بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • «هزار گوهر» از صائب تبریزی

«هزار گوهر» از صائب تبریزی

«هزار گوهر» در برگیرنده منتخبی از اشعار صائب تبریزی از شاعران نامدار سبک هندی است که به کوشش مرتضی نوربخش منتشر شده است.

یکشنبه 3 شهریور 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، این کتاب درباره اسلوب معادله در شعر صائب تبریزی، از شاعران سبک هندی است که در دو بخش تدوین شده است. در بخش نخست هزار بیت از شعرهای این شاعر که دارای اسلوب معادله است با عنوان «هزار گوهر» آمده است و در بخش دوم بیش از 100 غزل از صائب تبریزی گزینش و گنجانده شده است.

تشریح اسلوب معادله در این کتاب سعی شده به وجه تمثیل در شعر صائب پرداخته شود و به صورت دقیق در هر بیت این موضوع را بررسی مورد بررسی قرار گرفته است.

فهرست منابع این کتاب به شرح زیر است: سرآغاز زندگی صایب، شعر صایب، اسلوب معادله در شعر، اسلوب معادله در شعر صایب، مرور نکته هایی دیگر ، برخی گفتار درباره صایب و سبک او، هزار گوهر و حلقه چشم غزالان.


در ادامه همچنین خلاصه ای از زندگی این شاعر بزرگ آورده شده: میرزا محمد علی صائب تبریزی از شاعران عهد صفویه است که در حدود سال ۱۰۰۰ هجری قمری در اصفهان (و به روایتی در تبریز) زاده شد. در جوانی مانند اکثر شعرای آن زمان به هندوستان رفت و از مقربین دربار شاه جهان شد.

در سال ۱۰۴۲ هجری قمری به کشمیر رفت و از آنجا به ایران بازگشت و به منصب ملک الشعرایی شاه عباس ثانی درآمد. در زمان پیری در باغ تکیه در اصفهان اقامت کرد و همواره عده ای از ارباب هنر گرد او جمع می شدند. وی در سال ۱۰۸۰ هجری قمری وفات یافت و در همین محل (باغ تکیه) در کنار زاینده رود به خاک سپرده شد.

برای خرید اینترنتی کتاب «هزار گوهر» اینجا را کلیک نمایید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی