و با ورود خوروی نخست وزیر، عملیات خود را به خوبی انجام دادند. محمد بخارایی با ظاهر یک جوان فرنگی جلو رفت و خیلی سریع دو تیر به منصور شلیک کرد، یک نفر از این گروه، خود را جلوی ماشین پلیس انداخت و باعث توقف حرکت آنها شد. بعد همان شخص، بلافاصله به سراغ منصور رفت و تیر خلاص را به سر او زد و ... .

نخست وزیر خائن به سزای اعمالش رسید، اما بسیاری از آنان در روزهای بعد توسط مأموران دستگیر می شوند. در سحرگاه 26 خرداد 1344، محمد بخارایی، رضا صفارهرندی، مرتضی نیک نژاد و صادق امامی پس از شکنجه های فراوان، تیرباران و بقیه زندانی شدند.

فقط یک نفر از طراحان و مجریان اصلی ترور منصور فراری بود. همان که تیر خلاص را زد. برای سیدعلی اندرزگو نیز حکم اعدام غیابی صادر شد اما او به معمایی پیچیده برای ساواک و دستگاه امنیت تبدیل شد. او مسئول ارزیابی عملیات بود و جلوی حرکت خودروهای پلیس را گرفت.

دستگاه امنیتی شاه نه تنها موفق به دستگیری او نشد، بلکه این معادله چند مجهولی، سال ها به فعالیت بر ضد رژیم شاه و فراهم کردن اسلحه برای مبارزین ادامه داد. در حالی که این انسان نخبه، هیچ ردی از خود به جا نمی گذاشت. این اعجوبه کار اطلاعاتی 14 سال فعالیت انقلابی گسترده انجام داد، در عین حال ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند شد و به یکی از اسطوره های مبارزات انقلابی کشور ما تبدیل شد.

«چریک تنها» که به تازگی از سوی گروه شهید ابراهیم هادی تدوین و منتشر شده، نگاهی انداخته به زندگی و سیر مبارزاتی شهید اندرزگو. کتاب در ابتدا به معرفی این شهید و فعالیت های او در زمینه مبارزه با شاه می پردازد و در ادامه از زبان همراهان و خانواده، نگاهی نزدیک تر انداخته به شخصیت او.

کتاب در واقع تلاش دارد تا با روایت های کوتاه و در عین حال با زبانی ساده، شخصیت این شهید را به مخاطب جوان معرفی کند.

برای خرید اینترنتی کتاب «چریک تنها» از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کلیلک کنید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط