فراخوانی فراخوانی ...

«عاشقی به سبک ون گوک» و «اوسنه ی گوهرشاد» برترین رمان های بزرگسال

معرفی برگزیدگان جایزه ادبی شهید اندرزگو

آیین اختتامیه نخستین جایزه ادبی شهید اندرزگو با معرفی برگزیدگان برگزار شد.

یکشنبه 3 شهریور 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری آنا، اختتامیه نخستین جایزه ادبی شهید سیدعلی اندرزگو در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم چهره هایی چون، حجت الاسلام قمی، علیرضا مختارپور، خانواده شهید اندرزگو، صادق کرمیار، محسن پرویز، محسن مومنی شریف، مسعود دیانی، قادر آشنا، احمد شاکری، محمدرضا شرفی خبوشان، علی محمد مودب، مصطفی جمشیدی، میثم نیلی، علی اکبر اشعری، موسی حقانی، حسین سعیدی و... حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم سیدصادق رضایی دبیر نخستین دوره جایزه ادبی شهید اندرزگو گفت: پس از سه سال کار کارشناسی ۱۴ کتاب در سه حوزه به عنوان نامزد معرفی شدند.

وی در تشریح اهداف جایزه ادبی شهید اندرزگو بیان کرد: مقابله و مواجهه ادبی با گروه ها و جریان هایی که در تلاش هستند جای خائن و خادم را عوض کنند و خاندان پهلوی را که در خلوت خود نیز احساس رضایت و خوشبختی نمی کردند را خوشبخت معرفی کنند، واجب است.

دبیر نخستین دوره جایزه ادبی شهید اندرزگو عنوان کرد: پس از فراخوان جشنواره ادبی آثار بسیاری به دبیرخانه ارسال شد که از این بین ۶ کتاب در بخش رمان و داستان بزرگسال، پنج کتاب در بخش داستان کوتاه و سه کتاب در بخش روایت و تاریخ شفاهی به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

رضایی اظهار کرد: به لطف و مدد الهی حاصل تلاش جوانان پرشور انقلابی همراه با حضور پیران این عرصه برای مقابله با تطهیر خاندان پهلوی و روایت حقایق تاریخی سبب تدوین کتاب های ارزشمندی در حوزه های مختلف شده است.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن خیرمقدم به حضار گفت: امروز جنگ جنگ روایت هاست. ما مردم عزیز، با عزت و کرامت و ریشه دار ایران را کمتر با تصویر واقعی آن چه در سال های نه چندان دور توسط خاندان قاجار بر سر این مملکت آمده روبه رو کرده ایم.

وی دوران حکومت خاندان پهلوی در ایران را دورانی سیاه نامید و عنوان کرد: خاندان پهلوی حتی توان حفظ تمامیت ارضی ایران را هم نداشتند و از دست دادن بحرین، آرارات و رود هیرمند تنها مثال هایی از این ماجراست. در عین این همه سیاهی حالا دارند چیزهایی به خورد من، شما و مردم درباره آن دوران می دهند که دورغ محض است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: رهبری می فرمایند همه نویسندگان و اهل قلم و ناشران را به خیر بزرگ دعوت کنید و آن هم مقابله به تطهیر پهلوی است که درصدد بودند ریشه اسلام و ایران را بکنند.

قمی با بیان این که نویسنده ها باید با توسل در این ضمینه قلم بزنند، افزود: نمی شود از امام حسین(ع) و زیبایی های عاشورا و کربلا گفت و از ظلم یزید نگفت. نمی شود از رشادت های شیرزنانی مانند همشر شهید اندرزگو گفت و از جنایت و خباثت پهلوی نگفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هنر باید به مدد بیاید تا ما تکلیف تاریخی خود در قبال آیندگان و عصر و نسل خود را با روایت حقایق تاریخی و روایت ظلمی که به این مردم با کرامت شده است را انجام دهیم.

بر اساس این گزارش در این مراسم که با استقبال بیش از انتظار از سوی نویسندگان و علاقه مندان همراه شده بود با حضور هیئت داوران بخش های مختلف جوایز هر بخش اهدا شد.

در بخش داستان کودک و نوجوان بعد از خوانده شدن بیانیه داوران، دو کتاب "باغ خرمالو" اثر هادی حکیمیان از انتشارات شهرستان ادب و "دو روایت از یک عکس" نوشته ابراهیم حسن بیگی از انتشارات سوره مهر برنده تندیس، لوح تقدیر، جایزه نقدی و سفر عتبات و خرید دو هزار جلد از کتاب برگزیده شدند.

در بخش روایت و تاریخ شفاهی کتاب "یادداشت های یک روزنامه نگار" نوشته موسی حقانی از مؤسسه تاریخ معاصر به عنوان برگزیده انتخاب شد.

در بخش داستان بلند و رمان بزرگسال دو کتاب "اوسنه گوهرشاد" اثر سعید تشکری از انتشارات "به نشر" و رمان "عاشقی به سبک ون گوک" اثر محمدرضا شرفی خبوشان از انتشارات شهرستان ادب به عنوان برگزیده معرفی شدند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط