فراخوانی فراخوانی ...

«سر دلبران»؛ فضائل علی (ع) از زبان قاری مشهور مصر

محمد صدیق منشاوی در کتاب «۱۰۰ قصه و قصه من حیات علی بن ابیطالب» نگاهی انداخته به فضائل امیرالمؤمنین، علی (ع). ترجمه این اثر از سوی نشر معارف با عنوان «سر دلبران» منتشر شده است.

پنج‌شنبه 31 مرداد 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم، کتاب «سر دلبران؛ فضائل علی (ع) از زبان قاری مشهور مصر» از سوی نشر معارف به چاپ رسیده است.

محمد صدیق منشاوی را می شناسی؟ همان قاری بین المللی اهل مصر که بسیاری از قاریان قرآن با صدا و قرائت او انس دارند و یادگیری قرآن را با تلاوت های او پیش می برند. اما در اینجا نمی خواهم از تلاوت یا قرائت او یا صدا و لحن زیبایش سخن بگویم؛ بلکه مقصودم در این نوشته، بیانِ کار نیک دیگری از اوست که شاید بتوان آن را باقیات الصالحاتی در نامه عمل محمد صدیق منشاوی دانست.

در این چند کلام می خواهم درباره کتابی از او سخن بگویم در فضائل امیر مومنان علی(علیه السلام). بله؛ درست شنیدی! کتابی که داستان هایی از فضیلت های علی بن ابی طالب(ع) را در بر گرفته است؛ کتابی که شاید برخی از فضیلت های ذکر شده در آن را ما شیعیان کمتر در یاد داریم و به آن ها کمتر توجه کرده ایم. نام این کتاب که به زبان عربی نگاشته شده «100 قصة و قصة من حیات علی بن ابیطالب» است.

آقای محمود محققیان در سفری که توفیق زیارت بیت الله الحرام نصیبش شده، این کتاب را در یکی از کتاب فروشی های مکه مکرمه مشاهده و خریداری کرده و پس از بازگشت به ایران، مشغول ترجمه این اثر شده است. این اثر از 101 قصه مختلف که ارتباطی با یکدیگر نداشته اند، تشکیل شده است. مترجم در مسیر ترجمه، برخی از آن داستان ها را حذف و سرانجام کتاب ترجمه شده را با 74 داستان از فضائل علی(ع) به مخاطب فارسی زبان ارائه کرده است.

از آنجا که محمد صدیق منشاوی از شافعی مذهبان اهل سنت بود، محبت اهل بیت پیامبر اکرم(ص) را در دل داشته و از این رو اقدام به نگارش چنین اثری کرده است. در این اثر از برادری علی(ع) با رسول خدا(ص) سخن گفته شده؛ از زیرکی اش؛ از اخلاقش؛ از شجاعتش؛ از منزلتش نزد خدا و پیامبر(ص)؛ از سخاوتش؛ از قضاوتش؛ از علمش؛ از زهدش؛ از عبادتش؛ توکلش؛ از مردانگی اش و از دیگر خصائل حضرتش.

البته خوب می دانم که اگر دریا مرکّب و برگ ها ورق کاغذ شوند، باز هم برای نوشتن فضائل شخصیتی والا مثل امیر مومنان، علی(ع) کافی نیست؛ اما برای ما چاره ای جز این نیست که مور خود را به درگاه سلیمان مان ببریم تا او از کرمش آن را قبول کند.

آری! امیر المومنینی که به فقیر می گوید « اگر حاجتی داری بر زمین بنویس تا ذلت سؤال و درخواست را در چهره ات نبینم» و با نوشتن آن مرد فقیر روی زمین، لباسی ارزشمند و دینارهایی بسیار به او می دهد، صفت کرَم از سر کوتاهی الفاظ است که به او نسبت داده می شود؛ و گرنه این آسمانی ها کجا و صفات انسان های خاکی؟!

امامی که با قلبی آکنده از یاد مرگ، قبر و قیامت به سمت قبرستان بقیع حرکت می کند، وارد قبرستان می شود، به مردگان سلام می دهد و از مردگان احوال پرسی می کند، و در نهایت، صدای جواب سلامی را با احترامی هر چه تمام تر می شنود و از زبان مردگان از حالِ نزارشان می شنود، آیا می توان با الفاظ زمینی توصیفش کرد؟!

علی(ع) را که غیرت الله است و در کنار کعبه جوانی را که مشغول چشم چرانی بوده سیلی می زند و تنبیه می کند، با ما عاصیان و اسیران شهوات و گناهان چه کار؟! مولایی که در قضاوت بین حق و باطل، وقتی حق با دشمنش باشد و دوستدارش داعیه دارِ باطل، پا روی نفسانیتش می گذارد و حق را به دشمنش می دهد، چگونه ممکن است امیرِ مومنان نباشد؟!

شخصیتی را که عالَم در مُشت اوست و بیت المال در اختیارش، اما برای خوابیدن روانداز کهنه ای بیش ندارد و با این که هوا سرد است و از سرما به خود می لرزد حاضر نمی شود از بیت المال ذره ای برای خودش و خانواده اش مصرف کند، با بندگان مال دنیا و شیفتگان قدرت چه سنخیتی هست؟!

آیا می دانی که آیه ای در قرآن هست که خدا به اهل ایمان دستور داد تا برای سخن گفتن با رسول خدا صدقه بدهند و هیچ کس جز علی(ع) به این آیه عمل نکرد؟! امام اول شیعیان تنها عمل کننده به این آیه بود و این یعنی، جز او کسی یافت نمی شود که به تمامی آیات وحی عمل کرده باشد.

بگذریم از افتخار آفرینی های مولای متقیان در عرصه ی جنگ و نبرد در راه خدا و اسلام و یاری رسول خدا(ص)! البته این گذشتن از سرِ بی تفاوتی و کم اهمیتی نیست؛ بلکه از بدیهی بودن شجاعت آن حضرت و پُر بودن کتب مختلف از اینگونه فضایل آن امام هُمام است.

خلاصه آنکه این چند مورد تنها اندکی از فضائلی بود که در این کتاب ارزشمند می توان خواند.

برای خرید اینترنتی کتاب «سر دلبران» اینجا را کلیک کنید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط